Na którą polisolokatę zamienić lokatę?
REKLAMA
REKLAMA
Lokaty z kapitalizacją dzienną już niemal zniknęły z rynku . Te, które pozostały, wkrótce przestaną chronić przed podatkiem Belki. Pod koniec marca wchodzą bowiem w życie nowe regulacje podatkowe. Nie obejmą one jednak polisolokat , które nadal będą przynosiły nieoprocentowane zyski.
REKLAMA
Z informacji zebranych przez doradców finansowych wynika jednak, że oferta polisolokat w większości banków nie jest zbyt atrakcyjna. Mimo że zyski z nich nie są opodatkowane, to tylko trzy polisolokaty przyniosą zyski wyższe niż najlepsze lokaty .
Przeczytaj także: Lokata bez podatku Belki nie zniknie tak szybko
Najwyżej oprocentowane polisolokaty
REKLAMA
Obecnie najatrakcyjniejsze oferty tradycyjnych depozytów mają bowiem oprocentowanie, wynoszące ok. 6%. Tymczasem tylko DnB Nord i BOŚ oferują polisolokaty półroczne, które pozwolą zarobić więcej. W przypadku okresu rocznego godna uwagi jest jedynie oferta Deutsche Banku.
W pozostałych bankach korzystanie z polis lokacyjnych się nie opłaca. Jeśli bowiem mamy do wyboru lokatę i polisolokatę o takim samym oprocentowaniu, to lepiej wybrać lokatę . Zyski będą takie same, ale poziom bezpieczeństwa środków, ulokowanych na lokacie , jest znacznie wyższy.
Polecamy serwis: Kredyty
Lokaty są bowiem objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. W przypadku upadłości banku, zapewnia on zwrot 100% środków pod warunkiem, że nie przekraczają one 100 tys. euro. Tymczasem polisolokaty pod względem formalnym są ubezpieczeniami i zostały objęte Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. W przypadku upadłości ubezpieczyciela zwróci on nam tylko 50% i nie więcej niż 30 tys. euro.
Może więc nie warto jeszcze żegnać się z lokatami ?
Zestawienie polisolokat
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.