reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Prowadzenie działalności gospodarczej w sposób skuteczny zależne jest od wielu czynników. Spośród tych licznych elementów należy wskazać znaczenie wyboru lokalizacji i otoczenia, w jakim przedsiębiorstwo ma być prowadzone, jak również możliwość zastosowania obowiązujących przepisów w celu przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Dlatego też warto rozważyć, jakie przywileje podatkowe przysługują przedsiębiorcom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych.

Optymalizacja podatkowa, o której mowa, może być realizowana przez korzystanie z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, których kwestie regulowane są przez odpowiednie ustawy podatkowe. Jednym ze sposobów, by zostać beneficjentem tego typu ulg i zwolnień, jest prowadzenie działalności w ramach wyodrębnionych administracyjnie części terytorium kraju, nazwanych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, „specjalną strefą ekonomiczną” jest wyodrębniona zgodnie z przepisami ustawy, niezamieszkała część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cele, jakie przyświecały ustawodawcy wprowadzającemu kategorię obszarów objętych specjalną strefą ekonomiczną, zostały enumeratywnie wymienione w art. 3 wspomnianej wyżej ustawy. W świetle tego przepisu zostały one utworzone w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, w szczególności poprzez:

1) rozwój określonych dziedzin działalności gospodarczej,

2) rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej,

3) rozwój eksportu,

4) zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług,

5) zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej,

6) tworzenie nowych miejsc pracy,

7) zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów naturalnych z zachowaniem zasad równowagi ekologicznej.

Zobacz: Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się 14 Specjalnych stref ekonomicznych, wobec których Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. czternaście rozporządzeń wydłużających ich funkcjonowanie do 2026 r. Wydłużenie tego okresu sprawia, że wzrosła atrakcyjność podjęcia działalności w ramach stref dla podmiotów zainteresowanych.

Zgodnie z art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zwolnienia podatkowe obejmują dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach uzyskanego zezwolenia przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dochody te zwolnione są od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie zwolnienia od podatku CIT, bądź PIT, zależne jest od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Po spełnieniu określonych przez ustawę wymagań stawianych przedsiębiorcom chcącym rozpocząć działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na działalność w strefie, może również skorzystać z przewidzianej pomocy regionalnej zwalniającej z podatku dochodowego. Wysokość zwolnienia zależna jest od położenia strefy (wskaźnik wysokości pomocy regionalnej różni się w zależności od regionu kraju), wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników za okres 2 lat, a także od wielkości przedsiębiorstwa, które o takie zwolnienie się ubiega (wyróżnienie kategorii małych, średnich i dużych przedsiębiorców).

Specjalne Strefy Ekonomiczne będą atrakcyjne dla MŚP

Wskaźnik wysokości pomocy regionalnej wacha się od 20% do 50%, przy czym wartości te mogą zostać zwiększone o 10 lub 20 punktów procentowych w stosunku do odpowiednio średniego i małego przedsiębiorcy. Aby obliczyć wysokość przysługującego zwolnienia, należy obliczyć wysokość poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów zatrudnienia nowych pracowników, jakie zostaną poniesione w ciągu 2 lat, i wartość tę pomnożyć przez odpowiedni wskaźnik pomocy regionalnej. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi wartość podatku dochodowego podlegającą zwolnieniu.

PRZYKŁAD 1:

Przedsiębiorca poniósł wydatki na inwestycje w wysokości 1 000 000 złotych.

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 400 000 zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

40%

40% x 1 000 000 zł = 400 000 zł

2 105 263 zł


PRZYKŁAD 2:

Przedsiębiorca zatrudnia 100 pracowników. Miesięczny koszt zatrudnienia jednego pracownika wynosi 2000 zł. Koszty zatrudnienia w okresie 2 lat wynoszą:

100 x 2000 zł x 24 miesiące = 4 800 000 zł

Wskaźnik pomocy regionalnej

Kwota podatku podlegająca zwolnieniu

Dochód zwolniony od opodatkowania (przy kwocie podatku podlegającej zwolnieniu w wysokości 2 400 000  zł i 19%-owej stawce podatku dochodowego)

50%

50% x 4 800 000 zł = 2 400 000 zł

12 631 579 zł

Warto zwrócić uwagę, iż działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej wiąże się także z innymi udogodnieniami, takimi jak np. dotacje powiatowych urzędów pracy czy dostępność atrakcyjnych gruntów. Należy także pamiętać, że uzyskanie zezwolenia na działalność w tych strefach wiąże się także z koniecznością spełnienia określonych wymogów, a ponadto, aby zostać beneficjentem wspomnianych zwolnień konieczne jest spełnienie kolejnych (jak np. poniesienie kosztów inwestycyjnych w wysokości minimum 100 000 euro, czy prowadzenie działalności w strefie przez co najmniej 3 lata). Mimo tych obostrzeń wysokość zwolnień podatkowych (choć ograniczona przez ustawodawcę specjalnym wzorem) stanowi niezwykle atrakcyjny dla przedsiębiorców powód podjęcia działalności w ramach specjalnych stref ekonomicznych.

Zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama