reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa europejska inicjatywa obywatelska

Nowa europejska inicjatywa obywatelska

21 maja weszły w życie przepisy ustawy o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Dają one możliwość obywatelom Unii zgłaszania petycji o podjęcie działań legislacyjnych. Ustawa umożliwia realizację w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z 16 lutego 2011 r.

Europejska inicjatywa obywatelska (EIO) daje obywatelom państw unijnych możliwość składania do Komisji Europejskiej petycji wzywających do podjęcia działań legislacyjnych.

Przedłożenie EIO wymaga zebrania co najmniej miliona podpisów obywateli pochodzących co najmniej z jednej czwartej państw UE.

W myśl ustawy, za koordynację sprawdzania poprawności złożonych w Polsce podpisów pod EIO oraz dostarczanie organizatorom akcji certyfikatów poświadczających liczbę ważnych deklaracji poparcia z Polski będzie odpowiedzialny Minister Spraw Wewnętrznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe przepisy zrównują także ochronę EIO z krajową inicjatywą ustawodawczą. Za przeszkadzanie w wykonywaniu tych inicjatyw albo wywieranie na nie wpływu przez nadużycie stosunku zależności będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Ponadto, składanie nieprawdziwych oświadczeń przez organizatorów EIO, bezprawne wykorzystywanie danych obywateli UE i niszczenie deklaracji będzie zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub do 3 lat więzienia.

Takie zasady wprowadziła ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o europejskiej inicjatywie obywatelskiej (Dz.U. z 2014 r. poz. 575).

Zagraniczne firmy chętnie zatrudniają Polaków

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 23.05.2014

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama