| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Podatnicy, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej mogą wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia się w fiskusem:

  • według norm szacunkowych,
  • ma podstawie pkpir bądź ksiąg rachunkowych

Z urzędem skarbowym rozliczają się poprzez złożenie deklaracji PIT – 6/PIT – 6L. W zależności od wyboru formy rozliczenia na następny rok, w różny sposób wypełniają formularz.

Podatnicy, którzy osiągają dochód z działów specjalnych zobowiązani są do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazani podatnicy mają obowiązek złożyć w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W 2014 r. wskazany termin mija 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. Przywrócenie powyższego terminu nie jest możliwe, ale na uzasadniony wniosek podatnika może zostać odroczony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Złożenie PIT po terminie - co grozi?

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-6/PIT-6L?

Podatnik zobowiązany jest wypełnić formularz PIT – 6 podając informacje odnośnie rodzajów i rozmiarów zamierzonej produkcji w następnym roku. Powyższe dane są wystarczające do ustalenia wysokości zaliczek w przypadku podatników rozliczających dochody według norm szacunkowych. W części D deklaracji PIT – 6/PIT – 6L muszą określić rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. 

Pobierz druk: PIT-6/PIT-6L

Podatnik nie musi jednak wskazywać wysokości przewidywanego dochodu, to naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość zaliczek na 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »