REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura zakładania spółki na Cyprze

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
Zakładanie spółki na Cyprze
Zakładanie spółki na Cyprze

REKLAMA

REKLAMA

Procedura zakładania spółki na Cyprze nie jest skomplikowana, ale lepiej skorzystać z pomocy firm, które się tym zajmują. Pośrednik załatwi za nas wszystkie formalności, nam pozostanie tylko podpisać dokumenty. Firmy pośredniczące wysyłają do klienta dokumenty w przypadku, gdy osoba zakładająca spółkę na Cyprze nie wyrazi chęci przyjazdu na Cypr.

REKLAMA

Pierwszy krok to zgromadzenie wymaganych dokumentów m.in. poświadczony notarialnie wyciąg z paszportu, opinia bankowa, dokument potwierdzający adres zamieszkania np. rachunek, w języku angielskim, lub przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Gdy wspólnikiem ma być osoba prawna, konieczne będzie przedstawienie odpisu z rejestru przedsiębiorców dotyczącego tej osoby prawnej.

REKLAMA

Z kompletem dokumentów należy udać się do departamentu rejestracji spółek Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki (Departament of Registrar of Companies) w celu akceptacji nazwy spółki. Istnieje możliwość zgłoszenia więcej niż jednej nazwy w celu uniknięcia konieczności ponownego zgłaszania się do departamentu. Należy pamiętać, że nazwa spółki nie może zawierać słów obraźliwych, nie można użyć słów takich jak ubezpieczenia, bank, giełda itp. Nazwa może być wyrażona w języku greckim, angielskim, bądź w każdym innym języku, pod warunkiem, że przy rejestracji zostanie przetłumaczona na język angielski lub grecki. Uzyskanie potwierdzenia poprawności nazwy następuje w ciągu kilku dni roboczych.

Po uzyskaniu zgody na rejestrację spółki należy sporządzić wniosek rejestracyjny do departamentu rejestracji spółek wraz z:

 • umową i statusem spółki,
 • danymi personalnymi udziałowców,
 • danymi personalnymi członków zarządu,
 • adresem spółki,
 • danymi sekretarza,sekretarki,
 • informacjami o kapitale spółki.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Umowa spółki winna być podpisana własnoręcznie przez każdego wspólnika. W umowie spółki powinny się znaleść następujące informacje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 •  forma organizacyjno-prawna,
 • stwierdzenie, że główne biuro spółki ma siedzibę na Cyprze,
 • przedmiot działalności spółki,
 • zasady odpowiedzialności za zobowiązania,
 • wysokość kapitału zakładowego,
 • wskazanie wartości udziałów.

Status spółki określa wewnętrzną strukturę spółki, uprawnienia wspólników, obowiązki dyrektorów, kwestie związane z emisją udziałów, rodzaj udziałów, zasady wypłat dywident.

Istnieje możliwość również zakupu gotowej, zarejestrowanej spółki. Jest to najszybszy sposób na rozpoczęcie działalności.

Na Cyprze nie obowiązuje minimalna i maksymalna wysokość kapitału zakładowego. Nie istnieje też obowiązek faktycznego pokrycia kapitału zakładowego. Spółka natomiast musi posiadać conajmniej jednego dyrektora i sekretarza.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Po zarejestrowaniu spółki należy uzyskać dokument potwierdzający nadanie spółce polskiego odpowiednika numeru NIP, jeśli zatrudnimy pracowników, musimy uzyskać także numer ubezpieczenia społecznego.

Gdy tylko procedura rejestracji spółki jest zakończona otrzymujemy Certyfikat Rejestracji w języku greckim i angielskim wraz z listą dyrektorów, sekretarzy/sekretarek, listą wspólników oraz adresem spółki.

By płacić podatki od osób prawnych w wysokości 10% na Cyprze, należy swoją firmę posiadać na terytorium tego kraju. Spółki, które nie mają zarządu w Republice Cypryjskiej oraz nie mają tu siedziby
i nie prowadzą tu działalności nie są uznawane za cypryjskie i nie są płatnikami podatku CIT. Konsekwencją braku uznania spółki za cypryjską jest brak możliwości skorzystania z cypryjskich przepisów podatkowych, brak możliwości skorzystania z korzyści płynących z umów o podwójnym opodatkowaniu. Co należy więc zrobić by spółka była w 100% cypryjska? Należy przestrzegać następujących zasad:

 • zarząd powinien się składać z przynajmniej jednego cypryjskiego rezydenta podatkowego,
 • posiedzenia zarządu powinny odbywać się na terenie Cypru,
 • zarząd podejmuje ważne decyzje na terytorium Cypru.

Wszystkimi powyższymi czynnościami zajmują się firmy pośredniczące na Cyprze. Dlatego też warto skorzystać z usług oferowanych przez te firmy.

Zobacz serwis: Firma za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA