reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną

Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną

Poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników koszty abonamentu za świadczenia medyczne z grupy medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą, nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego dla pracowników korzystających z tych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r.

W przedmiotowej sprawie firma zamierza objąć pracowników opieką medyczną. Zwróciła się więc do fiskusa w sprawie skutków podatkowych ponoszenia na rzecz pracowników kosztów abonamentów medycznych.

Pakiety usług będą obejmowały:

- medycynę pracy (tu m.in. badania okresowe);

- profilaktykę zdrowotną związaną z wykonywaną pracą, obejmującą konsultacje okulisty dla osoby, której środowiskiem jest monitor ekranowy i ciągłe skupianie wzroku na ekranie, konsultacje ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja wynikająca z siedzącego trybu pracy, czy pochylania się nad komputerem (dotyczy pracowników umysłowych);

- konsultacje internisty i/lub laryngologa dla osoby pracującej w biurze, gdzie działa klimatyzacja i pracownik odczuwa dolegliwości mogące wynikać z pracy w pomieszczeniu klimatyzowanym;

- interwencja karetki i zespołu ratowniczego w razie wypadku w pracy oraz w drodze do niej i z powrotem;

- wizyta w miejscu zachorowania lekarza internisty w sytuacji, gdy pracownik źle się poczuje w pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zdaniem firmy ponoszone przez nią wydatki na wymienione świadczenia medyczne (medycyna pracy i profilaktyka zdrowotna) nie stanowią podstawy do naliczenia podatku dochodowego dla pracowników.

Zgodnie z kodeksem pracy koszty badań wstępnych i okresowych obciążają pracodawcę a więc nie mogą być traktowane jako przychód pracownika, a tym samym, jako podstawa do naliczenia podatku dochodowego. Według firmy podobnie jest z ,,innymi kosztami profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy”. Grupa świadczeń profilaktycznych jest ściśle dostosowana do potrzeb związanych z warunkami pracy w firmie.

Fiskus uznał stanowisko firmy za prawidłowe. Organ potwierdził, że zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy, wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Należy podkreślić, że wartość tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Natomiast wszelkie inne niż wymienione wyżej koszty opieki medycznej, ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, stanowią przychód ze stosunku pracy pracowników.

Czy koszt nocowania w hotelu jest przychodem pracownika?

W związku z powyższym, w przypadku zakupu przez pracodawcę usług medycznych polegających m.in. na wykonaniu okresowych badań lekarskich, wartość tego rodzaju świadczeń nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Również w sytuacji, gdy pracodawca ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, wartość tego rodzaju świadczeń, otrzymanych przez pracownika od pracodawcy, również nie stanowi przychodu pracowników w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r., IPTPB1/415-434/14-2/MD

Przywileje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama