REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

REKLAMA

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

Uwzględniając wszystkie najważniejsze wskaźniki, możemy stwierdzić, że obecne ożywienie gospodarcze powoli ugruntowuje się.

REKLAMA

REKLAMA

Od czasu opublikowania ostatniej prognozy jesiennej dla UE, perspektywy dla całej UE, jak i oddzielne, dla strefy euro, uległy poprawie. Z godnie z nimi wynoszący w 2013 r. 0,1 proc. wskaźnik PKB dla całej UE, w roku bieżącym ma wynieść 1, 5 proc., a w roku przyszłym 2 proc. Prognozy wzrostu dla strefy euro są nieco niższe i wynoszą odpowiednio 1,2 proc. w roku bieżącym i 1,8 proc. w 2014 r.

Szacuje się, że w roku bieżącym w całej UE zostanie odnotowane ożywienie gospodarcze oraz, że zacznie się ono umacniać w krajach graniczących ze strefą euro, które najbardziej odczuły skutki kryzysu. Mimo że różnice wzrostu gospodarczego utrzymają się, to zmniejszą się one między krajami najlepiej sobie radzącymi a tymi, które wciąż borykają się z trudnościami gospodarczymi. Przewiduje się, że w 2014 r. tylko Cypr i Słowenia wciąż będą odnotowywać ujemne roczne stopy wzrostu PKB; do 2015 r. gospodarki wszystkich państw członkowskich ponownie wkroczą na drogę wzrostu gospodarczego.

Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, oświadczył: „Począwszy od końca pierwszego semestru zeszłego roku w Europie zaczynamy odnotowywać ożywienie gospodarcze. Wzrost popytu wewnętrznego w roku bieżącym powinien pomóc nam w osiągnięciu bardziej zrównoważonego i trwalszego wzrostu gospodarczego. Przywrócenie równowagi europejskiej gospodarce jest trwającym procesem, poprawia się konkurencyjność zewnętrzna, szczególnie w krajach, które najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu. Możemy uznać, że najgorszy etap kryzysu gospodarczego już jest za nami – niemniej jednak nie wolno nam osiadać na laurach, ponieważ ożywienie gospodarcze wciąż jest niewielkie. Aby je przyśpieszyć, i aby stworzyć więcej miejsc pracy, musimy kontynuować nasze reformy gospodarcze”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezrobocie

Warunki na runku pracy w latach 2014–2015 ulegną jedynie nieznacznej poprawie. Będzie to spowodowane naturalnym opóźnieniem reakcji ryków pracy na ożywienie gospodarcze oraz ogólnie powolnym tempem wzrostu gospodarczego w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro ustabilizuje się w roku bieżącym. W 2015 r. przewiduje się jej nieznaczny spadek – do około 10,4 proc. w UE oraz 11,7 proc. w strefie euro. W okresie objętym prognozą utrzymają się znaczące różnice między krajami UE; szacuje się, że w bieżącym roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,8 proc w Austrii i 26 proc. w Grecji.

Inflacja

Wskaźnik inflacji wyraźnie zmniejszył się w 2013 r. dzięki spadającym cenom energii i surowców, niskiemu popytowi oraz ciągłemu umacnianiu się euro. Przewiduje się, że w roku bieżącym utrzyma się spadkowa tendencja niskiej inflacji cen konsumenckich. W UE oraz w strefie euro inflacja ta utrzyma się odpowiednio na poziomie 1,2 proc. i 1,0 proc.

Zobacz również: Większa ochrona praw konkurencji i konsumentów

Finanse publiczne

REKLAMA

Od 2011 r. znacznie ograniczono wydatki publiczne w Unii Europejskiej. W większości krajów nie będzie trzeba zaciskać pasa jeszcze bardziej – na resztę okresu objętego prognozą nie planuje się żadnych poważniejszych cięć w budżetach publicznych.

Szacuje się, że w 2014 r. deficyt budżetowy utrzyma się na poziomie 2,7 proc. PKB w UE i 2,6 proc. PKB w strefie euro. Zgodnie z prognozą wskaźnik deficytu osiągnie wartość szczytową w 2014 r. – wyniesie ona 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro.

Zobacz: Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA