reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe

Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe

Rozdział 4 ustawy o podatku rolnym obejmuje szeroki zakres ulg podatkowych od podatku rolnego. Ulgi mogą być stosowane z urzędu albo na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. W drodze uchwały rada gminy może wprowadzić inne ulgi niż określone w ustawie.

Ulgi stosowane z urzędu

Taką ulgą jest ulga dla terenów podgórskich i górskich – 30 % dla gruntów klas I, II, IIIa, III i IIIb oraz 60% dla gruntów klas IVa, IV i IVb. Za miejscowości położone na terenach podgórskich i górskich uważane są miejscowości w których co najmniej 50 % użytków rolnych położonych jest powyżej 350 m nad poziomem morza (w tym przypadku nie bierze się pod uwagę ukształtowania terenu). W danym województwie wykaz takich miejscowości ustalany jest przez sejmik województwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Ulgi na wniosek podatnika

Do takich ulg możemy zaliczyć:

  1. ulgę inwestycyjną z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska, ponadto ulgę inwestycyjną na zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód);
  2. ulgę dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe oraz osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej w formie skoszarowanej - prowadzących gospodarstwa rolne bezpośrednio przed powołaniem do służby, stosuje się ulgę w podatku rolnym w wysokości 60%;
  3. ulgę w razie wystąpienia klęski żywiołowej, która spowodowała istotne szkody w budynkach, ziemiopłodach, inwentarzu żywym lub martwym albo w drzewostanie – wysokość ulgi jest uzależniona od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym i przyznawana jest ona podatnikom przez zaniechanie ustalania albo poboru, w całości lub w części, podatku rolnego.

Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Szczegóły przyznawania ulgi na wniosek

Do wniosku o przyznanie ulgi inwestycyjnej podatnik musi dołączyć zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami, stwierdzającymi wysokość tych wydatków.

Każda ulga udzielona na wniosek podatnika stosowana jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

W przypadku zbiegu prawa do ulg z różnych tytułów, przy ustalaniu zobowiązania podatkowego w pierwszej kolejności stosuje się: ustawową ulgę dla terenów podgórskich i górskich, dalej ulgę dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe oraz osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej w formie skoszarowanej, a następnie ulgę inwestycyjną z tytułu poniesionych wydatków.

Art. 13d ust. 5 ustawy o podatku rolnym stanowi, że kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, w przypadku gdy gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przez dziedziczenie.

Podatek rolny 2015 - zasady ustalania podatku rolnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama