reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zmiany w rozliczaniu PIT za 2014 rok

Zmiany w rozliczaniu PIT za 2014 rok

Wprowadzone w tym roku zmiany w prawie podatkowym zmuszają do zachowania ostrożności przy rozliczaniu PIT za 2014 r. Przed przystąpieniem do wypełnienia PIT-a warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zmienione zasady rozliczania ulgi na dzieci oraz nowe obowiązki płatników.

Nowe zasady z pewnością ucieszą podatników korzystających z ulgi z tytułu wychowywania trojga lub większej liczby dzieci. W tym roku obowiązuje wyższa niż w 2013 r. kwota odliczenia – na trzecie  dziecko ulga wzrosła o 331,92 zł, a na czwarte i kolejne dzieci po 475,92 zł rocznie. Podatnicy mogą więc odliczyć od podatku z tytułu wychowywania jednego lub dwójki dzieci po 1112,04 zł rocznie za każde z nich, w związku z trzecim dzieckiem 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne – 2700 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Korzystną zmianą dla rodziców i opiekunów jest również prawo do zwrotu niewykorzystanej kwoty ulgi na dzieci. Przysługuje on podatnikom, których zarobki są na tyle niskie, że nie mogą całości lub części kwoty ulgi odliczyć od podatku w deklaracji PIT-36 lub PIT-37. O zwrot wystąpić mogą również osoby, które – korzystając z innych ulg podatkowych – wyczerpią kwotę podatku do zapłaty przed odliczeniem ulgi na dzieci. W konsekwencji wprowadzonych zmian, od rozliczenia za 2014 r., niewykorzystana kwota ulgi nie przepada. Podatnicy występujący o zwrot tej kwoty muszą wypełnić dodatkowy załącznik do deklaracji podatkowych – nowy druk PIT/UZ.

Fiskus wypełni PIT za 2014 r.

Osoby składające PIT/UZ powinny kontrolować, czy mają prawo do zwrotu w pełnej wysokości wyjaśnia Adam Mielcarski, wiceprezes e-file sp. z o.o., producenta aplikacji e-pityNie może on bowiem przekraczać kwoty zapłaconych w danym roku składek ZUS i zdrowotnych, odliczanych przez podatnika w zeznaniach PIT-36 lub PIT-37. W przypadku małżonków limit ustalany jest na podstawie sumy składek zapłaconych przez nich oboje.

Nowe zasady składania wybranych PIT i CIT od marca 2015 r.

Uwaga na ulgę na internet

Uważać powinny także osoby korzystające z ulgi na Internet. Już od zeszłego roku można z niej skorzystać wyłącznie przez dwa bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Jeżeli podatnik korzystał po raz pierwszy z odliczenia w zeznaniu za rok 2013 (składanym z początkiem 2014 r.), ostatni raz może skorzystać z ulgi w zeznaniu za rok 2014 (składanym na początku 2015 r.). W latach kolejnych ulga nie będzie mu przysługiwać.

Konsekwencje spóźnienia w rozliczeniu PIT

Nowe obowiązki pracodawców

W 2015 r. zmieniają się również zasady wysyłki druków przez płatników PIT. Wszyscy, którzy są zobowiązani sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników muszą wysłać do urzędu skarbowego informacje podatkowe w formie elektronicznej.

Źródło: e-file sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wroniak

Talent Acquisition Director w Avenga IT Professionals, ekspert rynku rekrutacyjnego IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama