| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych – zakres opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest jednym z najważniejszych podatków bezpośrednich w naszym kraju. Podatek ten obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne.

Podmiot opodatkowania

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnikami tego podatku  objęte są osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji. Podatnikami mogą być także grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, które mają osobowość prawną i pozostają w związkach kapitałowych. Są to tzw. „podatkowe grupy kapitałowe”.

Podatkowe grupy kapitałowe staje się podatnikiem tego podatku, jeśli spełnia wymagane do tego warunki. Musi być tworzona wyłącznie ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1 000 000 zł, jedna ze spółek, tzw. „spółka dominująca” posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych „spółkami zależnymi, a  spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, dodatkowo  w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Spółka dominująca i spółki zależne muszą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta musi zostać zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego.

Zwolnienia podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych

Podmiotami zwolnionymi obowiązku uiszczania podatku dochodowego od osób prawnych są:

  1. Skarb Państwa
  2. Narodowy Bank Polski
  3. jednostki budżetowe oraz fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw
  4. gminy w zakresie dochodów własnych
  5. przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami
  6. organizacje religijne
  7. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  8. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także fundusze emerytalne i inwestycyjne
  9. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  10. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przedmiot opodatkowania

W podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód. Ustawa definiuje go jako nadwyżkę sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w konkretnym roku podatkowym.  Odróżnia to dochód od przychodu, gdyż przychodami nazywane są wszystkie otrzymane przez podatnika pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymywanych nieodpłatnie świadczeń, wartość przychodów w naturze, wartość umorzonych zobowiązań, wartość zwróconych wierzytelności. Dlatego też aby obliczyć dochód należy od przychodów odliczyć koszty ich uzyskania.

Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »