Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną
REKLAMA
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie firma zamierza objąć pracowników opieką medyczną. Zwróciła się więc do fiskusa w sprawie skutków podatkowych ponoszenia na rzecz pracowników kosztów abonamentów medycznych.
REKLAMA
Pakiety usług będą obejmowały:
- medycynę pracy (tu m.in. badania okresowe);
- profilaktykę zdrowotną związaną z wykonywaną pracą, obejmującą konsultacje okulisty dla osoby, której środowiskiem jest monitor ekranowy i ciągłe skupianie wzroku na ekranie, konsultacje ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja wynikająca z siedzącego trybu pracy, czy pochylania się nad komputerem (dotyczy pracowników umysłowych);
- konsultacje internisty i/lub laryngologa dla osoby pracującej w biurze, gdzie działa klimatyzacja i pracownik odczuwa dolegliwości mogące wynikać z pracy w pomieszczeniu klimatyzowanym;
- interwencja karetki i zespołu ratowniczego w razie wypadku w pracy oraz w drodze do niej i z powrotem;
- wizyta w miejscu zachorowania lekarza internisty w sytuacji, gdy pracownik źle się poczuje w pracy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zdaniem firmy ponoszone przez nią wydatki na wymienione świadczenia medyczne (medycyna pracy i profilaktyka zdrowotna) nie stanowią podstawy do naliczenia podatku dochodowego dla pracowników.
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem pracy koszty badań wstępnych i okresowych obciążają pracodawcę a więc nie mogą być traktowane jako przychód pracownika, a tym samym, jako podstawa do naliczenia podatku dochodowego. Według firmy podobnie jest z ,,innymi kosztami profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy”. Grupa świadczeń profilaktycznych jest ściśle dostosowana do potrzeb związanych z warunkami pracy w firmie.
Fiskus uznał stanowisko firmy za prawidłowe. Organ potwierdził, że zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy, wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Należy podkreślić, że wartość tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Natomiast wszelkie inne niż wymienione wyżej koszty opieki medycznej, ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, stanowią przychód ze stosunku pracy pracowników.
Czy koszt nocowania w hotelu jest przychodem pracownika?
W związku z powyższym, w przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych polegających m.in. na wykonaniu okresowych badań lekarskich, wartość tego rodzaju świadczeń nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Również w sytuacji, gdy pracodawca ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, wartość tego rodzaju świadczeń, otrzymanych przez pracownika od pracodawcy, również nie stanowi przychodu pracowników w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r., IPTPB1/415-434/14-2/MD
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.