REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy przedsiębiorca może mieć przedłużony termin zwrotu VAT

Składana przez podatnika deklaracja dla podatku od towarów i usług korzysta z domniemania prawdziwości. W przypadku wykazania w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy urząd skarbowy powinien dokonać takiego zwrotu w ustawowo określonym terminie. Termin realizacji zwrotu może być przedłużony, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Znajomość tej szczególnej procedury i obowiązków urzędu jest ważna, gdyż uznanie postanowienia za wydane bezskutecznie (np. po terminie) powoduje, że podatnik może żądać pełnych odsetek.

Podatek katastralny zastąpi podatek od nieruchomości

Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości i w przyszłości ma zastąpić podatek od nieruchomości, który pobierany był od powierzchni nieruchomości. Oznacza to, że mogą wzrosnąć koszty nakładane na właścicieli nieruchomości, w szczególności dotknęłoby to właścicieli mieszkań w starych kamienicach w centrach miast - podkreśla ekspert.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej podpisana

5 sierpnia Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą wprowadzona została zasada "in dubio pro tributario", czyli niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Przekazanie 1 proc. podatku przyjęte ze zmianami przez Sejm

Zmieniona ustawa o pożytku publicznym i o wolontariacie doprecyzowuje zasady przekazywania 1 proc. podatku dochodowego Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP). Obecnie zdarzają się sytuacje, w których organizacje uprawnione do zbierania 1 proc. podatku zbierają pieniądze dla innych organizacji, pobierając za to opłaty, np. pod pretekstem zbierania składek członkowskich. Nowelizacja likwiduje taką możliwość.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o administracji podatkowej

Podpisana przez Prezydenta ustawa o administracji podatkowej zawiera regulacje dotyczące obsługi i wsparcia podatnika, m. in. powołana zostanie instytucja asystenta podatnika, który pomoże zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy działalności.

Ważne zmiany w zakresie akcyzy przyjęte przez Sejm

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, który zakłada ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą związaną z obrotem wyrobami akcyzowymi został przyjęty przez Sejm. Ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie między innymi zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych. Nowe regulacje pozwolą obniżyć koszty prowadzenia działalności.

Zmiany w PIT i CIT. Koniec rajów podatkowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmienione przepisy mają zapewnić zgodność prawa krajowego z UE. Oznacza to koniec wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Zmiany dotyczą również zmniejszenia obciążeń administracyjnych.

Nowa ordynacja podatkowa przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami

Zmiany w ustawie ordynacji podatkowej, m.in. rozstrzyganie wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika oraz wprowadzenie usługi asystenta podatnika, to niektóre z tematów rozmów wiceministrów finansów z przedsiębiorcami.

REKLAMA

Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario). Na korzystniejsze zmienią się również regulacje dotyczące przedawnień.

In dubio pro tributario w Sejmie

Zasada in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Do Sejmu trafił projekt prezydencki, który daje możliwość jej wprowadzenia.

Odwrócony Vat od 1 lipca 2015 r.

Odwrotne obciążenie VAT na telefony, laptopy, tablety i konsole do gier ma obowiązywać od 1 lipca 2015 r. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek sporządzania krajowych informacji podsumowujących. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest jednym z najważniejszych podatków bezpośrednich w naszym kraju. Podatek ten obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne.

Opodatkowanie nieujawnionych dochodów od 1 stycznia 2016 r.

24 lutego 2015 r. została opublikowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja ma kluczowe znaczenie dla opodatkowania tzw. dochodów (przychodów) pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Można uznać, że dzięki nowelizacji sytuacja osób, względem których będzie prowadzone postępowanie o nieujawnione dochody, zmieni się na ich korzyść.

Rozliczanie straty w zeznaniu podatkowym

Przepisy ustaw o podatku dochodowym umożliwiają podatnikom odliczanie strat podatkowych poniesionych w poprzednich latach. W artykule omawiamy zasady obowiązujące w tym zakresie.

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

PIH zajmie się propozycjami zmian w podatku VAT

Polska Izba Handlu będzie pracować nad propozycjami zmian w definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w niektórych usługach, oraz w procedurze zwrotu podatku VAT dla eksporterów. Zdaniem prezesa PIH, obecne przepisy są niepraktyczne i hamują eksport.

Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe

Rozdział 4 ustawy o podatku rolnym obejmuje szeroki zakres ulg podatkowych od podatku rolnego. Ulgi mogą być stosowane z urzędu albo na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. W drodze uchwały rada gminy może wprowadzić inne ulgi niż określone w ustawie.

Podatek rolny 2015 - zwolnienia podatkowe

Rozdział 4 ustawy o podatku rolnym obejmuje szeroki zakres zwolnień podatkowych od podatku rolnego. Zwolnienia mogą być stosowane z urzędu albo na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. W drodze uchwały rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia niż określone w ustawie.

Podatek rolny 2015 - zasady ustalania podatku rolnego

Od 01 stycznia 2003 r. podstawą opodatkowania dla gruntów gospodarstw rolnych jest liczba hektarów przeliczeniowych, natomiast dla pozostałych gruntów rolnych – liczba hektarów fizycznych wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. W pierwszym przypadku oblicza się liczbę hektarów, w drugim bierze się pod uwagę powierzchnię gruntów w hektarach fizycznych.

Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Podatek rolny jest zaliczany do podatków o złożonym przedmiocie opodatkowania. Określenie gruntów i podatników objętych tym podatkiem może sprawić pewne trudności, biorąc pod uwagę, że posiada on konstrukcję łączącą cechy podatków dochodowych, przychodowych, jak również majątkowych.

Bony i talony świąteczne nie podlegają zwolnieniu podatkowemu

W tym roku 44 proc. pracodawców planuje świąteczne prezenty dla pracowników. Eksperci przypominają, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne i rzeczowe do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Bony i talony, często wybierane przez pracodawców przed świętami, zwolnieniu podatkowemu nie podlegają. Dlatego lepszym pomysłem może być premia, np. w postaci kart przedpłaconych.

Kiedy małoletni może być stroną umowy?

Możliwość bycia stroną umowy jest nierozerwalnie związana ze zdolnością do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, tj. 18 lat. W przypadku osób małoletnich zdolność taka posiada swoje ograniczenia, uregulowane w art. 11-22 k.c.

Kraje UE za ukróceniem unikania opodatkowania przez firmy

Ministrowie finansów UE poparli we wtorek zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Mają one zapobiec unikaniu płacenia podatków oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE

Za dwa lata kraje UE będą automatycznie wymieniać informacje o dochodach mieszkańców m.in. także z tytułu dywidend i zysków kapitałowych - postanowili we wtorek w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej

Prezydent proponuje wprowadzenie zmian w ordynacji podatkowej tak, aby wszystkie wątpliwości były rozstrzygane na korzyść podatnika. Proponuje również zmniejszenie obowiązków administracyjnych podatników.

Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną

Poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników koszty abonamentu za świadczenia medyczne z grupy medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą, nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego dla pracowników korzystających z tych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r.

Korzyści podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej

Korzystne zasady opodatkowania, a także ograniczona odpowiedzialność wspólników należą do głównych zalet prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej. Na jakie korzyści w podatkach dochodowych można liczyć?

Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Licencja polega na umożliwieniu podmiotom gospodarczym korzystania z cudzych innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu do nich autorskich praw majątkowych ich właściciela. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa licencyjna?

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – opinia eksperta

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania ma być sposobem na walkę z przestępczością podatkową. Posłuży nie tylko do walki z wielkimi korporacjami, ale również z uczciwymi podatnikami, którzy legalnie planują swoje podatki.

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Kto może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej na temat swojej sytuacji prawnej. Jak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, z takiej interpretacji może skorzystać również następca prawny firmy nawet, gdy poprzednik z niej nie skorzystał a stan faktyczny nie uległ zmianie.

Aneks – w jaki sposób aneksować umowę?

Aneks umożliwia zmianę zawartej już umowy. W aneksie mogą być zmienione postanowienia, które nie stanowią elementów istotnych danego stosunku, tzw. essentiala negotii. W jaki sposób aneksować umowę?

Realizacja zamówienia publicznego według regulacji unijnych

Nowe unijne dyrektywy wprowadzają zmiany w warunkach realizacji zamówień publicznych. Wprowadzają regulacje dotyczące zmiany i rozwiązywania umów o zamówienie publiczne. Rozszerzony został również katalog aspektów związanych z warunkami zamówienia.

Karta podatkowa coraz mniej popularna

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

Zastrzeżenie kar umownych za opóźnienie w wykonaniu robót budowlanych

W wielu branżach bardzo istotna jest terminowość w ukończeniu przedmiotu umowy. Jedną z nich jest niewątpliwie budownictwo, gdzie od realizacji inwestycji zgodnie z planem zależy np. rozliczenie projektu czy terminowa realizacja innych powiązanych projektów. Częstą praktyką w umowach o roboty budowlane jest zastrzeganie kar umownych za zwłokę wykonawcy. Należy jednak podkreślić, że w języku prawniczym czym innym jest zwłoka a czym innym opóźnienie w wykonaniu zobowiązania.

Milcząca interpretacja podatkowa – stanowisko TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ordynacji podatkowej dotyczących tzw. milczącej interpretacji podatkowej. Uznał, że do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych w prawie podatkowym z tytułu opóźnień. Regulacje uznał za zgodne z Konstytucją.

Umowa o zarządzanie firmą – co powinna zawierać?

Większe przedsiębiorstwa bądź spółki często decydują się na zatrudnienie zarządcy, który będzie kierował bieżącymi sprawami firmy. Zawierają wówczas umowę o zarządzanie firmą, która stanowi rodzaj kontraktu. Przy zawieranie takiej umowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu wszystkich obowiązków stron umowy. Jakie jeszcze elementy powinna zawierać umowa o zarządzanie firmą?

Uproszczenia podatkowe pomogą w rozwoju firm rodzinnych

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70 proc. z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Zadatek to pieniądze lub rzeczy zamienne, które jedna ze stron umowy daje drugiej stronie, z tym skutkiem, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a gdy sama go dała – żądać zwrotu sumy dwukrotnie wyższej. W jaki sposób prawidłowo skonstruować postanowienie dotyczące zadatku?

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Elementy umowy poręczenia

Za pomocą umowy poręczenia poręczyciel przyjmuje na siebie obowiązek wykonania zobowiązania, w przypadku, gdyby dłużnik go nie wykonał. Podpisanie umowy poręczenia nie wymaga jednak zgody dłużnika. Jakie elementy musi posiadać umowa poręczenia? Jak je sformułować?

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Zastosowanie faksymile w działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców oraz członków zarządu wykonując swoje obowiązki wykorzystuje narzędzie jakim jest faksymile, czyli pieczęć zastępująca odręczny podpis. Faksymile używana osobiście lub powierzona zaufanemu pracownikowi, służy zazwyczaj do „podpisywania” pism o mniejszym znaczeniu, korespondencji seryjnej, ale niekiedy również umów cywilnoprawnych, czy też innych dokumentów urzędowych.

Forma prawna umowy o zamówienie publiczne

Prawo zamówień publicznych dla ważności umowy o zamówienie publiczne zastrzega formę pisemną, pod rygorem nieważności. Przepisy ustawy mogą jednak wymagać formy szczególnej.

W jaki sposób rozliczyć dochody niani?

Początek roku szkolnego to również początek poszukiwań opiekunek dla dzieci. Nianie zatrudniane na podstawie umowy uaktywniającej będą mogły liczyć na sfinansowanie składek ubezpieczeniowych w całości przez ZUS. Rodzice nie będą również obciążeni obowiązkiem rozliczenia dochodów niani z fiskusem.

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

REKLAMA