REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Rejestracja spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Zakładanie spółki z obywatelem Unii Europejskiej odbywa się na tych samych zasadach co zakładanie spółki z obywatelem polskim. Jak wygląda to z obywatelami spoza Unii? Czy Polka i obywatel Federacji Rosyjskiej mogą otworzyć działalność gospodarczą (spółkę) w Polsce?

Środki na ochronę własności intelektualnej dla firm

Środki na ochronę własności intelektualnej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, można uzyskać poprzez składanie odpowiednich wniosków, co możliwe jest jeszcze do dnia 1 lipca tego roku.

REKLAMA

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Rejestracja spółek przez tryb S24

Od 1 stycznia 2012 roku można rejestrować spółki z o.o. w trybie S24.

Deregulacja dla małych i średnich firm w UE

Komisja Europejska chce uproszczenia, co najmniej 10 najbardziej uciążliwych z punktu małych firm unijnych aktów prawnych (w tym m.in. przepisów dot. VAT). Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest w Europie 20,8 mln. Tworzą one 85% wszystkich nowych miejsc pracy w Europie, zatrudniają 2/3 wszystkich pracowników w UE i w zasadniczym stopniu przyczyniają się do innowacji i wzrostu.

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje wydatki firm przeznaczone na doradztwo w zakresie badań, produkcji, wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek Unii Europejskiej. Jakie jeszcze działanie podejmuje PARP?

REKLAMA

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Procedura zakładania spółki na Cyprze

Procedura zakładania spółki na Cyprze nie jest skomplikowana, ale lepiej skorzystać z pomocy firm, które się tym zajmują. Pośrednik załatwi za nas wszystkie formalności, nam pozostanie tylko podpisać dokumenty. Firmy pośredniczące wysyłają do klienta dokumenty w przypadku, gdy osoba zakładająca spółkę na Cyprze nie wyrazi chęci przyjazdu na Cypr.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ochrona firm przed oszustwami marketingowymi

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań mających na celu wyeliminowanie oszustw marketingowych grożących przedsiębiorcom. Jakie działania mają uchronić przedsiębiorców przed oszustwami marketingowymi?

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

GMO w Polsce - pytania i odpowiedzi

GMO w Polsce stało się głośnym tematem po przegłosowaniu przez Sejm zmian umożliwiających wprowadzenie w Polsce upraw modyfikowanych genetycznie. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w sprawie GMO?

Ucz się Jasiu, ucz ... informatyki i przedsiębiorczości

Zdaniem Komisji Europejskiej aby młodzi ludzie byli odpowiednio przygotowani do wejścia na aktualny rynek pracy, w programach nauczania powinny znaleźć się kompetencje informatyczne, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencje obywatelskie. Niestety szkoły nie poświęcają wystarczającej uwagi tym umiejętnościom. Tymczasem wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Wymaga to zdaniem KE nowego podejścia do edukacji dzieci i młodzieży.

Rejestracja sp. z o.o. przez internet przy użyciu wzorca umowy

Elektroniczna rejestracja pozwala na szybsze i tańsze założenie spółki z o. o. W celu dokonania elektronicznej rejestracji sp. z o.o. przy zastosowaniu wzorca umowy (nie ma tu wymogu zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego) konieczne jest założenie konta w systemie teleinformatycznym, który dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest wykorzystywana przede wszystkim przez przedstawicieli wolnych zawodów. Jej rejestracja odbywa się na wniosek złożony na urzędowych formularzach – na jakich?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest najbardziej rozwiniętą formą spółki prawa handlowego. Rejestracja spółki akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym odbywa się za pomocą odpowiednich urzędowych formularzy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy to także spółki jawnej. Jakie formularze są niezbędne do takiej rejestracji?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 3 – postępowanie rejestrowe

Możliwość zawiązania spółki z o.o. przez internet oznacza także zmiany w postępowaniu rejestrowym. Szybsza będzie też rejestracja takiej spółki w KRS.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Zakładanie spółki przez internet 2012

Nowy Rok to czas dużych zmian w prawie. Jedną z nich jest możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ochrona nazwy spółki – cz. 2

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Przedsiębiorcy kopiujący nazwy, symbole, znaki graficzne innych firm, popełniają czyny nieuczciwej konkurencji.

Ochrona nazwy spółki

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

Czy e-rejestracja spółek z o. o. stwarza ryzyko nadużyć?

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nowa procedura objęta projektem ustawy przygotowanym przez resort sprawiedliwości, która ma pozwolić na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w szybszym i mniej sformalizowanym trybie.

Czym jest SEED?

SEED jest jednym z rodzajów baz danych Komisji Europejskiej. Jakiej dziedziny dotyczy? Jak wygląda polski system SEED? O tym poniżej.

Jak zarejestrować spółkę jawną?

Spółka jawna nie powstaje z chwilą zawarcia umowy, bowiem do jej powstania konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Zatem sama umowa spółki nie wystarczy. Następny krok to skuteczne zgłoszenie umowy spółki jawnej do rejestru. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do poniższych punktów.

Kto reprezentuje spółkę jawną?

W spółce jawnej będącej spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką, ale czy również każdy wspólnik ma prawo podpisywać w imieniu spółki umowy?

Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w sprawie uprawnień sądu rejestrowego. W uchwale z 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy także prowadzący działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Pojęcie spółki akcyjnej w organizacji

To jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Stanowi wstępną formę spółki akcyjnej stworzoną dla umożliwienia szybkiego rozpoczęcia działalności przez spółkę, bez konieczności oczekiwania na jej rejestrację.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Wymogi umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na wspólników sp. z o.o. w zakresie sporządzenia umowy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Spółka z o.o. może funkcjonować w obrocie jako oddzielny podmiot, już po podpisaniu umowy spółki. Istnieje wówczas (do momentu wpisu do rejestru) jako spółka w organizacji- będąca tzw. ułomną osobą prawną.

Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Apelacja w postępowaniu rejestrowym KRS jest środkiem zaskarżenia od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy. Powinna spełniać określone prawem wymogi, aby nie została odrzucona przez sąd już w fazie formalnego badania pisma procesowego.

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS

Podmioty uwidocznione w Krajowym Rejestrze Sądowym („KRS”) mają obok obowiązku aktualizacji danych wpisanych w KRS również obowiązek zgłaszania DANYCH PRAWDZIWYCH. Jest to oczywiste z uwagi chociaż na ogólną zasadę domniemania prawdziwości danych ujawnionych w KRS.

Co grozi za niezłożenie wniosków lub dokumentów do KRS w ustawowym terminie?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na podmioty wpisane do KRS obowiązki aktualizacji danych czy składania dokumentów wymaganych przepisami prawa. Jest to wymóg, który ma pomóc w realizacji zasady pewności obrotu gospodarczego. Brak odpowiedniego zgłoszenia może skutkować sankcją.

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

REKLAMA