| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Fundusze Unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Fundusze Unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pozyskanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej możliwe jest dzięki Unii Europejskiej. Dla wielu osób pragnących ową działalność rozpocząć sen z powiek spędza zawiłość procedur, niewiedza czy najważniejsze brak środków na taką działalność. Jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Zobacz: Dotacje unijne na założenie firmy 2019

Wszystkim, którym marzy się własna firma z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie a dokładnie jej Program Kapitał Ludzki. Celem działania  6.2 jest wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Inicjatywa ta ma na celu zmniejszenie poziomu bezrobocia poprzez tworzenie miejsc pracy w nowo założonych przedsiębiorstwach właśnie poprzez pomoc finansową udzielaną przez Unię.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Od czego zacząć?

Na początek trzeba znaleźć instytucje zajmujące się udzielaniem dotacji. Informacje takie można uzyskać w Wojewódzkich Urzędach Pracy, punktach konsultacyjnych czy punktach informacyjnych na temat funduszy Europejskich. Gdy już taką znajdziemy należy się z nią skontaktować i dowiedzieć o rekrutacji i odbywających się szkoleniach.

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Fundusze unijne - 40 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kto może ubiegać się o taką pomoc?

Główną grupą są osoby fizyczne pozostające bez zatrudnienia przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciąg ostatnich 24 miesięcy, kobiety, osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby po 45 roku życia, osoby zatrudnione w gminach miejskich i wiejskich. Ważna informacja jest to, że nie mogą ubiegać się o dotacje osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą  w okresie krótszym niż 1 rok przed przystąpieniem o dotację.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Formy dotacji

Pierwszą możliwością jest ubieganie się o środki finansowe w kwocie  do 40 tys. zł, na rozpoczęcie działalności gospodarczej, drugą formą pomocy jest przyznanie wsparcia pomostowego maksymalnie przez 12 miesięcy w kwocie do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji. Wreszcie trzecią możliwością jest udział w szkoleniach mających na celu poszerzenie wiedzy związanej z podjęciem działalności gospodarczej.

Porozmawiaj na naszym FORUM!

Zwrot Dotacji

Następuje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w czasie krótszym niż 12 miesięcy lub niezgodnego z umową przeznaczenia środków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »