REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

pieniądze, finanse
pieniądze, finanse
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki prześcigają się w ofertach, aby przyciągnąć chętnych do otwarcia rachunku. Konto za darmo może jednak okazać się bardzo kosztowne w momencie jego zamknięcia.

Oferty kont osobistych w Polsce są w miarę stabilne. Jednak co jakiś czas dochodzi do zmian, czy to w tabelach opłat i prowizji, czy któryś z banków wprowadza nowy rachunek. Czasem okazuje się, że nowe jest lepsze od starego i warto przejść ze swoimi pieniędzmi do konkurencji. Bywa też tak, że nowa oferta po pewnym czasie przestaje być tak korzystna, np. z powodu likwidacji programu premiowego, czy wprowadzenia dodatkowych opłat. W takich przypadkach najczęściej decydujemy się na przeniesienie konta do konkurencji bądź zmianę na tańszą ofertę w ramach tego samego banku. Od kiedy Związek Banków Polskich wprowadził regulację ułatwiającą takie manewry banki zaczęły się przed tym bronić. Czasami wyjątkowo nieładnie.

REKLAMA

Konto przeniesiesz swobodnie

Od 2010 roku przeniesienie rachunku do innego banku stało się o wiele prostsze. Wystarczy, że klient przychodząc do banku podpisze upoważnienie i zajmie się on wszystkim za niego – przetransferuje środki na nowo otwarty rachunek, zamknie stary, przeniesie poprzednie zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz powiadomi pracodawcę o zmianie numeru konta, na które ma wpływać wynagrodzenie. Kiedy przeniesienie się do innego banku stało się tak łatwe – nic już nas nie powinno trzymać w nieatrakcyjnej instytucji.

Sprawdź, w którym banku dostaniesz najlepsze konto!

Dlatego wiele banków chcąc obronić się przed odpływem klientów wprowadziło opłaty karne za zlikwidowanie rachunku. Wysokość takiej opłaty najczęściej jest uzależniona od momentu, w którym zamykamy konto. Jeśli zdaniem banku zamkniemy rachunek zbyt wcześnie będziemy musieli zapłacić.

Płać i płacz?

Wysokość opłat naliczanych przez banki jest naprawdę zróżnicowana. Waha się od 20 do nawet 150 zł! Będziemy musieli zapłacić nie tylko likwidując rachunek, ale także zmieniając konto w tym samym banku na tańsze. Oto kilka przykładów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • PKO BP - za zamknięcie rachunku na wniosek klienta w terminie wcześniejszym niż 90 dni od daty jego otwarcia zapłacimy: 20 zł w przypadku wszystkich standardowych kont (z wyjątkiem Konta Pierwszego), 40 zł w przypadku „konta AURUM” oraz 100 zł w przypadku konta „Platinium II”.
  • Nordea Bank - zamknięcie rachunków: Nordea Spektrum w terminie do 90 dni od jego otwarcia - 20 zł, Norea Waluta, Nordea w terminie do 30 dni od otwarcia również 20 zł.
  • Pekao SA - likwidacja każdego rachunku w ciągu 90 dni od jego otwarcia kosztuje 35 zł.
  • Invest-Bank - zamknięcie rachunku na wniosek Klienta: a) przed upływem 3 miesięcy od daty jego otwarcia/przekształcenia - 30 zł; b) otwartego/przekształconego w ramach oferty promocyjnej, gdy jego zamknięcie następuje w trakcie okresu promocyjnego prowadzenia rachunku lub w okresie 3 miesięcy od daty zakończenia promocji na prowadzenie rachunku - 50 zł
  • Getin Noble Bank - za zamknięcie konta Uniwersalnego w ciągu 12 miesięcy od otworzenia rachunku - 99,99 zł!

REKLAMA

Ale co więcej, opłaty bywają naliczane nie tylko za zamknięcie konta, ale także za chęć pozostania dotychczasowym klientem, tyle, że na ciut lepszych warunkach, tak jak nowy klient. Tak jest w PKO BP, gdzie każdy, kto ma już konto w tym banku a chciałby zmienić je na np. Konto za Zero i nie ponosić opłat za prowadzenie rachunku dzięki odpowiednio wysokim wpływom musi liczyć się z jednorazową prowizją w wysokości 50 zł.

Podobnie jest jeśli chcemy zmienić profil naszego konta. Zazwyczaj zapłacić musimy za zmianę z konta droższego na tańsze. Taka opłata widnieje w cenniku Deutsche Banku, będziemy musieli zapłacić aż 150 zł za zmianę pakietu (z wyjątkiem konta db Smart).

Banki się ociągają

Karna prowizja za zamknięcie konta to nie jedyna niespodzianka, na którą możemy się natknąć. Kiedy sami zamykamy konto, jednym z istotnych problemów jest okres likwidowania rachunku przez bank. Jest to tak zwany czas wypowiedzenia, według banku potrzebny na zamknięcie konta. Należy jednak mocno uważać, bo może trwać on aż 2-3 miesiące. Nawet standard dla większości banków – 30 dni jest wyjątkowo długim okresem. Istnienie tego termin jest potrzebne – teoretycznie już po zleceniu na rachunek mogą wpłynąć przelewy z tytułu pensji, emerytury, renty, bo klient nie zdążył jeszcze powiadomić pracodawcy bądź odpowiedniej instytucji o zmianie numeru rachunku. Brzmi rozsądnie i jest to rozsądne, ale niektóre banki pobierają opłatę za prowadzenie takiego konta przez ostatni miesiąc po wydaniu zlecenia o likwidacji rachunku…

Wybierz konto, które pozwoli Tobie zarobić na przelewach i transakcjach!

Najlepiej na piśmie

REKLAMA

Warto też pamiętać, ze zamknięcie rachunku powinno odbyć się zgodnie ze sposobem określonym w regulaminie konta. Samo wydanie dyspozycji ustnie bądź mailowo nie wystarczy. Bank będzie cały czas prowadził rachunek i naliczał opłaty. Według prawa bankowego, o ile umowa nie stanowi inaczej, bank musi zamknąć rachunek, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na nim żadnych operacji z wyjątkiem dopisywania odsetek, zaś stan konta nie przekracza kwoty minimalnej zapisanej w umowie.

Przed założeniem konta w banku warto dokładnie przeczytać całą tabelę opłat i prowizji. Nie liczą się, bowiem tylko te najbardziej oczywiste jak otwarcie i prowadzenie rachunku, ale także te z samego końca cennika.

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA