Ulga za złe długi od lipca 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Definicja
Ulga za złe długi jest to pomniejszenie podatku należnego, z którego podatnik może skorzystać w stosunku do wierzytelności (np. za wystawione faktury VAT), które nie zostały zapłacone, lub zbyte w terminie 150 dni od upływu terminu płatności. Termin 150 dni Ustawa wprost określa w art. 89a ust. 1a.
REKLAMA
Jednocześnie dłużnik zobowiązany jest do pomniejszenia odliczonego od tych zobowiązań podatku naliczonego.
Warunki skorzystania z Ulgi
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi za złe długi musi spełniać warunki:
- należność nie została uregulowana lub zbyta,
- skorzystanie z ulgi następuje w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin 150-dniowy, liczony od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze,
- dostawa towaru lub świadczenie usług muszą być dokonane na rzecz podatnika VAT zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
- wierzyciel i dłużnik muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Zobacz: Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych
Od 1 lipca 2015 roku nie obowiązuje już zakaz stosowania ulgi za złe długi, w sytuacji, gdy między wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.
Do powiązań tych należą związki:
- kapitałowe,
- majątkowe,
- rodzinne (nie tylko małżeństwo, ale również pokrewieństwo oraz powinowactwo do 2 stopnia),
- z tytułu przysposobienia,
- wynikające ze stosunku pracy.
Zobacz: Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku
Istnienie tych powiązań nie stanowi już zatem przeszkody w skorzystaniu przez wierzyciela z ulgi na złe długi.
Obowiązek po stronie dłużnika
Art. 89b Ustawy wprowadza obowiązek dłużnika do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, Urząd Skarbowy nakłada karę w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.
Zobacz: Czy ulga na dzieci obniży podatek?
REKLAMA
Do 1 lipca br. Od powyższego obowiązku istniał jeden wyjątek, dla dłużnika, który uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności.
Od 1 lipca br. Istnieje także drugi wyjątek, dla dłużnika, który w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Powyższa zmiana jest o tyle istotna, że wcześniej wierzyciele mieli problem ze skorzystaniem z ulgi za złe długi w przypadku, gdy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zdaniem organów podatkowych dłużnik w takiej sytuacji nadal był obowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego. Dokładnie przeciwstawne stanowisko zajęły sądy administracyjne. NSA w wyroku z dnia 1 lipca 2014 r. (sygn. akt I FSK 641/14) wskazał, że dłużnik, który znajduje się w upadłości, nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego. Z uwagi na powyższe, wierzyciel nie mógł dokonać korekty podatku z uwagi na to, że dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego i naprawczego.
Zobacz też: Błędy w rozliczaniu PIT
Obecnie, w przypadku gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynie 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik będzie pozostawał w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego. Umożliwia to Wierzycielom skorzystanie z Ulgi.
Obowiązywanie nowelizacji
Omawiana nowelizacja weszła w życie z początkiem lipca tego roku. Pomimo tego, zmiany mają zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, o ile ich nieściągalność została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r (zgodnie z art. 89a ust. 1a Ustawy).
Zobacz serwis: Firma
Autor: Adam Jarosławski – Aplikant Radcowski - Kancelaria Prawna WEC Sroczyński i Wspólnicy Sp. k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.