REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

Monika Pązik
PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?
PIT-6/PIT-6L – do kiedy należy złożyć?

REKLAMA

REKLAMA

1 grudnia 2014 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-6/PIT-6L. Obowiązek ten dotyczy podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić PIT-6/PIT-6L?

Podatnicy, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej mogą wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia się w fiskusem:

REKLAMA

  • według norm szacunkowych,
  • ma podstawie pkpir bądź ksiąg rachunkowych

Z urzędem skarbowym rozliczają się poprzez złożenie deklaracji PIT – 6/PIT – 6L. W zależności od wyboru formy rozliczenia na następny rok, w różny sposób wypełniają formularz.

Podatnicy, którzy osiągają dochód z działów specjalnych zobowiązani są do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazani podatnicy mają obowiązek złożyć w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. W 2014 r. wskazany termin mija 1 grudnia, gdyż 30 listopada wypada w niedzielę. Przywrócenie powyższego terminu nie jest możliwe, ale na uzasadniony wniosek podatnika może zostać odroczony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Złożenie PIT po terminie - co grozi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-6/PIT-6L?

Podatnik zobowiązany jest wypełnić formularz PIT – 6 podając informacje odnośnie rodzajów i rozmiarów zamierzonej produkcji w następnym roku. Powyższe dane są wystarczające do ustalenia wysokości zaliczek w przypadku podatników rozliczających dochody według norm szacunkowych. W części D deklaracji PIT – 6/PIT – 6L muszą określić rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji. 

Pobierz druk: PIT-6/PIT-6L

Podatnik nie musi jednak wskazywać wysokości przewidywanego dochodu, to naczelnik urzędu skarbowego w decyzji określi wysokość zaliczek na 2015 r.


Rozliczenie na podstawie  pkpir lub ksiąg rachunkowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej a rozliczający się według pkpir bądź ksiąg rachunkowych. Wówczas mają do wyboru dwie możliwości opodatkowania swojej działalności:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym.

Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie według skali podatkowej muszą złożyć oświadczenie w sprawie ustalenia wysokości dochodów na podstawie prowadzonych ksiąg. Wówczas wypełnia część E deklaracji PIT-6/PIT-6L wpisując przyszły rok podatkowy oraz dochód, jaki przewiduje osiągnąć w następnym roku.

Zobacz też: Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej musi pamiętać, że oprócz deklaracji PIT-6/PIT-6L zobowiązany jest w tym samym terminie do złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Oświadczenie składa się wraz z deklaracją PIT-6/PIT6L. W 2014 r. termin upłynie 1 grudnia.

Niezłożenie deklaracji w terminie

Podatnik, który nie złoży w wyznaczonym terminie deklaracji PIT-6/PIT-6L powinien liczyć się z możliwością poniesienia sankcji karnych. Organ podatkowy może bowiem zarzucić mu uchylanie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 54 § 1 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

W przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji, podatnik powinien złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją PIT-6/PIT-6L.

Zobacz: Kiedy można złożyć u pracodawcy PIT – 12?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA