reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Wraz z wydaniem towaru kurierowi powstaje obowiązek podatkowy VAT

Dostarczając towar kupującemu za pośrednictwem firmy kurierskiej, jest zobowiązana jako datę dokonania dostawy na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi, w tym samym momencie spółka rozpozna obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Z zagadnienie takie było rozpatrywane w Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., ITPP1/443-635/14/KM.

Do fiskusa zwróciła się spółka, która sprzedaje odzież i obuwie. Klienci spółki składają zamówienia na towar telefonicznie, drogą mailową lub poprzez stronę internetową. Towar wysyłany jest kupującemu za pośrednictwem firmy spedycyjnej. Na podstawie złożonego zamówienia towar jest przygotowywany w magazynie do wysyłki i wystawiana jest faktura sprzedaży, która jest załączana do przesyłki. Faktura wystawiana jest w dniu wydania przesyłki z towarem kurierowi.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wątpliwości spółki dotyczyły tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostawy towarów dostarczanych kupującemu za pośrednictwem firmy spedycyjnej. Zdaniem spółki, ale także i fiskusa, obowiązek podatkowy powstaje w chwili przekazania towarów kurierowi.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z dostawą towarów, które wysyłamy do kupującego za pośrednictwem firmy spedycyjnej, moment przekazania paczki kurierowi możemy uznać za moment dostawy towarów. Można stwierdzić, że moment dokonania dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT odpowiada momentowi wydania towarów, o którym mowa w art. 544 Kodeksu cywilnego.

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Dlatego spółka dostarczając towar kupującemu za pośrednictwem firmy kurierskiej jest zobowiązana jako datę dokonania dostawy na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi. W tym samym momencie spółka rozpozna obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

E-zwrot podatku VAT - TAX FREE

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama