REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędzanie, Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszczędności w firmie – jak i gdzie ich szukać?

Prowadzenie firmy to wyjątkowe zadanie dla jej właścicieli i osób nią zarządzających. Rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość przedsiębiorstwa nie mają znaczenia jeśli mówimy o oszczędnościach w firmie. Pamiętam bardzo ciekawe stwierdzenie jednego z moich znajomych „Nie oszczędzaj tylko zarabiaj więcej”. Można zgodzić się z tym sformułowaniem, jeśli mamy na myśli generowanie coraz większych przychodów oraz rozwój firmy. Natomiast oszczędności w firmie to najczęściej racjonalizowanie wydatków oraz poprawa efektywności gospodarowania pieniędzmi w przedsiębiorstwie. Jak i gdzie szukać oszczędności? Jak mądrze gospodarować pieniędzmi? Czy jest możliwe generowanie oszczędności w firmie? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.

Jak oszczędzać na zakupach?

Od kilku lat możemy zauważyć wzrost pieniądza na rynku. Takie zjawisko jest wynikiem corocznego wzrostu średniego wynagrodzenia, bezrobocia na niskim poziomie oraz „dokapitalizowania” niektórych rodzin w postaci programu 500+. Miesięczne wydatki na zakupy dla 4-osobowej rodziny mogą sięgnąć prawie 2 tysięcy złotych. W zależności jak dobrze potrafimy zarządzać naszym budżetem domowym miesięczne wydatki to spore wyzwanie dla każdego z nas. Głównym składnikiem wydatków są oczywiście zakupy – te codzienne spożywcze, te weekendowe trochę większe i te duże np. multimedialne. Bez względu na rodzaj zakupów, warto skorzystać z kilku sugestii na oszczędności na zakupach.

Pracownicze Plany Kapitałowe - Sejm uchwalił ustawę

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została uchwalona przez Sejm. Zakłada ona utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, który będą wspólnie tworzyć pracownicy, pracodawcy i państwo.

Rządowa strategia dla rynku kapitałowego

W ub. roku na głównym parkiecie zadebiutowało tylko 8 spółek, a opuściło go 14. Najwyższe w Europie opłaty transakcyjne nie zachęcają do emisji i handlu akcjami na polskiej giełdzie. Sytuację ma zmienić rządowa strategia dla rynku kapitałowego. Jej efekty poznamy za kilka lat, ale wtedy może być już za późno. Obecnie przedsiębiorcy pozyskują środki głównie z kredytów. Emitenci, domy maklerskie i inwestorzy oczekują ulg podatkowych, poluzowania gorsetu regulacyjnego, a także poprawy płynności na parkietach. Postulują też ograniczenie działań administracyjnych na rzecz stricte rynkowych.

REKLAMA

Niskie stopy procentowe pozwalają na większe oszczędności

Niskie stopy procentowe sprawiły, że raty kredytów mieszkaniowych są dziś o 20% niższe niż pod koniec 2012 roku. Przeciętny posiadacz złotowego kredytu hipotecznego zaoszczędził dzięki temu na ratach już prawie 11 tysięcy złotych.

Kiedy umowa oszczędnościowa może zostać uznana za nieważną?

Jak wynika z orzeczenia sądu, klauzule umowne zawarte w umowie oszczędnościowej oferowanej przez przedsiębiorcę dotyczące ustalenia wysokości świadczenia wykupu jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego są nieważne, zaś ich wyeliminowanie jako bezwzględnie nieważnych prowadzi do tego, że umowa zawarta przez strony nie zawiera jednego z koniecznych dla jej skutecznego zawarcia elementów, co skutkuje nieważnością takiej umowy.

Dłużnicy giełdowi w 2017 r.

56 spółek notowanych na giełdzie znajduje się na liście Krajowego Rejestru Długów. Jak wynika z badań, najbardziej zadłużona jest branża budowlana.

Wzrost cen w 2017 r.

Polakom coraz trudniej będzie zaoszczędzić. Wzrost cen już się rozpoczął. O tym jak silny ma być będzie decydował popyt. Z całą pewnością w górę nadal będą szły ceny napojów oraz żywności.

REKLAMA

Gdzie i w jaki sposób szukać oszczędności w firmie?

Obecnie coraz więcej mówi się o rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Temat oszczędzania dla większości z nas kojarzy się przede wszystkim z gospodarowaniem finansami osobistymi, warto jednak spojrzeć nań również z perspektywy przedsiębiorstw i zastanowić się, gdzie i w jaki sposób szukać mądrych oszczędności w firmie. Prezentujemy pięć sposobów, które pozwalają firmie obniżyć rachunki.

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Fundusz venture capital dla start-up’u

W Polsce stosunkowo dużo podmiotów zajmuje się inwestycjami typu venture capital. VC to specyficzna odmiana inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym. Fundusz działający na tym rynku w szczególności zainteresowany jest inwestycjami na bardzo wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Giełda źródłem kapitału dla przedsiębiorstw – przygotowanie do debiutu

Emisja akcji to dla spółek możliwość uzyskania dodatkowego kapitału przeznaczonego na dalszy rozwój. Jakie podmioty powinny rozważyć taki krok?

Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

W dniu 17 listopada obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów, jednak nie dla wszystkich jest to data do świętowania. Jak wynika z badań TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów już 46% Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Zadłużenie Polaków to już ponad 40 miliardów złotych, z czego rekordzista jest zadłużony na kwotę 117 mln zł. Kim jest zadłużony Polak oraz jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

Ranking kont oszczędnościowych – listopad 2015

Jedni wolą wydawać pieniądze, inni natomiast chcą je oszczędzać. Gdzie zatem obecnie najlepiej ulokować swoje środki finansowe? Oto ranking najlepszych kont oszczędnościowych w miesiącu listopadzie 2015 r.

Ułatwienia dla firm w emisji obligacji

Rząd przedstawił projekt ustawy o obligacjach, którego rozpatrzeniem zajmie się Sejm. Wypracowanie tego projektu ma na celu wsparcie dla firm poprzez rozwój rynku długoterminowych papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy proponują zmiany w ustawie o OZE

Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Prace nad ustawą ma rozpocząć Sejm w tym tygodniu. Chodzi o wprowadzenie zapisów dotyczących okresu przejściowego oraz elastyczności w rozliczeniach obowiązku produkcji w ramach systemu aukcyjnego.

Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie?

Dni stają się coraz krótsze, w naszych firmach coraz dłużej pali się światło, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Najwyższa pora, by zadbać o ograniczenie kosztów energii. Od czego powinniśmy zacząć?

#DlaWiększejIdei – nowa kampania Idea Expert

#DlaWiększejIdei – to hasło najnowszej kampanii Idea Expert, której głównym celem jest zachęcenie Polaków do realizowania marzeń poprzez zmianę codziennych nawyków.

Jak rozliczyć zarobki z giełdy?

Do 30 kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem za 2013 r. z zarobków uzyskanych z pracy na etacie, jak również z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W rozliczeniu nie należy pomijać inwestycji giełdowych. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-38 z 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rekordowe spadki, kredyt coraz tańszy

Przeciętna polska rodzina na obsługę nowo zaciąganego kredytu wydaje coraz mniejszą część swojego wynagrodzenia. Indeks Obciążenia Hipotecznego (IOH) sporządzany przez Dom Kredytowy Notus osiągnął swoje minima i na koniec 2013 roku wynosił 27,05%. W skali roku spadł on o 5,69 p.p., a przyczyniły się do tego głównie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. W kosekwencji spadł koszt kredytu i wysokość płaconych rat.

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2013

Obniżki stóp procentowych NBP, które miały miejsce w ostatnich miesiącach nie wpłynęły korzystnie na oprocentowanie zarówno lokat terminowych jak i kont oszczędnościowych. Czy zatem wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy liczyć na korzystny zysk? Pewne jest to, że ci, którzy chcą oszczędzać z pewnością znajdą propozycje dla siebie. Przedstawiamy kwietniowy ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl.

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2013

Wielu Polaków jeszcze w styczniu obiecywało sobie, że zacznie oszczędzać. Mamy luty i pewnie sporo z tych osób już odpuściło swe postanowienia, tłumacząc się różnymi przyczynami. Niemniej jednak tym, którzy wytrwali, z pewnością się to opłaci. Zapoznajmy się z lutowym rankingiem kont oszczędnościowych.

Ranking kont osobistych - z którymi najmniejsze rachunki?

Konto bez opłat za prowadzenie, darmowa karta debetowa, bezpłatne przelewy internetowe czy moneyback. Tym banki kuszą potencjalnych posiadaczy kont osobistych. Najnowszym pomysłem niektórych instytucji jest zwrot części rachunków opłacanych za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jak zagospodarować nadwyżki w firmie?

Każdy przedsiębiorca cieszy się uzyskując dochód. Jednak wie też o tym, że pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie, gdyż tracą na wartości. W niniejszym artykule przedstawimy kilka sposób na inwestowanie nadwyżek finansowych firmy na krótki czas, lecz z zyskiem.

Spadek oprocentowania lokat

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Dobry czas na lokaty długoterminowe

Oszczędzanie nigdy nie jest łatwe, to sztuka wyrzeczeń i odmawiania sobie przyjemności. Jeszcze ciężej jest o motywację, jeśli oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych spada, a w celu znalezienia zyskownej oferty trzeba często prowadzić długie poszukiwania i zmieniać banki. Remedium może kryć się w ofertach, na którą większość z nas nie zwraca uwagi – długoterminowych.

Anatomia upadku w grze giełdowej

Jedną z bardziej efektywnych prezentacji, których używamy w celu zobrazowania potęgi analizy technicznej w sztuce gry giełdiowej jest`` Anatomia Upadku``. Koncepcja jest bardzo prosta i daje jasny obraz tego w jak odmienny sposób działa analiza techniczna oraz analiza fundamentalna.

Oszczędności Polaków – mało kogo stać na oszczędzanie

Polacy (chodzi tu o gospodarstwa domowe) zgromadzili w sumie w bankach i kasach oszczędnościowych ponad 500 miliardów złotych. Jednak z oszczędzaniem nie jest u nas najlepiej, bo czyni to regularnie ok. 9 % Polaków.

Fundusz inwestycyjny ETF – fundusz na giełdzie

Fundusze inwestycyjne typu ETF, są popularną metodą inwestycyjną, preferowaną od lat przez prywatne banki, fundusze emerytalne, organizacje rządowe, profesjonalnych menadżerów zarządzających oraz prywatnych inwestorów na całym świecie.

„Mieszkanie dla Młodych” – kto zyska, a kto straci na najnowszym programie rządowym

Pod koniec 2012 roku bezpowrotnie żegnamy się z Rodziną na swoim i rządowymi dopłatami do odsetek. Jest jednak nowa nadzieja – Mieszkanie dla Młodych: program, który, mimo polityki zaciskania pasa w wydatkach państwowych, znalazł się w planach koalicji na lata 2013-2014. Dofinansowanie do nowego mieszkania może wynieść nawet 20%, będzie się więc o co starać.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych.

Lokaty terminowe – raport październik 2012

Szukasz korzystnej lokaty terminowej? Dowiedz się, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki lokowania środków. Publikujemy ranking lokat terminowych dostępnych w październiku 2012 r.

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Certyfikaty energetyczne nie są w Polsce popularne – wynika z badań Home Broker. Jak twierdzą eksperci, wszystko dlatego, że te dokumenty są zbyt skomplikowane.

Co piąte mieszkanie kupuje student

Wśród ogólnej liczby kupujących mieszkania w sierpniu, aż 20 proc. stanowili studenci. Zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego

Parabank - co to takiego?

Parabanki obiecują korzystne oprocentowanie i gwarancję wypłaty powierzonych środków. Obietnica wysokiego zysku bez pokrycia? Dowiedz się czym są parabanki i jak funkcjonują.

Inflacja - lipiec 2012

Inflacja w lipcu 2012 roku wyniosła 4 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do czerwca spadły ceny dóbr i usług.

Zadłużenie lokatorów duże. Największy dłużnik kupi M3 w Warszawie

Rosną długi lokatorów. Największe trudności w opłacaniu czynszu pojawiają się na Mazowszu oraz Śląsku. W tych regionach mieszka 30 proc. zadłużonych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Kurs akcji prawdę ci powie

Szklane kule prognoz i fusy fundamentalnych analiz dotyczących sytuacji spółek są często warte niewiele więcej niż wróżenie z ręki lub kart. Sygnały płynące z zachowania kursu akcji na giełdzie rzadko wprowadzają w błąd.

Wyniki funduszy sektorowych - II kwartał 2012

Pomimo, iż rynek jako całość zamknął drugi kwartał w słabej kondycji, były sektory, które gwarantowały bezpieczeństwo oraz ponad przeciętne zyski. Prezentujemy wyniki funduszy sektorowych na II kwartał 2012 r.

Wyniki globalnych funduszy ETF - drugi kwartał 2012

Połowa 2012 już za nami, właśnie skończył się drugi kwartał 2012. Zobaczmy jak przedstawiają się wyniki poszczególnych funduszy ETF za ten okres.

Nieliczne, ale na gorsze - zmiany w hipotece

Marazm i bezruch zapanowały w ofertach kredytów mieszkaniowych. Zmiany są niewielkie, ale dla klientów najlepiej by było gdyby nic się nie zmieniało.

Na giełdzie dużo lepiej niż oczekiwano

Pierwsze sześć miesięcy roku dla większości giełd były zadowalające, wbrew wszelkim obawom i niesprzyjającym zdarzeniom. Parkiety które na to zasłużyły zaliczyły straty. WIG znalazł się w doborowym towarzystwie.

Upadłość konsumencka - vademecum

Upadłość konsumencka. Dowiedz się czym jest upadłość konsumencka oraz w jaki sposób przebiega procedura jej ustanowienia.

PKO reaktywuje SKO

SKO, czyli Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Sprawdzona forma oszczędzania czy przeżytek? Dowiedz się co na ich temat sądząc eksperci.

Ranking globalnych funduszy ETF

Prezentujemy ranking funduszy ETF z całego świata „World ETF Matrix”.

Ranking lokat terminowych – czerwiec 2012

Ranking lokat terminowych 2012. Dowiedz się, które banki oferują najlepszą ofertę dla osób zainteresowanych lokatami terminowymi.

Tonie światowa ekonomia

Po ostatniej ponad 10 procentowej korekcie na giełdach było tylko kwestią czasu, kiedy czołowe magazyny zaczną publikować okładki w duchu niedźwiedziej bessy. Ostatnia korekta nie jest wyjątkiem.

REKLAMA