REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początek obniżek oprocentowania lokat

Ranking lokat listopad 2012
Ranking lokat listopad 2012
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz trudniej znaleźć lokaty ze stawką powyżej 6 proc. w skali roku. Na przestrzeni miesiąca blisko połowa banków obniżyła oprocentowanie depozytów.

Oprocentowanie bankowych depozytów podąża w kierunku nadanym przez Radę Polityki Pieniężnej. Od październikowego szczytu przeciętne oprocentowanie 3-, 6- i 12- miesięcznych lokat spadło o 0,18-0,33 pkt proc. Średnia stawka kwartalnych depozytów wynosi aktualnie 4,63 proc. w skali roku i jest niższa o 0,15 pkt proc. niż na początku listopada.

REKLAMA

Lokaty półroczne dają przeciętnie zarobić 4,96 proc., czyli o  0,12 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Oprocentowanie rocznych depozytów po spadku o 0,14 pkt proc. wynosi 5,09 proc., natomiast średnia stawka na dwuletnich lokatach wynosi 4,78 proc. (-0,01 pkt proc. m/m). Oczekiwane dalsze spadki stóp procentowych, nadpłynność w sektorze bankowym oraz spowalniająca akcja kredytowa przełożą się na jeszcze niższe zyski z depozytów.

REKLAMA

Od początku listopada co najmniej 17 banków obniżyło oprocentowanie lokat. To blisko połowa banków z comiesięcznego zestawienia Open Finance. Z kolei zmian na lepsze lub nowych ofert jest jak na lekarstwo, nie ma bowiem powodów, aby banki szły pod prąd obecnym trendom.

Odsetki ścięły między innymi: Alior Bank, Bank BGŻ (wraz z BGŻ Optima), BZ WBK, Eurobank, FM Bank, Getin Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Meritum Bank, neoBANK, Raiffeisen Bank, Santander Consumer Bank oraz Toyota Bank. Obniżki zwykle wynoszą od 0,2 do 0,5 pkt proc. Wśród pozytywnych dla konsumentów informacji wyróżnić można rozpoczęcie oferowania lokat dla klient indywidualnych przez Polski Bank Przedsiębiorczości oraz nową Lokatę Benefit oraz eBenefit w Nordea Banku. Warto również wspomnieć, że na podwyżkę oprocentowania depozytów 12- i 24-miesięcznych zdecydował się Bank Pekao. Pojedyncze wzrosty oprocentowania można również zaobserwować w Getin Banku, Idea Banku oraz Santander Consumer Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Lokaty terminowe – raport październik 2012

Najwyższe zyski z jednomiesięcznych lokat, podobnie jak przed miesiącem, oferuje Idea Bank. Nowi klienci na Lokacie NA DOBRY POCZĄTEK mogą zarobić 7,5 proc. w skali roku. Kwota lokaty ograniczona jest do 10 tys. zł z możliwością podwyższenia do 20 tys. zł pod warunkiem udania się do oddziału. Wśród depozytów kwartalnych wygrywa Meritum Bank ze stawką 6,5 proc. w skali roku na Pierwszej Lokacie. Aby móc ją założyć należy otworzyć rachunek osobisty. Kwota lokaty ograniczona jest do 20 tys. zł, a powyżej tej kwoty odsetki spadają do 5,5 proc. Najwyższe oprocentowanie lokat półrocznych oferuje Alior Sync. Bank płaci 6,5 proc. w skali roku. Co prawda liczba depozytów jest nieograniczona, ale ich łączne saldo nie może przekroczyć 10 tys. zł.

Ranking depozytów 12-miesięcznych wygrywa BGŻ Optima z polisą lokacyjną na 5,27 proc. co odpowiada tradycyjnej lokacie ze stawką 6,5 proc. brutto (polisolokaty zwolnione są z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych). Warto zauważyć, że wśród najbardziej zyskownych rocznych depozytów zdecydowana większość to właśnie lokaty w formie ubezpieczenia, których atrakcyjność wzrosła w ostatnich dwóch miesiącach. Choć ich oprocentowanie pozostało bez zmian, to zyskały one dzięki spadającym odsetkom od tradycyjnych lokat.

Najwyżej oprocentowane depozyty 24-miesięczne oferuje Credit Agricole wraz z Santander Consumer Bankiem. Obie instytucje dają zarobić 6,1 proc. w skali roku. Nawiasem mówiąc oprocentowanie dwuletnich lokat najmniej ucierpiało podczas ostatnich spadków. Bankom zależy bowiem na wydłużeniu terminu finansowania, między innymi ze względów regulacyjnych. Dlatego w najbliższym czasie spadki oprocentowania długoterminowych lokat będą prawdopodobnie najmniej odczuwalne. Dzięki temu staną się one atrakcyjną alternatywą dla najpopularniejszych lokat krótkoterminowych, co mogłoby spowodować wzrost ich popularności wśród klientów oraz – przynajmniej częściowe – osiągnięcie zamierzonego celu przez banki.

Zobacz serwis: Lokaty

Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA