REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie założyć lokatę, by nie płacić podatku?

Osoby zainteresowane lokatami powinny się śpieszyć. Fot. Fotolia
Osoby zainteresowane lokatami powinny się śpieszyć. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokaty, które dobiegną końca po 31 marca, zostaną opodatkowane. Niektóre banki przygotowały jednak przejściowe oferty, pozwalające zarobić odsetki z lokat bez opodatkowania. Na której lokacie bardziej się wzbogacimy, mimo nowej Ordynacji podatkowej?

Z końcem marca wejdą w życie przepisy, które zmienią sposób naliczania podatku od zysków kapitałowych. Spowoduje to, że dzienna kapitalizacja odsetek nie będzie już chroniła przed płaceniem tzw. „podatku Belki”, ponieważ zyski będą liczone i zaokrąglane do pełnych groszy, a nie tak jak wcześniej – pełnych złotych.

REKLAMA

Co z trwającymi lokatami?

Jeżeli aktualnie masz założoną lokatę, np. na pół roku, a część okresu trwania depozytu przypada na czas po 1 kwietnia, musisz liczyć się z naliczeniem podatku. Oznacza to, że od posiadacza półrocznej lokaty terminowej, założonej 1 grudnia 2011 roku, której data końcowa przypada na 1 czerwca, za okres od 1 kwietnia do 1 czerwca zostanie pobrany podatek od zysku w wysokości 19%.

Który bank da Ci najlepsze oprocentowanie na lokacie? Sprawdź sam!

Jak się bronić przed zmianami?

Co więc zrobić, by zarobić i podatku się nie dorobić? Niestety, w przypadku lokat już trwających, nie mamy zbytniej możliwości manewru. Ale istnieje szansa, by nadal ulokować środki na lokacie, która „ocali” nas przed płaceniem podatku, bez obaw o pomniejszenie naszych zysków. Banki przygotowały na okres przejściowy specjalną ofertę, którą można nazwać lokatami zabezpieczonymi. Proponują dwa typy rozwiązań.

Wyższe oprocentowanie na lokacie

Pierwszy to podniesienie oprocentowania po wejściu w życie nowych przepisów tak, by dodatkowy zysk w całości pokrył wysokość podatku, jaki zapłacimy. Taką ofertę przedstawia m. in. Meritum Bank ze swoją Lokatą z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych. W jej przypadku oprocentowanie depozytu 2-miesięcznego zostanie podniesione z 6,05% na 7,51%, 3-miesięcznego z 5,35% do 6,65%, 6-miesięcznego z 5,43% do 6,8% a 12-miesięcznego z 5,21% do 6,6%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Naliczanie oprocentowania przed 1 kwietnia

REKLAMA

Inną metodą na „ratowanie” nas przed podatkiem, jest deponowanie środków na lokatach, które do końca marca proponują znacznie podwyższone oprocentowanie (nawet kilkadziesiąt procent). Później oprocentowanie zostaje znacznie obniżone. Powoduje to, że niemal całość zysku będzie wypracowana w pierwszych miesiącach trwania lokaty, jeszcze przed wejściem w życie przepisów.

Taką lokatę, nazwaną Tax FREE, proponuje swoim klientom indywidualnym Idea Bank. Całość odsetek zostanie wypracowana do 28 marca, a po tej dacie granicznej oprocentowanie depozytu wyniesie zaledwie 0,1%. Zysk z lokaty będzie równy zyskom, jakie osiągnęlibyśmy w przypadku braku zmiany przepisów na lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowanej na 6% (dla 5, 6 i 9 miesięcy depozytu) lub 6,05% (dla 12 i 15 miesięcy depozytu).

Czy warto nadal inwestować w dzienną kapitalizację?

Dzienna kapitalizacja kończy swoją historię zdecydowanie i z przytupem. Nie można nic zarzucić ofertom, zabezpieczającym oprocentowanie przed zmieniającymi się przepisami (i stratą zysków na rzecz podatku), które banki aktualnie przedstawiają swoim klientom.. Korzystajmy więc z tej możliwości, póki jeszcze jest na to czas i zarabiajmy na lokatach.

Eksperci TotalMoney.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA