reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatek rolny 2015 - zasady ustalania podatku rolnego

Podatek rolny 2015 - zasady ustalania podatku rolnego

Od 01 stycznia 2003 r. podstawą opodatkowania dla gruntów gospodarstw rolnych jest liczba hektarów przeliczeniowych, natomiast dla pozostałych gruntów rolnych – liczba hektarów fizycznych wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. W pierwszym przypadku oblicza się liczbę hektarów, w drugim bierze się pod uwagę powierzchnię gruntów w hektarach fizycznych.

Hektary przeliczeniowe i okręgi podatkowe

Liczba hektarów przeliczeniowych jest związana z okręgiem podatkowym, w którym położone jest dane gospodarstwo rolne. Zaliczanie gmin, miast oraz dzielnic w miastach do poszczególnych okręgów podatkowych ustala rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie zaliczenia gmin oraz miast do jednego z czterech okręgów podatkowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Wysokość podatku rolnego

W obliczaniu wysokości podatku rolnego mają zastosowanie dwie stawki. Dla hektarów przeliczeniowych gospodarstwa rolnego stawka wynosi 2,5 q (kwintali) żyta, dla pozostałych gruntów rolnych 5 q żyta. Podatek rolny od gruntów gospodarstwa rolnego ustalany jest raz w roku, na podstawie średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.

Średnia cena skupu żyta ustalana jest na podstawie komunikatu Prezesa GUS, w terminie do dnia 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Rady gminy posiadają uprawnienia w zakresie kształtowania (obniżenia), w formie uchwały, średniej ceny skupu żyta, jaka została ustalona w komunikacie Prezesa GUS.

Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Łączne zobowiązanie podatkowe

Dla należności od osoby fizycznej za dany rok podatkowy na terenie tej samej gminy, art. 6c ustawy o podatku rolnym daje podstawę do pobierania podatku rolnego, leśnego oraz od nieruchomości w formie łącznego zobowiązania pieniężnego. Istotnym jest, że świadczenia te zawsze dotyczą tylko jednej gminy.

Łączne zobowiązanie pieniężne zostaje zrealizowane na podstawie nakazu płatniczego. Decyzja, przy współwłasności gruntów, może być wystawiona na któregokolwiek ze współwłaścicieli, chyba że gospodarstwo rolne jest prowadzone w całości przez jednego z nich. W takim przypadku, tylko taki współwłaściciel jest objęty nakazem płatniczym.

Czy deklaracje elektroniczne można składać przez ePUAP?

Inne szczegóły dotyczące obowiązku podatkowego   

Obecnie obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające nałożenie tego obowiązku. Wygasa on natomiast ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności powodujące nałożenie podatku rolnego.

W przypadku gdy podatnik jest osobą fizyczną, podatek opłacany jest ratalnie, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Podatnik obciążony jest tym obowiązkiem wyłącznie, gdy zostanie mu doręczona decyzja podatkowa. Organem uprawnionym do podjęcia takiej decyzji jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy, na terenie której położone są grunty objęte podatkiem rolnym.

Natomiast na podstawie art. 6a ust. 8 - osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych i jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, składają do 15 stycznia organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów deklaracje na podatek rolny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru. W przypadku gdy obowiązek podatkowy powstał po 15 stycznia, deklaracja jest składana w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama