REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzęt do firmy, Koszty podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Interpretacja indywidualna - bezbłędny wniosek przyspiesza wydanie

Bezbłędny wniosek o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego zwiększa szansę na szybszą odpowiedź fiskusa. Każda niepełna informacja może oddalić moment uzyskania wykładni, za podanie nieprawdziwych podatnikowi grozi odpowiedzialność karna.

Założenie strony internetowej a podatki

W poniższym artykule przedstawię podatkowe aspekty założenia własnej strony internetowej. W dzisiejszych czasach trudno bowiem wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie posiada własnej strony internetowej.

Jak podatkowo rozliczyć wstępną opłatę leasingową?

Wstępna opłata leasingowa wnoszona jest przez leasingobiorcę zanim jeszcze leasing zostanie uruchomiony. Rozliczenie wstępnej opłaty leasingowej może przysporzyć wiele problemów. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć wstępną opłatę leasingową?

Chmura obliczeniowa (cloud computing) wielu firmom się opłaca

Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z nowych technologii podczas zarządzania swoimi firmami. Powszechne są obecnie laptop, smartfon i bezprzewodowy dostęp do internetu (jeszcze niedawno nieobecne, czy niedoceniane). Usprawniają prowadzenie biznesu, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego?

REKLAMA

Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo gospodarki pracuje nad kolejną ustawą deregulacyjną, której celem jest zmniejszenie biurokracji hamującej wzrost przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z proponowanych zmian jest wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Prestigio PMP5080CPRO – kolejny tablet ze średniej półki z nowym Androidem

Już wkrótce na polski rynek trafi kolejny tablet, który zasili średnie półki cenowe w sklepach z elektroniką. Będzie to najnowsze urządzenie firmy Prestigo o mało subtelnej nazwie brzmiącej jak nazwy wątpliwej jakości samochodów w Chinach - PMP5080CPRO. Czy to zagadkowe urządzenie jest godne uwagi?

Jak oszczędzać, jeśli nie na lokatach?

Komisja Nadzoru Finansowego od dłuższego czasu miała kłopot z lokatami antypodatkowymi. Teraz, kiedy w końcu udało jej się uporać z tym problemem, a po lokacie z dzienną kapitalizacją nie został nawet ślad, mamy do wyboru niżej oprocentowane tradycyjne lokaty, polisolokaty i obligacje oraz mniej bezpieczne formy oszczędzania.

REKLAMA

Ranking funduszy parasolowych

Zastanawiając się nad odpowiednim dla siebie funduszem parasolowym, powinniśmy uwzględnić szereg czynników, nie tylko liczbę subfunduszy, wchodzących w skład funduszu. Porównując ze sobą fundusze parasolowe, należy wziąć pod uwagę również koszty czy dotychczasowe wyniki inwestycyjne. Przyjrzyjmy się poszczególnym funduszom parasolowym.

Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?

Kwota podatków od nieruchomości jest ustalana przez daną gminę. Jednak podatki od nieruchomości płacimy tylko wówczas, gdy gmina wyda decyzję o wysokości opłat. Przyjrzyjmy się podatkowi od nieruchomości i ustalmy, ile może on wynieść.

Produkty strukturyzowane na życzenie

Jeżeli nie odpowiada nam oferta produktów strukturyzowanych, dostępnych na rynku, możemy poprosić bank, aby stworzył nową strukturę specjalnie dla nas. To rozwiązanie może jednak sprawić, że produktem strukturyzowanym zainteresują się również inni klienci. Przyjrzyjmy się produktom strukturyzowanym w private bankingu.

Gdzie założyć lokatę, by nie płacić podatku?

Lokaty, które dobiegną końca po 31 marca, zostaną opodatkowane. Niektóre banki przygotowały jednak przejściowe oferty, pozwalające zarobić odsetki z lokat bez opodatkowania. Na której lokacie bardziej się wzbogacimy, mimo nowej Ordynacji podatkowej?

Bmorn V99 – ciekawy tablet w rozsądnej cenie?

Chińska firma Ainol już na dobre zadomowiła się na polskim rynku. Nie może co prawda konkurować z takimi gwiazdami jak Samsung czy Apple, ale skutecznie przechwytuje klientów, którzy szukają tabletu w rozsądnej cenie. Kolejną firmą z Kraju Środka jest niejaki Bmorn, który wprowadził niedawno do oferty urządzenie oznaczone, jako V99. Czym charakteryzuje się ten tablet?

Rodzaje lokat – którą wybrać?

Która lokata może przynieść największy zysk i jakie ryzyko się z tym wiąże? Pamiętajmy, że oprocentowanie na zwykłych lokatach bankowych z reguły jest najmniejsze. Przyglądając się poszczególnym lokatom, przeanalizujmy potencjalne korzyści.

Rozdzielczości, wejścia i wyjścia – ważne parametry firmowego telewizora

Kolejne kwestie związane z wyborem telewizora dotyczą jego rozdzielczości oraz wyposażenia w odpowiednie wejścia i wyjścia. Mogłoby się wydawać, że wybór telewizora jest niezwykle trudny. Owszem, nie wystarczy wejść do sklepu, kupić pierwszy lepszy telewizor i wyjść, gdyż taki wybór w większości przypadków okaże się chybiony. Na co więc jeszcze warto zwrócić uwagę kupują telewizor do firmy?

Nowy TV w firmie – co jeszcze jest istotne?

Jeśli już kupiliśmy odpowiedni telewizor do firmy warto zadbać o kilka elementów, które są bardzo istotne. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie miejsca, w którym telewizor będzie umieszczony. Ustawienie urządzenia w pierwszym lepszym miejscu nie jest dobrym wyborem. Na co więc zwracać uwagę? Co jeszcze może się przydać?

Na co zwracać uwagę, a co pominąć wybierając TV do firmy?

Skoro już wiemy, jakie typy telewizorów możemy spotkać na sklepowych półkach warto zastanowić się, co one tak naprawdę oferują. Telewizor to nie tylko typ matrycy oraz przekątna ekranu. Na dane telewizora oraz na jego ogólną jakość składa się wiele czynników, dlatego też warto dowiedzieć się na co zwracać uwagę podczas kupna telewizora do firmy, a co można pominąć i tym samym trochę zaoszczędzić.

Czy zakup biletów dla pracowników w celu wykonywania obowiązków służbowych stanowi koszt podatkowy?

Niektórzy pracownicy otrzymują imienne miesięczne bilety komunikacji miejskiej w celu wykonywania swoich obowiązków służbowych poza siedzibą firmy. Czy imienne bilety wydawane każdorazowo przed wyjściem w teren, a po powrocie oddawane do depozytu stanowią nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu?

LCD oraz LCD LED – jaki telewizor sprawdzi się w firmie?

Wiemy już czym charakteryzują się telewizory CRT oraz panele plazmowe, oraz jakie wady posiadają projektory DLP. W tej części dowiemy się, na co zwracać uwagę wybierając telewizor LCD, jakie zalety posiada ekran LCD LED, oraz czy za rozsądną cenę można wybrać coś odpowiedniego dla firmy. Jak więc wybrać telewizor do firmy i na jaki zwrócić szczególną uwagę?

Telewizor w firmie – jaki mamy wybór?

Telewizor w firmie – dla wielu osób to całkowicie chybiony pomysł i niepotrzebny mebel. Jak się jednak okazuje, telewizor może być bardzo przydatnym sprzętem, który możemy wykorzystać nie tylko do oglądania telewizji śniadaniowej, ale również do wyświetlania filmów szkoleniowych czy prezentacji. Nie w każdej firmie znajduje się sala konferencyjna z wielkim projektorem, a niewielki telewizor z pewnością taką salę może zastąpić. Wystarczy powiesić ekran na ścianie, ustawić kilka rzędów siedzeń i rozpocząć prezentację lub szkolenie. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wybrać odpowiedni sprzęt. Co mamy do wyboru?

Urządzenia firmy Coby – niedrogie tablety z Androidem 4.0

Firma Coby Elektronics z pewnością nie należy do najpopularniejszych i najbardziej pożądanych producentów elektroniki użytkowej i gadżetów. Nazwa firmy kojarzy się bardziej z zabawkami, niż z pełnoprawnymi urządzeniami elektronicznymi. Nie wolno jednak skreślać marki Coby, tym bardziej, że ma ona do zaoferowania kilka ciekawych pozycji w atrakcyjnej cenie.

Manta EasyTab – tani tablet dla oszczędnych?

Na rynku tabletów toczy się wojna. Na froncie walczą urządzenia takich marek jak HP, Asus, Apple czy Acer, ale na obrzeżach sprytnie przemykają się mali żołnierze, którzy będą w stanie ukraść kilku klientów tym wielkim wojownikom. Takim właśnie małym żołnierzykiem jest firma Manta, a konkretniej jej najnowsze dzieło o nazwie EasyTab. Największą zaletą urządzenia jest jego bardzo niska cena. Za 300 złotych otrzymujemy 7-calowy tablet o przyzwoitych parametrach. Jak to wygląda w praktyce?

Dlaczego brak porozumienia w USA zaszkodzi rynkom?

Rynki akcji zareagowały na wiadomość o braku porozumienia między amerykańskimi politykami. Trudności, związane z redukcją budżetu i zmianą ordynacji podatkowej, będą odczuwalne dla rynków jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Czy silna zależność między sytuacją rynkową a areną polityczną w USA utrzyma się w przyszłym roku?

Najlepsze lokaty terminowe – ranking z listopada 2011

Wybrane banki, których oferty lokat terminowych należą do czołówki najlepszych w Polsce, podniosły oprocentowanie depozytów. Ile można było zarobić w listopadzie na lokacie terminowej? W którym banku nasza lokata będzie miała jeszcze wyższe oprocentowanie niż miesiąc temu?

Jak stworzyć dysk tylko dla zalogowanych użytkowników?

Korzystając z firmowego komputera należy zachować dyskrecję i anonimowość. Jest to szczególnie istotne, jeśli z jednego komputera korzysta kilka osób. Można stosować zaszyfrowane magazyny danych, foldery zabezpieczane hasłem, ale najlepszym sposobem jest stworzenie osobnej partycji dysku, która będzie dostępna jedynie dla konkretnego użytkownika. Jak stworzyć taki prywatny dysk?

Zabezpieczenia mechaniczne – jak zabezpieczyć firmowego laptopa?

Firmowy laptop nie ma lekko. Rzadko kiedy leży spokojnie na biurku w gabinecie czy w torbie w szatni. Zazwyczaj laptop podróżuje razem z nami, narażany jest na zmiany temperatury, często pracuje w słabych warunkach, o wszelkich uderzeniach, zarysowaniach czy kontaktach z poranną kawą nawet nie wspominamy. W tym całym zamieszaniu bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu sprzętu przed kradzieżą, a w podróży jest to aż nadto możliwe.

Firmowy laptop – jak ochronić go przed kradzieżą?

Jeszcze kilka lat temu prawdziwą plagą była kradzież telefonów komórkowych. Obecnie złodzieje stali się jeszcze bardziej „ambitni” i zuchwali sięgając po dużo droższe laptopy. Statystyki są bezlitosne – co roku w naszym kraju ginie kilkanaście tysięcy komputerów przenośnych, zarówno note- jak i netbooków. W jaki sposób prosto i skutecznie ochronić swojego laptopa?

Nowy laptop firmowy – czy dodatkowe oprogramowanie jest niezbędne?

Kupując nowy laptop, w większości przypadków, otrzymujemy sprzęt z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Obecnie jest to zazwyczaj system Windows 7 w różnych konfiguracjach. Co prawda jest to dość udany, szybki i stabilny system, jednak instalowane przez producentów laptopów oprogramowanie może sprawić, że nawet nowy komputer nie będzie działał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czym jest tak zwany crapware i czy jest to niezbędne oprogramowanie?

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.? – cz. 2

Założenie spółki z o.o. to koszty wynagrodzenia notariusza. Niezależnie od tego trzeba pamiętać o opłatach podatkowych, a także kosztach rejestracji spółki. Ile kosztuje założenie spółki z.o.o.?

Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Założenie spółki z o.o. wymaga wypełnienia wielu formularzy. Nie obejdzie się też bez wizyty u notariusza. Ile może kosztować samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Gdzie opłaca się oszczędzać na emeryturę?

Z oszczędzaniem na emeryturę wiążą się różne obostrzenia, takie jak płacenie podatku od zysków kapitałowych. Od 2012 r. będziemy mieli do dyspozycji nowy instrument, umożliwiający oszczędzanie – IKZE. Są to indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, którymi można posłużyć się w oszczędzaniu, bez konieczności płacenia podatku przed wypłatą.

Co da nam zakup nieruchomości za granicą?

Dzięki kupionym za pół miliona dolarów nieruchomościom można otrzymać wizę rezydencką na trzy lata do USA. Niestety zarządzanie taką nieruchomością nie upoważnia do legalnej pracy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei Hiszpanie usiłują zainteresować potencjalnych nabywców nowymi nieruchomościami, okresowo obniżając na nie stawkę podatku VAT.

Umowy najmu mieszkania – jaki podatek wybrać?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i posiadasz umowę najmu lokalu, masz coraz mniej czasu na decyzję, jaki podatek będziesz płacić. Zgłoś się niezwłocznie z umową najmu do Urzędu Skarbowego, żeby odprowadzić podatek w wysokości 8,5% od przychodów z najmu.

Czy VAT należny może być kosztem uzyskania przychodu?

Jakie przesłanki musi spełniać dany wydatek, aby zostać zakwalifikowanym do kosztów uzyskania przychodu?

Kosztowe następstwa ugody - porada

W praktyce często występują sytuacje, gdy kontynuowanie określonej umowy jest dla jednej ze stron gospodarczo nieuzasadnione. Strony mogą się wtedy porozumieć, iż umowa zostanie rozwiązana przedwcześnie, za zapłatą określonej kwoty odszkodowania przez jedną ze stron.

Jakie słuchawki do biura i komunikatorów VoIP?

Co prawda wybór słuchawek nie jest tak trudny, jak wybór nowego procesora, ale ogrom najróżniejszych ofert w sklepach stacjonarnych i Internecie może przyprawić o niemały zawrót głowy. Podpowiadamy więc, czym kierować się przy wyborze słuchawek do biura i komunikatorów VoIP.

Jak firmy mogą chronić dane?

Ochrona danych w firmach to dla przedsiębiorców drażliwy temat. Administrator danych jest zobowiązany nie tylko odpowiednio chronić dane, ale także usuwać je po ustaniu czasu i celu ich przetwarzania. W jaki sposób robić to najlepiej?

Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?

Wiele osób nie wie do końca, jaka jest różnica pomiędzy określeniem „serwerownia” a „centrum danych”, przez co często ostrożnie nazywają wszystko serwerownią lub obydwa określenia stosują naprzemiennie. Ekspert radzi jak rozpoznać różnice między serwerownią a centrum danych.

Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Koszty funkcjonowania biuro mogą sięgać nawet 5% wszystkich wydatków firmy. W obniżeniu ich poziomu pomóc może wybór taniej w eksploatacji drukarki. Na jakie urządzenie powinien zdecydować się mały przedsiębiorca?

Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?

Ustawodawca nie wyklucza możliwości rozliczenia w kosztach firmy wydatków na remont. Natomiast ulepszenie środka trwałego powoduje zwiększenie jego wartości początkowej. Jako koszt wystąpi więc w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego i koszty transakcji?

Jeżeli bank uznał, że stać Ciebie na zakup własnego mieszkania, powinieneś przygotować się na rozmaite wydatki, związane nie tylko z kosztem kredytu. Eksperci zwracają uwagę na to, że będziesz musiał ponieść również koszty transakcji. Dowiedz się, w co tak naprawdę trzeba zainwestować.

Jak oszczędzić na podatku? - nieodpłatna pożyczka


Jeżeli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą i nie masz wystarczających środków na zakup niezbędnych sprzętów i urządzeń postaraj się o nieodpłatną pożyczkę. Jeśli udzieliłaby Ci jej osoba z rodziny, jest szansa, że od takiego przychodu nie zapłacisz podatku. Poniesione wydatki będziesz mógł natomiast potraktować jako koszty.

Jak wybrać niewielki dysk przenośny?

Jeszcze do niedawna posiadanie 10-15 filmów na dysku twardym doprowadzało do niemal całkowitego zapełnienia powierzchni dyskowej. Obecnie magazynowanie nawet kilkuset gigabajtów danych w postaci filmów, zdjęć czy muzyki to codzienność każdego użytkownika komputera. Jeśli korzystamy z kilku komputerów, kopiowanie i powielanie tych samych materiałów między urządzeniami jest kłopotliwe i mało wydajne. Istnieje jednak pewne rozwiązanie – dysk przenośny.

Jak wybrać zewnętrzny dysk do archiwizacji danych?

Firmowy dysk do archiwizacji danych to wbrew pozorom bardzo ważne urządzenie, które pozwoli zabezpieczyć najważniejsze dane w firmie. Tego typu sprzęt przyda się również w domu do przechowywania ważnych dokumentów czy kolekcji zdjęć. Zewnętrzny dysk archiwizacyjny możemy również wykorzystać do dużej ilości danych i multimediów pomiędzy komputerami. Na co zwracać uwagę wybierając taki dysk?

Na czym polega strategia w zakresie zarządzania kosztami podatkowymi?

Osoby prawne za koszty podatkowe mogą uznawać wszystkie koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z prowadzoną działalnością. W celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą dokonywać przenoszenia kosztów osobistych na koszty działalności przedsiębiorstwa. Proces podatkowego zarządzania kosztami jest jednak o wiele bardziej złożony.

Czy warto korzystac z zamienników do drukarek?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj biuro czy firmę bez drukarki. Niestety, zakup drukarki laserowej nie jest wydatkiem jednorazowym, prędzej czy później czeka nas wymiana materiałów eksploatacyjnych. Wtedy staniemy przed dylematem wyboru: oryginalny toner czy nawet o 100 zł tańszy zamiennik? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta alternatywnych tonerów do druku.

Wybieramy telefon do VoIP – co warto mieć na uwadze?

Jak wiemy, rozmowy VoIP możemy prowadzić, używając komputera i specjalnej aplikacji. Jest to świetne rozwiązanie, gdy usługi VoIP używamy bardzo sporadycznie lub gdy chcemy sprawdzić działanie tej technologii. Jeśli jednak mamy zamiar korzystać z tego rozwiązania na dłuższą metę, słuchawki i komputer nie są najwygodniejszą alternatywą. Jeśli telefonia internetowa ma nam zastąpić stacjonarną linię domową bądź firmową najlepszym rozwiązaniem będzie zakup telefonu IP.

Zastępujemy tradycyjny telefon technologią VoIP – co jest niezbędne?

Telefon tradycyjny w firmie może być generatorem ogromnych kosztów. Można je co prawda zredukować korzystając z różnych konfiguracji pakietów lub po prostu redukując ilość rozmów do niezbędnego minimum. Jeśli jednak to nie przynosi pożądanego rezultatu, warto zainteresować się technologią telefonii internetowej VoIP. Co jest niezbędne do uruchomienia tej technologii w firmie?

Sony Ericsson Xperia Arc – wreszcie udany następca?

Nie jest wielką tajemnicą, że telefonom Sony Ericsson Xperia z Androidem brakowało blasku ich konkurentów. Obudowy Xperii były trochę nieporęczne, materiały nie sprawiały wrażenia najwyższej jakości, a aktualizacje spóźniały się jak nasze pociągi. Nie twierdzimy, że były to telefony złe, ale nie dało się ukryć, że wzbudzały pewne rozczarowanie. Na szczęście nowy Sony Ericsson Xperia Arc prezentuje się o wiele lepiej.

ViewSonic ViewPad 4 – tablet w skórze smartphone’a?

Po ostatnich targach CES 2011, które odbyły się w Las Vegas na rynku pojawiło się wiele nowości. Niektóre przełomowe, niektóre lekko zaskakujące i innowacyjne. Niektóre nowinki jednak nieco rozczarowują, oferując niewiele więcej niż to, co już od dawna dostępne jest na rynku. Do nowych gadżetów przedstawionych w Las Vegas możemy dorzucić urządzenie firmy ViewSonic – smartphona współpracującego z systemem operacyjnym Android. Czy nowość zaoferuje nam coś ciekawego?

REKLAMA