| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

Banki prześcigają się w ofertach, aby przyciągnąć chętnych do otwarcia rachunku. Konto za darmo może jednak okazać się bardzo kosztowne w momencie jego zamknięcia.

Oferty kont osobistych w Polsce są w miarę stabilne. Jednak co jakiś czas dochodzi do zmian, czy to w tabelach opłat i prowizji, czy któryś z banków wprowadza nowy rachunek. Czasem okazuje się, że nowe jest lepsze od starego i warto przejść ze swoimi pieniędzmi do konkurencji. Bywa też tak, że nowa oferta po pewnym czasie przestaje być tak korzystna, np. z powodu likwidacji programu premiowego, czy wprowadzenia dodatkowych opłat. W takich przypadkach najczęściej decydujemy się na przeniesienie konta do konkurencji bądź zmianę na tańszą ofertę w ramach tego samego banku. Od kiedy Związek Banków Polskich wprowadził regulację ułatwiającą takie manewry banki zaczęły się przed tym bronić. Czasami wyjątkowo nieładnie.

Konto przeniesiesz swobodnie

Od 2010 roku przeniesienie rachunku do innego banku stało się o wiele prostsze. Wystarczy, że klient przychodząc do banku podpisze upoważnienie i zajmie się on wszystkim za niego – przetransferuje środki na nowo otwarty rachunek, zamknie stary, przeniesie poprzednie zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz powiadomi pracodawcę o zmianie numeru konta, na które ma wpływać wynagrodzenie. Kiedy przeniesienie się do innego banku stało się tak łatwe – nic już nas nie powinno trzymać w nieatrakcyjnej instytucji.

Sprawdź, w którym banku dostaniesz najlepsze konto!

Dlatego wiele banków chcąc obronić się przed odpływem klientów wprowadziło opłaty karne za zlikwidowanie rachunku. Wysokość takiej opłaty najczęściej jest uzależniona od momentu, w którym zamykamy konto. Jeśli zdaniem banku zamkniemy rachunek zbyt wcześnie będziemy musieli zapłacić.

Płać i płacz?

Wysokość opłat naliczanych przez banki jest naprawdę zróżnicowana. Waha się od 20 do nawet 150 zł! Będziemy musieli zapłacić nie tylko likwidując rachunek, ale także zmieniając konto w tym samym banku na tańsze. Oto kilka przykładów:

  • PKO BP - za zamknięcie rachunku na wniosek klienta w terminie wcześniejszym niż 90 dni od daty jego otwarcia zapłacimy: 20 zł w przypadku wszystkich standardowych kont (z wyjątkiem Konta Pierwszego), 40 zł w przypadku „konta AURUM” oraz 100 zł w przypadku konta „Platinium II”.
  • Nordea Bank - zamknięcie rachunków: Nordea Spektrum w terminie do 90 dni od jego otwarcia - 20 zł, Norea Waluta, Nordea w terminie do 30 dni od otwarcia również 20 zł.
  • Pekao SA - likwidacja każdego rachunku w ciągu 90 dni od jego otwarcia kosztuje 35 zł.
  • Invest-Bank - zamknięcie rachunku na wniosek Klienta: a) przed upływem 3 miesięcy od daty jego otwarcia/przekształcenia - 30 zł; b) otwartego/przekształconego w ramach oferty promocyjnej, gdy jego zamknięcie następuje w trakcie okresu promocyjnego prowadzenia rachunku lub w okresie 3 miesięcy od daty zakończenia promocji na prowadzenie rachunku - 50 zł
  • Getin Noble Bank - za zamknięcie konta Uniwersalnego w ciągu 12 miesięcy od otworzenia rachunku - 99,99 zł!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »