Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT
REKLAMA
REKLAMA
W tym roku zmieniły się zasady podpisywania i wysyłki informacji podatkowych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku deklaracji rocznych, np. PIT-37 czy PIT-36, część płatników może je wysyłać przez Internet bez konieczności stosowania kwalifikowanego e-podpisu. Druki PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R płatnicy będący osobami fizycznymi mogą dostarczyć tak samo jak roczne deklaracje podatkowe – podpisane pięcioma danymi autoryzującymi (imię i nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL, kwota przychodu przedsiębiorcy za 2013 rok). Natomiast inni płatnicy nadal wykorzystają w tym celu tradycyjny e-podpis.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zatrudniasz więcej niż 5 osób? Uważaj!
REKLAMA
Od rozliczenia za 2014 r. płatnicy zobowiązani sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników, jak również wszystkie biura rachunkowe, muszą wysłać do urzędu skarbowego informacje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej.
Wychodząc naprzeciw nowym obowiązkom podatników firma e-file, producent aplikacji e-pity, wprowadziła możliwość wysyłki elektronicznej PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-8C, PIT-40 zarówno z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, jak i danych autoryzujących.
Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie
Warto jednak pamiętać, że nie każdy pracodawca ma obowiązek elektronicznej wysyłki informacji podatkowych. Dotyczy on wszystkich biur rachunkowych, zarówno co do osób zatrudnionych w biurze, jak i informacji dotyczących klientów oraz płatników, którzy powinni sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników. Za pomocą Internetu druki przesyłać trzeba jedynie do systemu e-Deklaracje. Oznacza to, że zatrudnieni mogą otrzymywać PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R na papierze, jak również w formie elektronicznej, w zależności od formy uzgodnionej pomiędzy pracownikiem a płatnikiem.
Przez internet – dłuższy termin
REKLAMA
Podmioty zatrudniające do 5 pracowników druki podatkowe do urzędu skarbowego mogą nadal przekazać listem poleconym lub osobiście w okienku podawczym. Wybór tej metody powoduje jednak skrócenie terminów złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-R i IFT-1/IFT-1R, PIT-40 do urzędu do 2 lutego 2015 r.
– Jeśli jednak zatrudniający nie więcej niż 5 podatników wybierze wysyłkę druków do urzędu skarbowego przez Internet, to może je dostarczyć w tych samych terminach, co w roku poprzednim, czyli do końca lutego – wyjaśnia Adam Mielcarski, wiceprezes firmy e-file. – To dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców, którzy zapomną o wysłaniu PIT-ów do 2 lutego 2015. Przez cały luty, aż do 2 marca 2015 r. będą mogli przekazać je elektronicznie – dodaje.
Biura rachunkowe nie mogą wybrać pomiędzy przekazywaniem informacji i deklaracji elektronicznie oraz w formie tradycyjnej (wydrukowanej). Bez względu na wielkość, biura mają obowiązek posłużyć się w tym celu wysyłką elektroniczną, przy czym, jeżeli biuro prowadzone jest przez osobę fizyczną, dopuszczalne jest podpisywanie druków danymi autoryzującymi.
Forma akceptacji faktur elektronicznych
Ułatwieniem dla biur rachunkowych oraz dużych podmiotów jest wprowadzenie Uniwersalnej Bramki Dokumentów. Narzędzie to umożliwia złożenie w ramach jednego dokumentu i pojedynczej transmisji do 20 000 druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40. Po ich złożeniu płatnik otrzyma jedno Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. I w tym zakresie program e-pity dostosowano do nowych standardów zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów. Z aplikacji można wysłać druki PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 z wykorzystaniem zarówno standardowej bramki e-Deklaracje jak i nowej Uniwersalnej Bramki Dokumentów.
e-pity posiadają również inne udogodnienia. Za ich pomocą można sporządzić druki PIT-11, PIT-4R, PIT-40 oraz PIT-8C za pomocą kreatora, a formularze PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R jako aktywną deklarację. Wypełnione druki można wysłać do organu skarbowego bezpośrednio z poziomu programu lub wydrukowane przekazać urzędnikowi w okienku podawczym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.