REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

REKLAMA

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

Korupcja to nadużycie władzy w celu odniesienia prywatnej korzyści. Pojęcie to obejmuje szereg zjawisk: od korupcji politycznej po przekupywanie urzędników państwowych lub układy korupcyjne między prywatnymi przedsiębiorstwami. Z korupcja mamy do czynienia we wszystkich państwach europejskich. Autorzy sprawozdania ostrzegają, że powoduje ona straty sięgające około 120 mld euro rocznie.

REKLAMA

Działalność korupcyjna podważa również zaufanie obywateli do demokratycznych instytucji i osłabia wiarygodność przywódców politycznych.

Korupcja na coraz większą skalę

Trzy czwarte Europejczyków uważa, że korupcja jest powszechnym zjawiskiem w ich kraju, natomiast ponad połowa twierdzi, że korupcja jest nierozerwalnie związana ze światem polityki.

Co dwunasty obywatel Europy doświadczył lub był świadkiem korupcyjnego zachowania w roku ubiegłym. 4 proc. przyznaje, że oczekiwano od nich przyjęcia lub wręczenia łapówki. Obywatele mogą zetknąć się z korupcją najczęściej, korzystając z usług służby zdrowia, prowadząc interesy z przedsiębiorstwami prywatnymi lub w relacjach z policją i służbą celną.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak walczyć z korupcją

REKLAMA

W ostatnich latach w krajach europejskich wdrożono szereg środków umożliwiających walkę z korupcją. Obejmują one mechanizmy kontroli konfliktów interesów, ustanawianie zasad etycznego postępowania i poprawę przejrzystości. Środki te znacznie różnią się w poszczególnych krajach UE, a wyniki ich stosowania pozostają niejednolite, ponieważ nie są one zawsze skutecznie egzekwowane.

Należy uczynić więcej w celu zapobiegania korupcji oraz karania zachowań korupcyjnych. Propozycje działań obejmą poprawę skuteczności sądów zajmujących się sprawami o korupcję, zagwarantowanie ochrony osób zgłaszających przypadki korupcji oraz zwiększenie przejrzystości decyzji dotyczących wydatków publicznych (jest to obszar szczególnie zagrożony korupcją, zwłaszcza na poziomie lokalnym).

UE zamierza również opracować program dla krajów europejskich, organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych podmiotów, umożliwiający dzielenie się doświadczeniem, określanie najbardziej skutecznych zasad i ułatwiający organizowanie szkoleń.

Monitorowanie korupcji

Celem sprawozdania o zwalczaniu korupcji w UE, będącego częścią zestawu środków przyjętych przez Komisję w 2011 r., jest wspieranie wszelkich działań służących zwalczaniu korupcji w Europie, wzmacnianie zaangażowania politycznego oraz określanie sposobów, dzięki którym UE może pomóc w wyeliminowaniu tego procederu.

Komisja w dalszym ciągu będzie monitorować zjawisko korupcji w Europie oraz działania mające na celu przeciwdziałanie mu. Swoje ustalenia będzie publikować co dwa lata.

Zobacz również: Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA