reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE

Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE

Za dwa lata kraje UE będą automatycznie wymieniać informacje o dochodach mieszkańców m.in. także z tytułu dywidend i zysków kapitałowych - postanowili we wtorek w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Decyzja ministrów rozszerza zakres wymienianych informacji o dochodach przewidziany w przepisach z 2011 r. dotyczących współpracy urzędów podatkowych w dziedzinie opodatkowania. Wpisuje się ona w walkę z unikaniem płacenia podatków. Wymianie podlegać mają też informacje o saldach na rachunkach bankowych i dochodach ze sprzedaży instrumentów finansowych.

"Zdecydowaliśmy się na wdrożenie w Unii nowego światowego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowej wypracowanego przez OECD i zaaprobowanego przez G20. To pokazuje, że UE jest w forpoczcie walki z ponadgranicznymi oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków” - oświadczył włoski minister finansów Pier Carlo Padoan, który przewodniczył obradom w Brukseli.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W erze globalizacji walka z "ucieczką podatkową" staje się nie lada wyzwaniem - nie tylko dla UE. Niezapłacone podatki od ukrytych dochodów to strata dla państwowych budżetów, i tak nadszarpniętych przez kryzys finansowy. Automatyczna wymiana informacji to narzędzie do wykrywania takich dochodów.

W tej chwili wymiana informacji podatkowej wewnątrz Unii dotyczy jedynie odsetek od pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Polega to na tym, że np. banki belgijskie są zobowiązane do przekazywania co roku informacji na temat odsetek na kontach swoich polskich klientów do polskiej skarbówki.

Deregulacja zawodu księgowego zagrożeniem dla przedsiębiorców

Nowelizacja przepisów ma pozwolić krajom UE lepiej oszacować podlegające opodatkowaniu dochody obywateli osiągane poza granicami kraju zamieszkania oraz zapobiegać sytuacjom, w których banki odmawiają wydania informacji, powołując się na tajemnicę bankową.

„To kolejny krok do osiągnięcia przejrzystości bankowej, kładącej kres tajemnicy bankowej w sprawach podatkowych” - podsumował Padoan.

Komisja zaproponowała nowelizację przepisów w 2013 r. Prace nad nią przebiegały równolegle do prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prac nad światowym standardem automatycznej wymiany informacji, opublikowanym w lipcu br., który zatwierdziły również kraje G20, czyli 19 najbogatszych państw świata (w tym Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy) oraz UE jako całość.

Wysoki poziom zatrudnienia w firmach

Stany Zjednoczone mają podobne rozwiązanie w zakresie przekazywania bankowych informacji o obywatelach amerykańskich mających środki na zagranicznych rachunkach bankowych czy też inwestycyjnych - ustawę FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act), od której zresztą zaczęły się prace nad globalnymi standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Do podjęcia decyzji wymagana była jednomyślność ministrów finansów krajów UE.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

informacje podatkowe w UE
informacje podatkowe w UE

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama