reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa ordynacja podatkowa przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami

Nowa ordynacja podatkowa przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami

Zmiany w ustawie ordynacji podatkowej, m.in. rozstrzyganie wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika oraz wprowadzenie usługi asystenta podatnika, to niektóre z tematów rozmów wiceministrów finansów z przedsiębiorcami.

Kluczowe założenia nowej ordynacji podatkowej, zmiany w Administracji Podatkowej oraz rozwój i modernizacja Krajowej Informacji Podatkowej to najważniejsze tematy rozmów wiceministrów finansów Janusza Cichonia i Jarosława Nenemana z łódzkimi przedsiębiorcami. W spotkaniu, które odbyło się 13 lipca 2015 r. w Izbie Skarbowej w Łodzi, uczestniczyli również wicedyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w MF Włodzimierz Gurba oraz kierownictwo łódzkiej Administracji Podatkowej, Kontroli Skarbowej oraz Służby Celnej.

Zobacz: Jak zmniejszyć podatek pod koniec roku?

Nowa ordynacja podatkowa

Janusz Cichoń oraz Włodzimierz Gurba, którzy przedstawili najważniejsze kierunki zmian w ustawie – Ordynacja podatkowa, podkreślali doniosłe znaczenie wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Co więcej, zasadzie tej nadano szerszą formułę, zgodnie z którą obejmie ona nie tylko podatników, ale wszystkie strony postępowania (np. płatników, osoby trzecie, spadkobierców podatnika).

Zobacz też: Kiedy zdecydować się na podatek liniowy?

Nowe rozwiązania w obsłudze podatników

10 lipca br. Sejm uchwalił ustawę o Administracji Podatkowej, która wynika ze zmiany podejścia do organizacji administracji. Nowa struktura Administracji Podatkowej wraz ze zmianami w ordynacji podatkowej ma zapewnić równowagę sił pomiędzy podatnikiem a państwem. Do tego zmierza przekształcenie urzędów skarbowych w biura obsługi podatnika. Wszyscy mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą przez okres pierwszych 18 miesięcy działalności będą mieli prawo do skorzystania z nowej usługi, tj. asystenta podatnika, czyli urzędnika pomagającego im w rozwiązywaniu kwestii związanych z prowadzoną działalnością.

Zobacz: Podatek dla dojeżdżających do pracy służbowym samochodem

Specjalizacja i centralizacja Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) – równy dostęp do wiedzy o podatkach

Dzięki specjalizacji biur KIP, wdrażanej etapami, będzie możliwe zwiększenie jednolitości wydawanych interpretacji. Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek o wydanie interpretacji, zdecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składany jest wniosek, a nie, jak dotychczas, wyłącznie miejsce zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy. Dalsze zmiany nastąpią po 1 stycznia 2016 r., gdy dotychczasowe biura KIP zostaną połączone w jeden organ. Wicedyrektor łódzkiej Izby Skarbowej w Łodzi Sławomir Ćwiek przedstawił też planowane usługi związane z wdrażaniem programu e-Podatki, w tym m. in. usługę udzielania indywidualnych informacji o stanie rozliczeń za pośrednictwem Portalu Podatkowego.

Zobacz: Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama