| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Podatek od nieruchomości

Jedną z najważniejszych ulg jest zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Zezwolenia wydają spółki zarządzające strefami w drodze przetargu łącznego lub rokowań. Zasady i sposób przeprowadzania przetargów i rokowań określają - odrębnie dla każdej strefy - rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 r. w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie strefy. Jednak trzeba uważać, bo z ulgi może korzystać jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który otrzymał zezwolenie przed 1 stycznia 2001 r., oraz nie miał statusu małego lub średniego przedsiębiorcy w 2003 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pomoc publiczna

Przedsiębiorstwo, które chce rozpocząć działalność w SSE powinno wiedzieć, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia niż wspomniane wyżej.

W ramach pomocy publicznej przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Maksymalna wysokość pomocy na jaka mogą liczyć firmy w SSE to 50%. Pomoc małym przedsiębiorstwom podwyższa się o 20% a średnim o 10%, z tym, że nie dotyczy to przedsiębiorstw z sektora transportu.

Ulga na złe długi – korekta VAT

Korzystanie z tej pomocy wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 5 lat oraz utrzymania własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne, przez okres 5 lat. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw czas ten ulega skróceniu do 3 lat.

Jeśli gmina chce zwolnić z podatku od nieruchomości firmy rozpoczynające działalność na terenie SSE musi po podjęciu odpowiedniej uchwały zgłosić do Komisji Europejskiej. W uchwale określone są warunki, które musza spełnić przedsiębiorcy zamierzający korzystać ze zwolnienia.

Możliwa jest też pomoc w ramach de minimis, jest to wyjście korzystniejsze dla rad gmin, ponieważ nie muszą one zgłaszać uchwał do Komisji Europejskiej. Minusem jest jednak maksymalna wartość zwolnienia, ponieważ nie może przekroczyć równowartości w złotych 200 tys. euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat.

Korektę PIT można złożyć drogą elektroniczną

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »