reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Irlandia od 2015 roku nie będzie już podatkowym rajem

Irlandia od 2015 roku nie będzie już podatkowym rajem

Irlandia znosi część ulg podatkowych. Minister finansów Irlandii Michael Noonan zapowiada zmiany w systemie podatkowym, który do tej pory pozwalał wielonarodowym firmom płacić mniejsze podatki.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Jednak zagraniczne koncerny, które do tej pory wykorzystywały luki prawne w systemie finansowym, na przystosowanie się do zmian będą miały czas do 2020 roku.

Minister finansów Irlandii poinformował o tych zmianach podczas prezentacji projektu budżetu ogólnego na rok 2015, który, jak mówi, ma położyć kres polityce oszczędnościowej realizowanej przez rząd w Dublinie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koniec oszczędności

Rezultatem tej polityki było umożliwienie Irlandii wyjścia w grudniu zeszłego roku (2013) z programu pomocy finansowej od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Irlandia uczestniczyła w nim od 2010, a od czasu wyjścia z niego, Irlandia jest stawiana za przykład skuteczności polityki oszczędnościowej.

Po siedmiu kolejnych budżetach oszczędnościowych (od początku kryzysu gospodarczego) przyszedł czas na rozluźnienie polityki. Budżet na 2015 r. przedstawiony przez rządzącą koalicję konserwatystów i laburzystów, zawiera plany obniżenia podatków i zwiększenia wydatków publicznych.

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

Załatanie dziur

Wielkie koncerny farmaceutyczne i technologiczne – jak Apple, Facebook czy Google – na swoją europejskie centrale obrały Irlandię, aby zaoszczędzić miliardy euro na podatkach. Umożliwia im to tzw. podwójna irlandzka*, dzięki której mogą założyć spółkę w tym kraju, a jej oddziały ulokować w tzw. rajach podatkowych, zmniejszając przy tym znacznie wartości na fakturach podatkowych.

„Postanowiłem skończyć z tak zwaną podwójną irlandzką, z której w naszym kraju korzystają międzynarodowe korporacje. Zmiany jakie zajdą w przepisach dotyczących rezydencji podatkowej spowodują, że wszystkie firmy zarejestrowane w Irlandii będą także rezydentami podatkowymi w naszym kraju” – zapowiada Noonan.

Minister zaznaczył ponadto, że zmiany w systemie podatkowym nie dosięgną podatku dochodowego od osób prawnych, który w Irlandii wynosi 12,5 proc. Według niektórych państw członkowskich UE jest on zbyt niski i stanowi nieuczciwą konkurencję.

„12,5 procentowa stawka podatku dochodowego „nigdy nie była i nie będzie poddawana dyskusji. To już ustalona kwestia polityki ekonomicznej. Nie zmieni się.” – podkreślił Noonan.

Komisja Europejska sprawdza także czy Irlandia ustaliła niezgodny z prawem system opodatkowania z amerykańskim gigantem Apple, pozwalając aby dwa oddziały firmy płaciły mniejsze podatki argumentując to kwestiami związanymi z zatrudnieniem. (jr)

*Podwójna irlandzka - umożliwia firmom zmniejszenie ilości płaconych podatków. W Irlandii funkcjonuje system, zgodnie z którym firmy podlegają opodatkowaniu w tym kraju, w którym mają siedzibę, a nie w tym, w którym są zarejestrowane. Dzięki temu firmy zarejestrowane w Irlandii, a mające siedzibę w innym kraju odprowadzają podatek tylko w tym drugim.

Procedura zakładania spółki na Cyprze

Źródło: Euractiv.pl - KLIK

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kot

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama