REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy każda roczna lokata przyniosła zysk?

Michał Sadrak
Właściciele dwóch trzecich rocznych lokat stracili.
Właściciele dwóch trzecich rocznych lokat stracili.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Realny zarobek z rocznej lokaty na 12 miesięcy świętuje co trzeci klient. Tylko dzięki lokatom oprocentowanym na minimum 5,07 proc. brutto dało się realnie zarobić. Na których lokatach realny zarobek przewyższył inflację?

Amatorzy bezpiecznego oszczędzania na bankowych lokatach po raz jedenasty przegrali w nierównej walce z inflacją. Lecz porażka ta jest mniej dotkliwa niż w poprzednich miesiącach. Średnia realna rentowność 12-miesięcznych depozytów zakładanych na początku stycznia 2011 r., po uwzględnieniu wskaźnika wzrostu cen (4,1 proc. r/r) oraz 19-proc. podatku od zysków kapitałowych wyniosła minus 0,25 proc., wobec minus 0,77 proc. przed miesiącem.

REKLAMA

Zauważalne ograniczenie strat, to zasługa wzrostu przeciętnego oprocentowania bankowych depozytów, zakładanych na początku ur. i przede wszystkim wyhamowania GUS-owskiego wskaźnika inflacji za sprawą umocnienia złotego.

Przeczytaj również: Rodzaje lokat – którą wybrać?

Banki w starciu z inflacją

REKLAMA

W jedenastu bankach klienci ochronili oszczędności przed erozją ich siły nabywczej. Aby wyjść na plus, należało w styczniu 2011 r. założyć 12-miesięczną lokatę z oprocentowaniem co najmniej 5,07 proc. brutto. Najwięcej (1,1 proc. realnie) zarobili klienci Getin Banku i Idea Banku. Powodów do zadowolenia nie powinno brakować również klientom Meritum Banku, którzy realnie zarobili 0,96 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei do śmiechu raczej nie jest właścicielom rocznych lokat ze stawką poniżej 3,78 proc. brutto, bowiem realnie stracili oni powyżej 1 proc. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, najniższą rzeczywistą rentownością wyróżniły się lokaty Banku Pekao – tradycyjny depozyt realnie stracił 2,58 proc., a lokaty zakładane przez Internet – o 0,74 pkt proc. mniej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kolejne miesiące 2012 r. wciąż będą stać pod znakiem realnych strat z bankowych lokat. Do połowy roku średnie stawki kończących się rocznych lokat będą na mniej więcej stałym poziomie, więc o przeciętnej rzeczywistej rentowności depozytów zadecyduje głównie inflacja. Dopiero w drugiej połowie 2011 r. oprocentowanie lokat zaczęło rosnąć, a to prawdopodobnie wywrze pozytywny wpływ na rentowność bankowych depozytów, kończących się w okolicach tegorocznych wakacji.

Przyjmując, że za rok inflacja zbliżyłaby się do górnej granicy wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej celu inflacyjnego (3,5 proc.), to realna średnia rentowność zakładanych na początku bieżącego miesiąca rocznych depozytów wyniosłaby 0,46 proc. Zarobiliby wszyscy klienci, którzy ulokowali środki na lokacie ze stawką powyżej 4,33 proc. brutto, a w siedmiu bankach udałoby się zarobić realnie powyżej 1 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA