REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Marta Przyborowska
Marta Przyborowska
Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania /Fotolia
Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest jednym z najważniejszych podatków bezpośrednich w naszym kraju. Podatek ten obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne.

Podmiot opodatkowania

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami tego podatku  objęte są osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji. Podatnikami mogą być także grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, które mają osobowość prawną i pozostają w związkach kapitałowych. Są to tzw. „podatkowe grupy kapitałowe”.

REKLAMA

Podatkowe grupy kapitałowe staje się podatnikiem tego podatku, jeśli spełnia wymagane do tego warunki. Musi być tworzona wyłącznie ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1 000 000 zł, jedna ze spółek, tzw. „spółka dominująca” posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych „spółkami zależnymi, a  spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, dodatkowo  w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Spółka dominująca i spółki zależne muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego.

Zwolnienia podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych

Podmiotami zwolnionymi obowiązku uiszczania podatku dochodowego od osób prawnych są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Skarb Państwa
 2. Narodowy Bank Polski
 3. jednostki budżetowe oraz fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw
 4. gminy w zakresie dochodów własnych
 5. przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami
 6. organizacje religijne
 7. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 8. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także fundusze emerytalne i inwestycyjne
 9. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 10. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przedmiot opodatkowania

W podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód. Ustawa definiuje go jako nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w konkretnym roku podatkowym.  Odróżnia to dochód od przychodu, gdyż przychodami nazywane są wszystkie otrzymane przez podatnika pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymywanych nieodpłatnie świadczeń, wartość przychodów w naturze, wartość umorzonych zobowiązań, wartość zwróconych wierzytelności. Dlatego też aby obliczyć dochód należy od przychodów odliczyć koszty ich uzyskania.

Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Jeśli osoba poniesie stratę ze swojej działalności, może pokryć ją z dochodu, jaki uzyska w ciągu następujących kolejno pięciu latach podatkowych, jednak w żadnym z tych lat nie może odliczyć więcej niż 50% tej straty.

Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje również zwolnienia przedmiotowe z opodatkowania, takie jak:

 1. działalność organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej
 2. dochody narodowych funduszy inwestycyjnych
 3. dochód z tytułu prowadzenia szkół – w części przeznaczonej na cele szkoły
 4. dochody kościelnych osób prawnych (w tym związków wyznaniowych)
 5. dochody sportowych spółek akcyjnych w części przeznaczonej na ich działalność sportową
 6. dochody osób prawnych, których celem statutowym jest działalność w sferze pożytku publicznego
 7. dochody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA