reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Podatek od nieruchomości

Jedną z najważniejszych ulg jest zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Zezwolenia wydają spółki zarządzające strefami w drodze przetargu łącznego lub rokowań. Zasady i sposób przeprowadzania przetargów i rokowań określają - odrębnie dla każdej strefy - rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 r. w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie strefy. Jednak trzeba uważać, bo z ulgi może korzystać jedynie podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który otrzymał zezwolenie przed 1 stycznia 2001 r., oraz nie miał statusu małego lub średniego przedsiębiorcy w 2003 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pomoc publiczna

Przedsiębiorstwo, które chce rozpocząć działalność w SSE powinno wiedzieć, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne zwolnienia niż wspomniane wyżej.

W ramach pomocy publicznej przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Maksymalna wysokość pomocy na jaka mogą liczyć firmy w SSE to 50%. Pomoc małym przedsiębiorstwom podwyższa się o 20% a średnim o 10%, z tym, że nie dotyczy to przedsiębiorstw z sektora transportu.

Ulga na złe długi – korekta VAT

Korzystanie z tej pomocy wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 5 lat oraz utrzymania własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne, przez okres 5 lat. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw czas ten ulega skróceniu do 3 lat.

Jeśli gmina chce zwolnić z podatku od nieruchomości firmy rozpoczynające działalność na terenie SSE musi po podjęciu odpowiedniej uchwały zgłosić do Komisji Europejskiej. W uchwale określone są warunki, które musza spełnić przedsiębiorcy zamierzający korzystać ze zwolnienia.

Możliwa jest też pomoc w ramach de minimis, jest to wyjście korzystniejsze dla rad gmin, ponieważ nie muszą one zgłaszać uchwał do Komisji Europejskiej. Minusem jest jednak maksymalna wartość zwolnienia, ponieważ nie może przekroczyć równowartości w złotych 200 tys. euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat.

Korektę PIT można złożyć drogą elektroniczną

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama