REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w pomocy de minimis

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Unia Europejska Fot. fotolia
Unia Europejska Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Pomoc de minimis jest dotacją, jaką przedsiębiorca dostaje od państwa na rozwój swojej działalności, ograniczoną do wysokości 200 tys. euro dla jednego przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych. W przypadku usług z sektora transportu wartość dotacji nie może przekraczać 100 tys. euro. Gwarancja z kolei zabezpiecza do wysokości 60% spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, nie stanowi bezpośredniego przekazania przedsiębiorcy środków finansowych. Łączne zaangażowanie dla jednego kredytobiorcy w ramach jednego banku nie może przekroczyć 3,5 mln zł.

REKLAMA

Gwarancja bankowa jako forma zabezpieczenia wierzytelności

Polecamy: Korekta faktur - raport INFOR PDF

Zmiany w obliczaniu gwarancji de minimis

Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Komisji Europejskiej stanowią ukłon w stronę mniejszych przedsiębiorców. Do tej pory uznawało się, że gwarancja stanowi ekwiwalent dotacji brutto nieprzekraczający pułapu pomocy, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- gwarantowana kwota nie przekracza 1,5 mln euro, a czas trwania gwarancji nie przekracza 5 lat lub

- gwarantowana kwota nie przekracza 750 tys. euro, a czas trwania gwarancji nie przekracza 10 lat.

Główna różnica dotyczy innego obliczania ekwiwalentu gwarancji względem dotacji w zależności od czasu, na jaki została udzielona. Jeśli zostanie udzielona na krótki okres (do 27 miesięcy), przedsiębiorca ma szansę nie przekroczyć dopuszczalnego limitu pomocy de minimis i rozsądnie nim gospodarować w ciągu trzech lat.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

W przypadku gwarancji udzielanej w maksymalnej kwocie 3,5 mln zł na okres roczny, przy kursie euro wynoszącym 4,20 zł, wartość pomocy wyliczona według nowych zasad wyniesie 22 222,22 euro, podczas gdy obliczona według zasad obowiązujących do 30 czerwca wynosiłaby 111 083,33 euro. W pierwszym przypadku przedsiębiorca jest daleki od wyczerpania limitu udzielania pomocy de minimis w ciągu trzech lat, w drugim zużył już ponad połowę środków, a jeśli działa w sektorze usług transportowych – przekroczył limit.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w sektorach

Kolejne zmiany wprowadzają możliwość udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorstw w sektorze węglowym, które do tej pory były wykluczone z tego typu dotacji, zaś usługi z sektora transportu o zmniejszonym limicie 100 tys. euro  zostały zawężone tylko do transportu towarów. Transport pasażerski może ubiegać się już o dotację do wysokości 200 tys. euro. Dodatkowo Komisja Europejska zdecydowała się przenieść na kredytobiorcę korzyści wynikające z przyjęcia przez bank kredytujący zabezpieczenia w formie gwarancji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA