REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych

dokumenty fiskalne, przechowywanie
dokumenty fiskalne, przechowywanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych z określonymi w przepisach wyjątkami. Od stycznia 2015 r. znacznie spadnie liczba podatników uprawnionych do korzystania ze zwolnień z prowadzenia ewidencji za pomocą kas. Warto więc zapoznać się z obowiązkami dotyczącymi przechowywania dokumentów fiskalnych.

Obowiązki podatników prowadzących ewidencje za pomocą kas fiskalnych

Do obowiązków podatników VAT, którzy prowadzą ewidencję z użyciem kas należy m.in.:

REKLAMA

 • każdorazowy wydruk i wydanie paragonu fiskalnego oraz na żądanie kupującego wystawienie dodatkowo faktury do paragonu (gdy nabywcą jest osoba prywatna),
 • każdorazowe wystawienie i udostępnienie faktury kupującemu gdy nabywcą jest firma (w tym przypadku nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie),
 • sporządzenie, po zakończeniu sprzedaży w danym dniu, raportu dobowego (nie później niż przed pierwszą sprzedażą w dniu następnym) - obowiązek ten uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży podlegającej ewidencji na kasie fiskalnej,
 • sporządzenie raportu miesięcznego po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu (do 25 dnia miesiąca następnego).

Firmy, użytkujące kasy fiskalne, zobligowane są również do przechowywania kopii dokumentów fiskalnych, zgodnie z przyjętymi zasadami. Zasady te określa ustawa o podatku VAT oraz rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

Jak długo należy przechowywać dokumenty fiskalne?

Kopie dokumentów fiskalnych należy przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc przez okres 5 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zapłacenia podatku.

Wyjątek stanowią kopie dokumentów kasowych sporządzanych na nośniku papierowym, potwierdzające sprzedaż dokonaną do 31 grudnia 2012 r. Kopie te należy przechowywać przez 2 lata, licząc od końca roku, w którym ta sprzedaż nastąpiła. Zastosowanie dwuletniego terminu przechowywania paragonów fiskalnych wynikało z przepisu § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (przepis ten wygasł 31 grudnia 2012 r.). W 2015 r. podatnik będzie miał prawo zniszczyć kopie papierowych dokumentów kasowych za 2012 r. oraz za lata wcześniejsze.

Kiedy przedsiębiorca internetowy nie musi posiadać kasy fiskalnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie

Okres 5 lat dotyczy także kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie.

Podczas używania kas rejestrujących z elektronicznym zapisem, podatnicy nie mają obowiązku drukowania kopii dokumentów fiskalnych na nośnikach papierowych.

Uwaga!

Kasy z elektronicznym zapisem poza kryteriami technicznymi zwykłych kas, muszą spełniać dodatkowe wymogi zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Podatnicy korzystający z kas z zapisem elektronicznym powinni także:

 • prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazywania danych do archiwizowania,
 • stosować urządzenia archiwizujące i informatyczne nośniki danych określone w książce kasy przez producenta krajowego lub podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas,
 • stosować, zgodnie z kartą kasy, autoryzowany przez producenta krajowego lub importera program archiwizujący.

Gdzie przechowywać kopię dokumentów fiskalnych?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kas - książkę kasy oraz programy (o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy VAT) przechowuje się w miejscu ich używania.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, dowody księgowe powinny być przechowywane w siedzibie firmy. Art. 73 ust. 4 powyższej ustawy zezwala jednak na przechowywanie zbiorów księgowych poza jednostką przedsiębiorstwa w przypadku przekazania ich jednostce świadczącej usługi w zakresie archiwizowania dokumentów. Może być to np. biuro rachunkowe, któremu zleciliśmy prowadzenie dokumentacji księgowej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA