| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Dostarczając towar kupującemu za pośrednictwem firmy kurierskiej, jest zobowiązana jako datę dokonania dostawy na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi, w tym samym momencie spółka rozpozna obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Z zagadnienie takie było rozpatrywane w Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., ITPP1/443-635/14/KM.

Do fiskusa zwróciła się spółka, która sprzedaje odzież i obuwie. Klienci spółki składają zamówienia na towar telefonicznie, drogą mailową lub poprzez stronę internetową. Towar wysyłany jest kupującemu za pośrednictwem firmy spedycyjnej. Na podstawie złożonego zamówienia towar jest przygotowywany w magazynie do wysyłki i wystawiana jest faktura sprzedaży, która jest załączana do przesyłki. Faktura wystawiana jest w dniu wydania przesyłki z towarem kurierowi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wątpliwości spółki dotyczyły tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostawy towarów dostarczanych kupującemu za pośrednictwem firmy spedycyjnej. Zdaniem spółki, ale także i fiskusa, obowiązek podatkowy powstaje w chwili przekazania towarów kurierowi.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z dostawą towarów, które wysyłamy do kupującego za pośrednictwem firmy spedycyjnej, moment przekazania paczki kurierowi możemy uznać za moment dostawy towarów. Można stwierdzić, że moment dokonania dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT odpowiada momentowi wydania towarów, o którym mowa w art. 544 Kodeksu cywilnego.

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Dlatego spółka dostarczając towar kupującemu za pośrednictwem firmy kurierskiej jest zobowiązana jako datę dokonania dostawy na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi. W tym samym momencie spółka rozpozna obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

E-zwrot podatku VAT - TAX FREE

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »