Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
Podmiot opodatkowania
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami tego podatku objęte są osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji. Podatnikami mogą być także grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, które mają osobowość prawną i pozostają w związkach kapitałowych. Są to tzw. „podatkowe grupy kapitałowe”.
REKLAMA
Podatkowe grupy kapitałowe staje się podatnikiem tego podatku, jeśli spełnia wymagane do tego warunki. Musi być tworzona wyłącznie ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1 000 000 zł, jedna ze spółek, tzw. „spółka dominująca” posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych „spółkami zależnymi, a spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, dodatkowo w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT
Spółka dominująca i spółki zależne muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego.
Zwolnienia podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych
Podmiotami zwolnionymi obowiązku uiszczania podatku dochodowego od osób prawnych są:
- Skarb Państwa
- Narodowy Bank Polski
- jednostki budżetowe oraz fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw
- gminy w zakresie dochodów własnych
- przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami
- organizacje religijne
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także fundusze emerytalne i inwestycyjne
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Przedmiot opodatkowania
W podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód. Ustawa definiuje go jako nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w konkretnym roku podatkowym. Odróżnia to dochód od przychodu, gdyż przychodami nazywane są wszystkie otrzymane przez podatnika pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymywanych nieodpłatnie świadczeń, wartość przychodów w naturze, wartość umorzonych zobowiązań, wartość zwróconych wierzytelności. Dlatego też aby obliczyć dochód należy od przychodów odliczyć koszty ich uzyskania.
Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały
Jeśli osoba poniesie stratę ze swojej działalności, może pokryć ją z dochodu, jaki uzyska w ciągu następujących kolejno pięciu latach podatkowych, jednak w żadnym z tych lat nie może odliczyć więcej niż 50% tej straty.
Zwolnienia przedmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje również zwolnienia przedmiotowe z opodatkowania, takie jak:
- działalność organizacji pracodawców i partii politycznych – w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej
- dochody narodowych funduszy inwestycyjnych
- dochód z tytułu prowadzenia szkół – w części przeznaczonej na cele szkoły
- dochody kościelnych osób prawnych (w tym związków wyznaniowych)
- dochody sportowych spółek akcyjnych w części przeznaczonej na ich działalność sportową
- dochody osób prawnych, których celem statutowym jest działalność w sferze pożytku publicznego
- dochody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.