| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zwalniany pracownik nie zapłaci podatku od aktywizacji zawodowej

Zwalniany pracownik nie zapłaci podatku od aktywizacji zawodowej

Zwalniani pracownicy nie zapłacą podatku za udzieloną pomoc w dalszej aktywizacji zawodowej, jaką otrzymali od pracodawcy w ramach programu outplacementu. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2014 r.

Do fiskusa zwróciła się spółka, która ze względu na zmiany organizacyjne redukuje zatrudnienie. Spółka nabyła od podmiotu zewnętrznego tzw. usługi outplacementu związane ze wsparciem pracowników objętych zwolnieniem. W stosunku do zwalnianych pracowników realizowane będą programy kontynuacji kariery (program indywidualny oraz grupowy). Działania objęte programami to m.in.:

- warsztaty oraz seminaria tematyczne,

- sesje z coachem kariery,

- poszerzenie wiedzy pracowników o specyfice aktualnego rynku pracy,

- skuteczne metody docierania do ofert pracy,

- opracowanie profesjonalnej wersji życiorysu i prezentacji swoich kompetencji w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W czasie trwania programu zwalniani pracownicy będą też mieli wsparcie mailowe i telefoniczne oraz możliwość skorzystania z biur własnych zleceniobiorcy.

Udział w programach jest dla pracowników dobrowolny oraz nieodpłatny. Spółka chce zrealizować programy outplacementu w okresach wypowiedzenia przysługujących pracownikom stosownie do przepisów Kodeksu pracy, chociaż spółka nie wyklucza, że w stosunku do niektórych pracowników programy będą realizowane już po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę.

Kwestią do rozstrzygnięcia było ustalenie skutków podatkowych uczestnictwa pracowników w programie outplacementu oraz wynikających z tego tytułu obowiązków spółki jako płatnika.

Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Zdaniem fiskusa wartość otrzymanych od pracodawcy świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu jest przychodem ze stosunku pracy tych pracowników, którzy zgodzili się wziąć udział w programie. Jednak w przypadku, kiedy ilość rozwiązywanych umów o pracę nie przekroczy limitu 50 w okresie 3 miesięcy, jednak przewyższy typową ich ilość w spółce to wartość świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu:

- stanowi dla pracowników spółki przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT,

- przyznanych po rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy (do 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy) objęta jest zwolnieniem od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 118 ustawy o PIT.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »