REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deregulacja zawodu księgowego zagrożeniem dla przedsiębiorców

Deregulacja zawodu księgowego zagrożeniem dla przedsiębiorców / Fot. Fotolia
Deregulacja zawodu księgowego zagrożeniem dla przedsiębiorców / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Księgowy z certyfikatem to gwarancja bezpieczeństwa dla przedsiębiorców. Deregulacja zawodu księgowego spowoduje postanie realnego zagrożenia dla przedsiębiorców, którzy np. kierują się kryterium niskiej ceny za usługę i mogą nie wiedzieć komu powierzają działalność firmy.

To konkluzja z debaty Pracodawców RP oraz wydawnictwa Wolters Kluwer, poświęconej bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych i rachunkowych po deregulacji.

REKLAMA

Zgoda rządu na prowadzenie ksiąg przez osoby, które nie mają głębszej wiedzy, a tylko chęci i przekonanie, że zrobią to dobrze, to samobójstwo – powiedziała Przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, komentując deregulację zawodu księgowego. Ze strony rządu nie było żadnych hamulców. Widać było za to desperację, by umożliwić jak najszerszy dostęp do zawodu jak najszybciej – powiedziała prof. Glumińska-Pawlic. – Wprowadzając zmiany, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreślało m.in. to, że decyzja ta ułatwi dostęp do zawodu i zwiększy liczbę miejsc pracy. Powołało się przy tym na wyniki badań przeprowadzonych na amerykańskich taksówkarzach w latach 80. Ja też mogę być taksówkarzem, bo mam prawo jazdy – dodała profesor.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

 Paneliści zwrócili uwagę na fakt, że od wyboru dobrego księgowego – zwłaszcza głównego księgowego czy biura rachunkowego – zależy nie tylko bezpieczeństwo rozliczeń firmy z fiskusem. Informacje, jakie wygeneruje księgowość, służą bowiem do podejmowania decyzji zarządczych. Ich jakość, czyli rzetelność i wiarygodność, jest zatem niezwykle istotna. Dziś profesjonalny księgowy powinien doskonale poruszać się w obszarze nie tylko obowiązującego stanu prawnego z zakresu rachunkowości i podatków, lecz także m.in. sprawozdawczości, rozliczeń z ZUS, ochrony środowiska, kwestii statutowych i organizacyjnych.

 Prof. Glumińska-Pawlic przypomniała, że po deregulacji praktyki doradców podatkowych zostały ograniczone do 6 miesięcy, po 8 godzin tygodniowo. – Kiedy chcieliśmy wprowadzić choćby namiastkę certyfikacji, od razu podniósł się krzyk, że chcemy ograniczyć dostęp do zawodu. Tymczasem oprócz wiedzy trzeba mieć dużo pokory i wiedzieć,  czego się nie umie. Trzeba mieć bat w postaci samorządu – po to, by nie stać w miejscu. Nasze zawody wymagają bowiem stałego podnoszenia kwalifikacji – powiedziała pani profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deregulacja zawodów niekorzystna dla przedsiębiorców

REKLAMA

 Przypomnijmy – w wyniku deregulacji każdy może dziś założyć działalność związaną z księgowością, co prowadzi do wielu nieprawidłowości, np. zatrudniania pracowników czy braku odpowiedniego zabezpieczenia interesów zlecającego usługę. Bardzo często nieprzestrzegane są także przepisy dotyczące tajemnicy związanej z danymi osobowymi. Zdarza się tak, że jedno biuro rachunkowe prowadzi 300 spółek według jednego schematu. Uczestnicy debaty podkreślili fakt, że dziś wystarczy nie być karanym, aby móc prowadzić księgi rachunkowe. O zdobywaniu certyfikatów nikt nawet nie myśli.

 Jerzy Koniecki, Prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przypomniał sytuację z lat 90., kiedy to powstawało mnóstwo biur rachunkowych, zatrudniających księgowe z upadających firm. – Przez 15 lat walczyliśmy o to, by stworzyć tytuł zawodowego księgowego; z różnych powodów do dziś nie udało nam się tego zrobić. Włos mi się jeży na głowie na myśl o tym, że teraz de facto wystarczy pieczątka za 200 zł, by mogły powstać spółki nadające uprawnienia do prowadzenia ksiąg – powiedział Koniecki. Podkreślił, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, szkolące według międzynarodowych standardów, wspomaga przedstawicieli biznesu, poświadczając to, iż osoby z certyfikatem Stowarzyszenia mają określoną wiedzę.

 Uczestnicy debaty przypomnieli także o tym, że w wielu krajach zawód księgowego czy doradcy podatkowego jest silnie regulowany. Tak jest przykładowo we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Zwrócili się także do przedsiębiorców z apelem o to, aby ci nie kierowali się kryterium najniższej ceny i nie korzystali z usług przypadkowych osób, tym bardziej że decyzje księgowych nie zwalniają właścicieli firm od odpowiedzialności.

Deregulacja zawodu brokera i agenta ubezpieczeniowego

 Doradca podatkowy Jolanta Ptasińska zastanawiała się nad tym, w jakim czasie rynek zweryfikuje nieprofesjonalne podmioty. – Optymalnie – w ciągu dwóch lat; realnie – w ciągu pięciu. O weryfikację umiejętności osób korzystających na deregulacji postarają się urzędy skarbowe – powiedziała Ptasińska. – W dzisiejszej sytuacji gospodarczej każdy oszczędza – na pracownikach, na zlecaniu usług. Ale nie ma szans na to, by było i tanio, i dobrze. Jeśli dobre, sprawdzone biuro księgowe oferuje swoje usługi za stosunkowo niewygórowaną cenę, to musi przyjąć bardzo dużo zleceń, aby się utrzymać. A to siłą rzeczy powoduje, że poziom tych usług nie będzie na najwyższym poziomie – powiedziała Ptasińska, przypominając jednocześnie, że nawet certyfikaty nigdy nie dadzą stuprocentowej gwarancji. – Dają za to pewność, że człowiek legitymujący się takim dokumentem będzie pracował uczciwie, będzie podnosił swoje kwalifikacje i będzie się ubezpieczał – dodała.

 Robert Oliwa, Przewodniczący Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, przedstawił osiągnięcia tego podmiotu. Zwrócił uwagę na fakt, że księgowi mają za zadanie ewidencjonowanie zdarzeń; badają dokumenty jedynie pod względem formalnym, a nie merytorycznym. – Trzeba pamiętać o tym, że księgowi przeważnie nie mają świadomości co do tego, czy doszło do transakcji, czy też nie – powiedział mecenas Oliwa.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA