reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Zmiany w pomocy de minimis

Zmiany w pomocy de minimis

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Pomoc de minimis jest dotacją, jaką przedsiębiorca dostaje od państwa na rozwój swojej działalności, ograniczoną do wysokości 200 tys. euro dla jednego przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych. W przypadku usług z sektora transportu wartość dotacji nie może przekraczać 100 tys. euro. Gwarancja z kolei zabezpiecza do wysokości 60% spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, nie stanowi bezpośredniego przekazania przedsiębiorcy środków finansowych. Łączne zaangażowanie dla jednego kredytobiorcy w ramach jednego banku nie może przekroczyć 3,5 mln zł.

Gwarancja bankowa jako forma zabezpieczenia wierzytelności

Polecamy: Korekta faktur - raport INFOR PDF

Zmiany w obliczaniu gwarancji de minimis

Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Komisji Europejskiej stanowią ukłon w stronę mniejszych przedsiębiorców. Do tej pory uznawało się, że gwarancja stanowi ekwiwalent dotacji brutto nieprzekraczający pułapu pomocy, gdy:

- gwarantowana kwota nie przekracza 1,5 mln euro, a czas trwania gwarancji nie przekracza 5 lat lub

- gwarantowana kwota nie przekracza 750 tys. euro, a czas trwania gwarancji nie przekracza 10 lat.

Główna różnica dotyczy innego obliczania ekwiwalentu gwarancji względem dotacji w zależności od czasu, na jaki została udzielona. Jeśli zostanie udzielona na krótki okres (do 27 miesięcy), przedsiębiorca ma szansę nie przekroczyć dopuszczalnego limitu pomocy de minimis i rozsądnie nim gospodarować w ciągu trzech lat.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

W przypadku gwarancji udzielanej w maksymalnej kwocie 3,5 mln zł na okres roczny, przy kursie euro wynoszącym 4,20 zł, wartość pomocy wyliczona według nowych zasad wyniesie 22 222,22 euro, podczas gdy obliczona według zasad obowiązujących do 30 czerwca wynosiłaby 111 083,33 euro. W pierwszym przypadku przedsiębiorca jest daleki od wyczerpania limitu udzielania pomocy de minimis w ciągu trzech lat, w drugim zużył już ponad połowę środków, a jeśli działa w sektorze usług transportowych – przekroczył limit.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w sektorach

Kolejne zmiany wprowadzają możliwość udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorstw w sektorze węglowym, które do tej pory były wykluczone z tego typu dotacji, zaś usługi z sektora transportu o zmniejszonym limicie 100 tys. euro  zostały zawężone tylko do transportu towarów. Transport pasażerski może ubiegać się już o dotację do wysokości 200 tys. euro. Dodatkowo Komisja Europejska zdecydowała się przenieść na kredytobiorcę korzyści wynikające z przyjęcia przez bank kredytujący zabezpieczenia w formie gwarancji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama