reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Podatek rolny jest zaliczany do podatków o złożonym przedmiocie opodatkowania. Określenie gruntów i podatników objętych tym podatkiem może sprawić pewne trudności, biorąc pod uwagę, że posiada on konstrukcję łączącą cechy podatków dochodowych, przychodowych, jak również majątkowych.

Grunty objęte podatkiem rolnym

Podatkiem rolnym opodatkowane są wszystkie użytki rolne oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Nie bierze się w tym przypadku pod uwagę ich powierzchni, dochodowości oraz miejsca położenia. Żadne użytki rolne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

O przynależności gruntu do użytków rolnych decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków, co wynika bezpośrednio z art. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Nie jest więc ważne, co rzeczywiście znajduje się na gruncie. Grunt niesklasyfikowany jako użytek rolny będzie opodatkowany podatkiem od nieruchomości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podatnicy objęci podatkiem rolnym

Zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy o podatku rolnym, podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki, nie posiadające osobowości prawnej.

Należą do nich:

  • właściciele gruntów, chyba że dane grunty znajdują się w posiadaniu samoistnym,
  • posiadacze samoistni gruntów, zgodnie z art. 336 k.c., faktycznie władający jak właściciel,
  • użytkownicy wieczyści gruntów.

Grunty gospodarstwa rolnego wydzierżawione na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, obciążają podatkiem dzierżawcę. Natomiast jeśli grunty gospodarstwa rolnego zostaną wniesione do spółdzielni produkcyjnej jako wkład gruntowy, obowiązek zapłaty podatku rolnego spoczywa na tej spółdzielni produkcyjnej.

Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o podatku rolnym współwłaściciele lub współposiadacze, solidarnie odpowiadają za zapłatę podatku rolnego. Art. 3 ust. 6 stanowi jednak, że w przypadku gruntów stanowiących gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy spoczywa na osobie (współwłaścicielu, współposiadaczu), która prowadzi gospodarstwo w całości.

Spółka cywilna nie może być podatnikiem podatku rolnego. Wynika to z tego, że nie może być ona właścicielem, użytkownikiem wieczystym ani posiadaczem gruntów podlegającym opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Którzy przedsiębiorcy muszą korzystać z kas fiskalnych w 2015 r.?

Wyłączenie skarbu państwa i gmin

Obowiązkiem zapłaty podatku rolnego nie są objęte Skarb Państwa i gminy. Nieruchomości rolne Skarbu Państwa tworzą Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie dysponuje nim Agencja Nieruchomości Rolnych i właśnie jednostki organizacyjne Agencji są podatnikami podatku rolnego. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, będące w zarządzie Skarbu Państwa, również są podatnikiem podatku rolnego.

W przypadku gmin, jeżeli dany grunt nie jest przez gminę przekazany w posiadanie innego podmiotu i nie jest wykorzystywany bezumownie, to gmina nie płaci od niego podatku rolnego. Natomiast jeżeli województwo lub powiat są właścicielami lub posiadaczami gruntów rolnych, ciąży na nich obowiązek zapłaty podatku rolnego.

Zmiany w rozliczaniu PIT za 2014 rok

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama