REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Bartosz Mikołajczyk
podatki w specjalnych strefach ekonomicznych
podatki w specjalnych strefach ekonomicznych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej w sposób skuteczny zależne jest od wielu czynników. Spośród tych licznych elementów należy wskazać znaczenie wyboru lokalizacji i otoczenia, w jakim przedsiębiorstwo ma być prowadzone, jak również możliwość zastosowania obowiązujących przepisów w celu przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Dlatego też warto rozważyć, jakie przywileje podatkowe przysługują przedsiębiorcom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych.

Optymalizacja podatkowa, o której mowa, może być realizowana przez korzystanie z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, których kwestie regulowane są przez odpowiednie ustawy podatkowe. Jednym ze sposobów, by zostać beneficjentem tego typu ulg i zwolnień, jest prowadzenie działalności w ramach wyodrębnionych administracyjnie części terytorium kraju, nazwanych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, „specjalną strefą ekonomiczną” jest wyodrębniona zgodnie z przepisami ustawy, niezamieszkała część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cele, jakie przyświecały ustawodawcy wprowadzającemu kategorię obszarów objętych specjalną strefą ekonomiczną, zostały enumeratywnie wymienione w art. 3 wspomnianej wyżej ustawy. W świetle tego przepisu zostały one utworzone w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, w szczególności poprzez:

1) rozwój określonych dziedzin działalności gospodarczej,

2) rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) rozwój eksportu,

4) zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług,

5) zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej,

6) tworzenie nowych miejsc pracy,

7) zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów naturalnych z zachowaniem zasad równowagi ekologicznej.

Zobacz: Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

REKLAMA

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się 14 Specjalnych stref ekonomicznych, wobec których Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. czternaście rozporządzeń wydłużających ich funkcjonowanie do 2026 r. Wydłużenie tego okresu sprawia, że wzrosła atrakcyjność podjęcia działalności w ramach stref dla podmiotów zainteresowanych.

Zgodnie z art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zwolnienia podatkowe obejmują dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach uzyskanego zezwolenia przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dochody te zwolnione są od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie zwolnienia od podatku CIT, bądź PIT, zależne jest od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Po spełnieniu określonych przez ustawę wymagań stawianych przedsiębiorcom chcącym rozpocząć działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na działalność w strefie, może również skorzystać z przewidzianej pomocy regionalnej zwalniającej z podatku dochodowego. Wysokość zwolnienia zależna jest od położenia strefy (wskaźnik wysokości pomocy regionalnej różni się w zależności od regionu kraju), wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników za okres 2 lat, a także od wielkości przedsiębiorstwa, które o takie zwolnienie się ubiega (wyróżnienie kategorii małych, średnich i dużych przedsiębiorców).

Specjalne Strefy Ekonomiczne będą atrakcyjne dla MŚP

Wskaźnik wysokości pomocy regionalnej wacha się od 20% do 50%, przy czym wartości te mogą zostać zwiększone o 10 lub 20 punktów procentowych w stosunku do odpowiednio średniego i małego przedsiębiorcy. Aby obliczyć wysokość przysługującego zwolnienia, należy obliczyć wysokość poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników, jakie zostaną poniesione w ciągu 2 lat, i wartość tę pomnożyć przez odpowiedni wskaźnik pomocy regionalnej. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi wartość podatku dochodowego podlegającą zwolnieniu.

PRZYKŁAD 1:

Przedsiębiorca poniósł wydatki na inwestycje w wysokości 1 000 000 złotych.

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 400 000 zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

40%

40% x 1 000 000 zł = 400 000 zł

2 105 263 zł


PRZYKŁAD 2:

Przedsiębiorca zatrudnia 100 pracowników. Miesięczny koszt zatrudnienia jednego pracownika wynosi 2000 zł. Koszty zatrudnienia w okresie 2 lat wynoszą:

100 x 2000 zł x 24 miesiące = 4 800 000 zł

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 2 400 000  zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

50%

50% x 4 800 000 zł = 2 400 000 zł

12 631 579 zł

Warto zwrócić uwagę, iż działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej wiąże się także z innymi udogodnieniami, takimi jak np. dotacje powiatowych urzędów pracy czy dostępność atrakcyjnych gruntów. Należy także pamiętać, że uzyskanie zezwolenia na działalność w tych strefach wiąże się także z koniecznością spełnienia określonych wymogów, a ponadto, aby zostać beneficjentem wspomnianych zwolnień konieczne jest spełnienie kolejnych (jak np. poniesienie kosztów inwestycyjnych w wysokości minimum 100 000 euro, czy prowadzenie działalności w strefie przez co najmniej 3 lata). Mimo tych obostrzeń wysokość zwolnień podatkowych (choć ograniczona przez ustawodawcę specjalnym wzorem) stanowi niezwykle atrakcyjny dla przedsiębiorców powód podjęcia działalności w ramach specjalnych stref ekonomicznych.

Zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA