PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej mogą wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia się w fiskusem:
REKLAMA
- według norm szacunkowych,
- ma podstawie pkpir bądź ksiąg rachunkowych
Z urzędem skarbowym rozliczają się poprzez złożenie deklaracji PIT – 6/PIT – 6L. W zależności od wyboru formy rozliczenia na następny rok, w różny sposób wypełniają formularz.
Podatnicy, którzy osiągają dochód z działów specjalnych zobowiązani są do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazani podatnicy mają obowiązek złożyć w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W 2014 r. wskazany termin mija 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. Przywrócenie powyższego terminu nie jest możliwe, ale na uzasadniony wniosek podatnika może zostać odroczony.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zobacz również: Złożenie PIT po terminie - co grozi?
Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-6/PIT-6L?
Podatnik zobowiązany jest wypełnić formularz PIT – 6 podając informacje odnośnie rodzajów i rozmiarów zamierzonej produkcji w następnym roku. Powyższe dane są wystarczające do ustalenia wysokości zaliczek w przypadku podatników rozliczających dochody według norm szacunkowych. W części D deklaracji PIT – 6/PIT – 6L muszą określić rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji.
Pobierz druk: PIT-6/PIT-6L
Podatnik nie musi jednak wskazywać wysokości przewidywanego dochodu, to naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość zaliczek na 2015 r.
Rozliczenie na podstawie pkpir lub ksiąg rachunkowych
Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej a rozliczający się według pkpir bądź ksiąg rachunkowych. Wówczas mają do wyboru dwie możliwości opodatkowania swojej działalności:
- według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym.
Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie według skali podatkowej muszą złożyć oświadczenie w sprawie ustalenia wysokości dochodów na podstawie prowadzonych ksiąg. Wówczas wypełnia część E deklaracji PIT-6/PIT-6L wpisując przyszły rok podatkowy oraz dochód, jaki przewiduje osiągnąć w następnym roku.
Zobacz też: Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego
Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej musi pamiętać, że oprócz deklaracji PIT-6/PIT-6L zobowiązany jest w tym samym terminie do złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Oświadczenie składa się wraz z deklaracją PIT-6/PIT6L. W 2014 r. termin upłynie 1 grudnia.
Niezłożenie deklaracji w terminie
Podatnik, który nie złoży w wyznaczonym terminie deklaracji PIT-6/PIT-6L powinien liczyć się z możliwością poniesienia sankcji karnych. Organ podatkowy może bowiem zarzucić mu uchylanie się od opodatkowania.
Zgodnie z art. 54 § 1 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
W przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji, podatnik powinien złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją PIT-6/PIT-6L.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.