Ulgi dla wspierających innowacje
REKLAMA
REKLAMA
Nowela zakłada zniesienie opodatkowania wkładu w postaci własności intelektualnej i przemysłowej; ma to zwiększyć zakres komercjalizacji badań naukowych i współpracy nauki z biznesem. Przyczynić się to ma do rozwoju venture capital (forma inwestowania w innowacyjne, a przez to obarczone podwyższonym ryzykiem projekty).
REKLAMA
Nowela wprowadza zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych na badania i rozwój - podlegających odliczeniu. Kwota kosztów kwalifikowanych nie mogłaby przekroczyć wielkości 10, 20 i 30 proc. w zależności od rodzaju poniesionych wydatków i wielkości przedsiębiorstw.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
Wprowadza też definicję venture capital, tzw. spółki kapitałowej podwyższonego ryzyka oraz zwolnienie dochodów takiej spółki z CIT z tytułu zbycia udziałów. Według autorów zmian definicja ta powinna preferować małe fundusze (o wartości aktywów nieprzekraczającej 50 mln euro) i dotyczyć tylko prowadzenia działalności inwestycyjnej na nieregulowanym rynku.
Ulga dla podmiotów venture capital miałaby obowiązywać dwa lata. Spółka podwyższonego ryzyka musi mieć nie mniej niż 10 proc. udziałów w spółce, w którą inwestuje, przez okres co najmniej dwóch lat. Ponadto będzie musiała szczegółowo informować urzędy skarbowe o swoich inwestycjach.
Pierwsze czytanie złożonego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projektu zmian ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności odbyło się w kwietniu.
Ówczesny prezydent zaproponował nowelizację dziewięciu ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT i rachunkowości.
Nowela zakłada wspieranie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce także m.in. przez zastąpienie ulgi na nabycie nowych technologii ulgą na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
Regulacja zmierza też do ułatwienia rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i Polską Akademię Nauk. Postuluje m.in. podniesienie progów - z 20 tys. do 134 tys. euro - wartości rynkowej majątku PAN, którym Akademia może rozporządzać samodzielnie. Zawiera propozycje mające na celu ułatwienie zatrudnienia w strukturach instytutów badawczych i uczelni młodych naukowców i zagranicznych specjalistów. Dotyczy także ułatwienia podejmowania studiów w Polsce przez obcokrajowców.
Zobacz serwis: Finanse
Prezydent, jak informuje jego kancelaria, podpisał nowelę w piątek 16.10.2015 r. Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 6, który ma obowiązywać od 1 października 2016 r.
"Bardzo się cieszę, że udało się przyjąć tę ważną dla nauki i biznesu ustawę" – mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska w komunikacie przesłanym PAP po uchwaleniu ustawy przez Sejm w końcu września. Podkreśliła, że innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal mniejsza niż w krajach zachodnich. "Jeśli myślimy o nowoczesnej gospodarce, musimy postawić na nowatorską naukę i badania. Przed nami długa droga, ale nowe przepisy pozwolą na dogonienie europejskiej elity" - dodała minister.
Źródło: PAP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.