REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana Ordynacji podatkowej na Kodeks podatkowy - co to oznacza?

kodeks podatkowy
kodeks podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie ustaje w tworzeniu nowej rzeczywistości podatkowej. Rozpoczęto bowiem prace nad sporządzeniem projektu nowego Kodeksu podatkowego, który miałby zastąpić obecnie stojącą na czele polskiego prawa podatkowego - Ordynację podatkową.

Obecna “konstytucja” podatkowa - Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa to ustawa z dnia 29.08.1997 r. określająca przede wszystkim prawa i obowiązki organów podatkowych, jak i prawa i obowiązki samych podatników. Uwzględniając zmiany jakie nastąpiły od końca lat 90. zarówno na arenie międzynarodowej życia gospodarczego, jak i na tle zmian gospodarczych w kraju, fundamentalny akt prawny nie był długo aktualizowany. Owszem, nowelizacji było wiele, ale dokonywane były one jedynie punktowo, bez uwzględnienia szerokiego spektrum potrzeb. Obecnie ma się to zmienić. Już w 2014 roku stopniowo zaczęto wprowadzać do Ordynacji podatkowej rewolucyjne wręcz zmiany, a Minister Finansów zapowiedział, że na tym nie koniec. Planuje się powołanie w miejsce obecnej ustawy Kodeksu podatkowego.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Nowa “konstytucja” podatkowa - Kodeks podatkowy

Obecnie mają rozpocząć się prace nad stworzeniem podstawowych założeń, czyli podwalin nowego aktu prawnego. Ponieważ, jak deklaruje ministerstwo, głównym celem jest praktyczność kodeksu postuluje się powołanie specjalnej komisji kodyfikacyjnej ds. prawa podatkowego, która miałaby się składać z członów reprezentujących różne środowiska. Zaproszeni do niej mieliby zostać m.in.:

  • przedstawiciele nauki,
  • sędziowie,
  • pracodawcy,
  • konsumenci,
  • przedstawiciele samorządu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Plan zakłada również, aby komisja powołana była w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak zorganizowana komisja składająca się zarówno z naukowców i ekspertów, ale również praktyków miałaby zapewniać neutralność polityczną oraz uwzględniać stanowiska grup, którym przyświecają różne cele i oczekiwania. Dzięki stworzeniu Kodeksu podatkowego zastępującego Ordynację planuje się uprościć prawo i procedury podatkowe, tak aby mogły z nich korzystać swobodnie nie tylko instytucje organów skarbowych ale również i sami przedsiębiorcy-podatnicy.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Rzetelny podatnik ma zostać wyróżniony w Kodeksie podatkowym

REKLAMA

Dodatkowo planuje się, by przepisy stwarzały zachętę do rzetelnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Miałaby nią być Karta Rzetelnego Podatnika nadająca pewne przywileje w kontaktach z fiskusem. Karta przyznawana byłaby na czas określony na podstawie weryfikacji rzetelności rozliczeń danego podatnika z urzędem skarbowym w ostatnich 5 latach. W ten sposób Ministerstwo Finansów chciałoby premiować prawych podatników wyrażając swoje zaufanie do uczciwości ich postępowań.  

Jeżeli zmiana Ordynacji podatkowej na Kodeks podatkowy w rzeczywistości nie ograniczyłaby się jedynie do zamiany nazwy, plan nowelizacji można postrzegać jako ciekawy i powszechnie pożądany. W szczególności przedsiębiorcy oczekują tego, by przepisy podatkowe zaczęły jasno określać zasady postępowania i przede wszystkim, aby zmiany przyczyniły się do ograniczenia biurokracji.

Czy urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika?

Autor: Andrzej Lazarowicz

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA