REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

Monika Pązik
PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?
PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

REKLAMA

REKLAMA

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Podatnicy, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej mogą wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia się w fiskusem:

REKLAMA

  • według norm szacunkowych,
  • ma podstawie pkpir bądź ksiąg rachunkowych

Z urzędem skarbowym rozliczają się poprzez złożenie deklaracji PIT – 6/PIT – 6L. W zależności od wyboru formy rozliczenia na następny rok, w różny sposób wypełniają formularz.

Podatnicy, którzy osiągają dochód z działów specjalnych zobowiązani są do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazani podatnicy mają obowiązek złożyć w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W 2014 r. wskazany termin mija 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. Przywrócenie powyższego terminu nie jest możliwe, ale na uzasadniony wniosek podatnika może zostać odroczony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Złożenie PIT po terminie - co grozi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-6/PIT-6L?

Podatnik zobowiązany jest wypełnić formularz PIT – 6 podając informacje odnośnie rodzajów i rozmiarów zamierzonej produkcji w następnym roku. Powyższe dane są wystarczające do ustalenia wysokości zaliczek w przypadku podatników rozliczających dochody według norm szacunkowych. W części D deklaracji PIT – 6/PIT – 6L muszą określić rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. 

Pobierz druk: PIT-6/PIT-6L

Podatnik nie musi jednak wskazywać wysokości przewidywanego dochodu, to naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość zaliczek na 2015 r.


Rozliczenie na podstawie  pkpir lub ksiąg rachunkowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej a rozliczający się według pkpir bądź ksiąg rachunkowych. Wówczas mają do wyboru dwie możliwości opodatkowania swojej działalności:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym.

Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie według skali podatkowej muszą złożyć oświadczenie w sprawie ustalenia wysokości dochodów na podstawie prowadzonych ksiąg. Wówczas wypełnia część E deklaracji PIT-6/PIT-6L wpisując przyszły rok podatkowy oraz dochód, jaki przewiduje osiągnąć w następnym roku.

Zobacz też: Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej musi pamiętać, że oprócz deklaracji PIT-6/PIT-6L zobowiązany jest w tym samym terminie do złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Oświadczenie składa się wraz z deklaracją PIT-6/PIT6L. W 2014 r. termin upłynie 1 grudnia.

Niezłożenie deklaracji w terminie

Podatnik, który nie złoży w wyznaczonym terminie deklaracji PIT-6/PIT-6L powinien liczyć się z możliwością poniesienia sankcji karnych. Organ podatkowy może bowiem zarzucić mu uchylanie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 54 § 1 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

W przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji, podatnik powinien złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją PIT-6/PIT-6L.

Zobacz: Kiedy można złożyć u pracodawcy PIT – 12?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA