REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?

Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?
Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca nie wyklucza możliwości rozliczenia w kosztach firmy wydatków na remont. Natomiast ulepszenie środka trwałego powoduje zwiększenie jego wartości początkowej. Jako koszt wystąpi więc w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Posiadane i wykorzystywane w firmie środki trwałe cechuje stopniowe zużywanie się. Jest to naturalna konsekwencja użytkowania w działalności maszyn, samochodów, budynków. Podatnik niejednokrotnie zmuszony jest więc remontować składniki majątkowe. Może także zwiększać ich efektywność poprzez modernizację. To czy mamy do czynienia z remontem czy też modernizacją środka trwałego jest kluczowe w aspekcie możliwości zaliczenia wydatków na ten cel do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Remont zaliczysz do kosztów

W ustawach podatkowych nie ma definicji remontu. W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, że istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych. Istotną cechą remontu jest to, że jest on wynikiem naturalnej eksploatacji składnika majątkowego (naprawa, konserwacja). 

Skutkiem podatkowym remontu jest to, że wydatek zaliczany jest bezpośrednio do kosztów podatkowych.

Ulepszenie należy amortyzować

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od remontu należy odróżnić ulepszenie środka trwałego. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 g ust 17 ustawy o PIT) z ulepszeniem mamy do czynienia wtedy, gdy:
• następuje przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środków trwałych, i
• suma poniesionych wydatków na ten cel przekracza w roku podatkowym 3.500 zł, i
• następuje wzrost wartości użytkowej środków trwałych w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Wzrost wartości użytkowej mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji

Wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową. Kosztem będą w postaci odpisów amortyzacyjnych.

Podatnik posiada maszynę, którą nabył za kwotę 100 tys. zł w 2009r. i od tego roku ją amortyzuje. W 2011 podatnik poniósł wydatki na ulepszenie maszyny (zamontowano w niej specjalne procesory zwiększające szybkość pracy maszyny). W styczniu zamontowany został procesor X – w cenie nabycia 1000zł (wydatek zaliczony został bezpośrednio do kosztów podatkowych), a w lutym procesor Y – w cenie 3000zł. Z uwagi na to, że łączne wydatki na ulepszenie przekroczyły kwotę 3500zł, podatnik zobowiązany jest wyksięgować z kosztów kwotę jaką zapłacił za procesor X (1000zł). Cały wydatek na ulepszenie – 4000zł zwiększy wartość początkową maszyny. Począwszy od marca podatnik będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej 104 tys. zł.

Remont czy ulepszenie?

W życiu codziennym odróżnienie remontu od ulepszenia może okazać się trudne. Z drugiej strony podatnik musi dokonać takiego rozgraniczenia, bo od tego zależy poprawne zaewidencjonowanie kosztu w księgach podatkowych. W tym miejscu warto przytoczyć treść orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2000r.: ”Wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych – można uznać za remont. Natomiast przez ulepszenie należy rozumieć unowocześnienie (modernizację) środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych.

Polecamy: Metoda kasowa i metoda memoriałowa w ewidencji kosztów - porada

Ulepszenie i remont przed wprowadzeniem składników do ewidencji 

REKLAMA

Cechy charakterystyczne ulepszenia i remontu przedstawiane powyżej dotyczą środków trwałych wprowadzanych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Może się jednak zdarzyć, że podatnik będzie remontował lub ulepszał środek trwały jeszcze przed wprowadzeniem składnika do ewidencji. W takim przypadku wydatki poniesione na ten cel, bez względu na ich charakter (remont czy ulepszenie) oraz poniesionych kwot (czy są to kwoty większe czy mniejsze niż 3500zł) będą zwiększały wartość początkową składnika majątku.

Warto zwrócić uwagę, że ulepszenie środka trwałego jeszcze przed wprowadzeniem go do ewidencji umożliwia podatnikowi wybór amortyzacji indywidualnej, dzięki której okres amortyzacji może być skrócony w stosunku do stawek z wykazu. Jednym z warunków skorzystania z tego sposobu jest ulepszenie środka trwałego, przy czym za ulepszone uznaje się w tym przypadku środki trwałe, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20 % ich wartości początkowej, a w przypadku budynków mieszkalnych i budowli - co najmniej 30 % ich wartości początkowej.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej korzystać?

Autor: Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
we współpracy z Joanną Szlęzak-Matusewicz, Kierownikiem Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA