Ważne zmiany w zakresie akcyzy przyjęte przez Sejm
REKLAMA
REKLAMA
Pozwoli to firmom obniżyć koszty ich działalności.
REKLAMA
Zmiany w zakresie akcyzy
Proponowana nowelizacja m.in. daje podatnikowi możliwość wyboru w określonych sytuacjach właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy. Przewiduje też np. wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla zakładów energochłonnych rozpoczynających działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych. Ewidencja prowadzona na potrzeby akcyzy będzie mogła być zastąpiona dokumentacją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza.
Zobacz: Akcyza na paliwa silnikowe w 2015 roku
REKLAMA
Dokumentacja dotycząca kontroli wyrobów akcyzowych będzie ograniczona przez m.in. wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego, a także wprowadzenie jednego wniosku o wydanie zezwolenia i urzędowe sprawdzenie.
W projekcie zaproponowano też zniesienie obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego przy przemieszczaniu wyrobów z zerową stawką akcyzy w procedurze zawieszenia, co zmniejszy koszty prowadzenia działalności.
Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 31 lipca 2015 r., z wyjątkiem części regulacji, dla których termin wejścia w życie wyznaczono na 1 stycznia 2016 r.
Poprawki do nowelizacji
Komisja Finansów Publicznych, która pracowała nad projektem proponuje przyjęcie go z poprawkami. Na etapie komisyjnym poprawki do projektu zgłosił rząd. Dotyczą one wprowadzenia preferencji podatkowych polegających na zwolnieniu z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w przedsiębiorstwach do celów tzw. redukcji chemicznej w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych i mineralogicznych. Do projektu została wprowadzona definicja zakładu energochłonnego wykorzystującego energię elektryczną, czyli takiego, w którym udział kosztów zużytego prądu w wartości sprzedanej produkcji przekracza 3 proc. Zakłady te mają otrzymać zwrot akcyzy od rachunków za prąd przekraczających ten pułap. Rozwiązania te mają zrównać pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw z firmami z innych krajów unijnych. Są one zbieżne z rządowym Programem Wsparcia Przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej – Śląsk 2.0. Decyzją komisji zmiany te zostały włączone do tekstu projektu.
Zobacz również: Sprzedaż gruntu rolnego a zwolnienie z podatku
W sprawozdaniu komisji znalazły się też poprawki doprecyzowujące zasady dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Podmioty prowadzące składy podatkowe będą miały m.in. obowiązek poinformowania Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych o podmiotach, na rzecz których dokonali takiego nabycia.
Zobacz: Kiedy mija termin wpłaty zaliczki na podatek przy rozliczeniu kwartalnym?
Sprawozdanie przedstawił na posiedzeniu Sejmu poseł Michał Jaros. W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
REKLAMA
REKLAMA