REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

kalendarz, czas, podatki
kalendarz, czas, podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy podatku PIT – jak co roku – zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

W tym roku zmieniły się zasady podpisywania i wysyłki informacji podatkowych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku deklaracji rocznych, np. PIT-37 czy PIT-36, część płatników może je wysyłać przez Internet bez konieczności stosowania kwalifikowanego e-podpisu. Druki PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R płatnicy będący osobami fizycznymi mogą dostarczyć tak samo jak roczne deklaracje podatkowe – podpisane pięcioma danymi autoryzującymi (imię i nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL, kwota przychodu przedsiębiorcy za 2013 rok). Natomiast inni płatnicy nadal wykorzystają w tym celu tradycyjny e-podpis.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zatrudniasz więcej niż 5 osób? Uważaj!

REKLAMA

Od rozliczenia za 2014 r. płatnicy zobowiązani sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników, jak również wszystkie biura rachunkowe, muszą wysłać do urzędu skarbowego informacje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej.

Wychodząc naprzeciw nowym obowiązkom podatników firma e-file, producent aplikacji e-pity, wprowadziła możliwość wysyłki elektronicznej PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-8C, PIT-40 zarówno z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, jak i danych autoryzujących.

Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pracodawca ma obowiązek elektronicznej wysyłki informacji podatkowych. Dotyczy on wszystkich biur rachunkowych, zarówno co do osób zatrudnionych w biurze, jak i informacji dotyczących klientów oraz płatników, którzy powinni sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników. Za pomocą Internetu druki przesyłać trzeba jedynie do systemu e-Deklaracje. Oznacza to, że zatrudnieni mogą otrzymywać PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R na papierze, jak również w formie elektronicznej, w zależności od formy uzgodnionej pomiędzy pracownikiem a płatnikiem.

Przez internet – dłuższy termin

REKLAMA

Podmioty zatrudniające do 5 pracowników druki podatkowe do urzędu skarbowego mogą nadal przekazać listem poleconym lub osobiście w okienku podawczym. Wybór tej metody powoduje jednak skrócenie terminów złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-R i IFT-1/IFT-1R, PIT-40 do urzędu do 2 lutego 2015 r.

– Jeśli jednak zatrudniający nie więcej niż 5 podatników wybierze wysyłkę druków do urzędu skarbowego przez Internet, to może je dostarczyć w tych samych terminach, co w roku poprzednim, czyli do końca lutego – wyjaśnia Adam Mielcarski, wiceprezes firmy e-file. To dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców, którzy zapomną o wysłaniu PIT-ów do 2 lutego 2015. Przez cały luty, aż do 2 marca 2015 r. będą mogli przekazać je elektronicznie – dodaje.

Biura rachunkowe nie mogą wybrać pomiędzy przekazywaniem informacji i deklaracji elektronicznie oraz w formie tradycyjnej (wydrukowanej). Bez względu na wielkość, biura mają obowiązek posłużyć się w tym celu wysyłką elektroniczną, przy czym, jeżeli biuro prowadzone jest przez osobę fizyczną, dopuszczalne jest podpisywanie druków danymi autoryzującymi.   

Forma akceptacji faktur elektronicznych

Ułatwieniem dla biur rachunkowych oraz dużych podmiotów jest wprowadzenie Uniwersalnej Bramki Dokumentów. Narzędzie to umożliwia złożenie w ramach jednego dokumentu i pojedynczej transmisji do 20 000 druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40. Po ich złożeniu płatnik otrzyma jedno Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. I w tym zakresie program e-pity dostosowano do nowych standardów zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Z aplikacji można wysłać druki PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 z wykorzystaniem zarówno standardowej bramki e-Deklaracje jak i nowej Uniwersalnej Bramki Dokumentów.

e-pity posiadają również inne udogodnienia. Za ich pomocą można sporządzić druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40 oraz PIT-8C za pomocą kreatora, a formularze PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R jako aktywną deklarację. Wypełnione druki można wysłać do organu skarbowego bezpośrednio z poziomu programu lub wydrukowane przekazać urzędnikowi w okienku podawczym.

Podatek dla dojeżdżających do pracy służbowym samochodem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA