REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych

dokumenty fiskalne, przechowywanie
dokumenty fiskalne, przechowywanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych z określonymi w przepisach wyjątkami. Od stycznia 2015 r. znacznie spadnie liczba podatników uprawnionych do korzystania ze zwolnień z prowadzenia ewidencji za pomocą kas. Warto więc zapoznać się z obowiązkami dotyczącymi przechowywania dokumentów fiskalnych.

Obowiązki podatników prowadzących ewidencje za pomocą kas fiskalnych

Do obowiązków podatników VAT, którzy prowadzą ewidencję z użyciem kas należy m.in.:

REKLAMA

  • każdorazowy wydruk i wydanie paragonu fiskalnego oraz na żądanie kupującego wystawienie dodatkowo faktury do paragonu (gdy nabywcą jest osoba prywatna),
  • każdorazowe wystawienie i udostępnienie faktury kupującemu gdy nabywcą jest firma (w tym przypadku nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie),
  • sporządzenie, po zakończeniu sprzedaży w danym dniu, raportu dobowego (nie później niż przed pierwszą sprzedażą w dniu następnym) - obowiązek ten uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży podlegającej ewidencji na kasie fiskalnej,
  • sporządzenie raportu miesięcznego po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu (do 25 dnia miesiąca następnego).

Firmy, użytkujące kasy fiskalne, zobligowane są również do przechowywania kopii dokumentów fiskalnych, zgodnie z przyjętymi zasadami. Zasady te określa ustawa o podatku VAT oraz rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

Jak długo należy przechowywać dokumenty fiskalne?

Kopie dokumentów fiskalnych należy przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc przez okres 5 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zapłacenia podatku.

Wyjątek stanowią kopie dokumentów kasowych sporządzanych na nośniku papierowym, potwierdzające sprzedaż dokonaną do 31 grudnia 2012 r. Kopie te należy przechowywać przez 2 lata, licząc od końca roku, w którym ta sprzedaż nastąpiła. Zastosowanie dwuletniego terminu przechowywania paragonów fiskalnych wynikało z przepisu § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (przepis ten wygasł 31 grudnia 2012 r.). W 2015 r. podatnik będzie miał prawo zniszczyć kopie papierowych dokumentów kasowych za 2012 r. oraz za lata wcześniejsze.

Kiedy przedsiębiorca internetowy nie musi posiadać kasy fiskalnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie

Okres 5 lat dotyczy także kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie.

Podczas używania kas rejestrujących z elektronicznym zapisem, podatnicy nie mają obowiązku drukowania kopii dokumentów fiskalnych na nośnikach papierowych.

Uwaga!

Kasy z elektronicznym zapisem poza kryteriami technicznymi zwykłych kas, muszą spełniać dodatkowe wymogi zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Podatnicy korzystający z kas z zapisem elektronicznym powinni także:

  • prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazywania danych do archiwizowania,
  • stosować urządzenia archiwizujące i informatyczne nośniki danych określone w książce kasy przez producenta krajowego lub podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas,
  • stosować, zgodnie z kartą kasy, autoryzowany przez producenta krajowego lub importera program archiwizujący.

Gdzie przechowywać kopię dokumentów fiskalnych?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kas - książkę kasy oraz programy (o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy VAT) przechowuje się w miejscu ich używania.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, dowody księgowe powinny być przechowywane w siedzibie firmy. Art. 73 ust. 4 powyższej ustawy zezwala jednak na przechowywanie zbiorów księgowych poza jednostką przedsiębiorstwa w przypadku przekazania ich jednostce świadczącej usługi w zakresie archiwizowania dokumentów. Może być to np. biuro rachunkowe, któremu zleciliśmy prowadzenie dokumentacji księgowej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA