Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Ulgi stosowane z urzędu
Taką ulgą jest ulga dla terenów podgórskich i górskich – 30 % dla gruntów klas I, II, IIIa, III i IIIb oraz 60% dla gruntów klas IVa, IV i IVb. Za miejscowości położone na terenach podgórskich i górskich uważane są miejscowości w których co najmniej 50 % użytków rolnych położonych jest powyżej 350 m nad poziomem morza (w tym przypadku nie bierze się pod uwagę ukształtowania terenu). W danym województwie wykaz takich miejscowości ustalany jest przez sejmik województwa.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Ulgi na wniosek podatnika
Do takich ulg możemy zaliczyć:
- ulgę inwestycyjną z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska, ponadto ulgę inwestycyjną na zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód);
- ulgę dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe oraz osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej w formie skoszarowanej - prowadzących gospodarstwa rolne bezpośrednio przed powołaniem do służby, stosuje się ulgę w podatku rolnym w wysokości 60%;
- ulgę w razie wystąpienia klęski żywiołowej, która spowodowała istotne szkody w budynkach, ziemiopłodach, inwentarzu żywym lub martwym albo w drzewostanie – wysokość ulgi jest uzależniona od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym i przyznawana jest ona podatnikom przez zaniechanie ustalania albo poboru, w całości lub w części, podatku rolnego.
Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje
Szczegóły przyznawania ulgi na wniosek
Do wniosku o przyznanie ulgi inwestycyjnej podatnik musi dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami, stwierdzającymi wysokość tych wydatków.
Każda ulga udzielona na wniosek podatnika stosowana jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
REKLAMA
W przypadku zbiegu prawa do ulg z różnych tytułów, przy ustalaniu zobowiązania podatkowego w pierwszej kolejności stosuje się: ustawową ulgę dla terenów podgórskich i górskich, dalej ulgę dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe oraz osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej w formie skoszarowanej, a następnie ulgę inwestycyjną z tytułu poniesionych wydatków.
Art. 13d ust. 5 ustawy o podatku rolnym stanowi, że kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, w przypadku gdy gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przez dziedziczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.