REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Mieszkanie dla Młodych” – kto zyska, a kto straci na najnowszym programie rządowym

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Mieszkanie dla Młodych 2013
Mieszkanie dla Młodych 2013
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec 2012 roku bezpowrotnie żegnamy się z Rodziną na swoim i rządowymi dopłatami do odsetek. Jest jednak nowa nadzieja – Mieszkanie dla Młodych: program, który, mimo polityki zaciskania pasa w wydatkach państwowych, znalazł się w planach koalicji na lata 2013-2014. Dofinansowanie do nowego mieszkania może wynieść nawet 20%, będzie się więc o co starać.

Premier Donald Tusk w swoim październikowym wystąpieniu, wbrew oczekiwaniom nie skoncentrował się na oszczędnościach i podnoszeniu podatków, a mówił o inwestycjach i wsparciu społeczeństwa w zbliżających się, trudnych miesiącach. Z perspektywy rynku kredytowego najciekawsze były obietnice związane z poluzowaniem ograniczeń ryzyka narzucanych dotychczas bankom komercyjnym oraz stworzeniem nowego systemu pomocy młodym osobom w nabywaniu swojego pierwszego mieszkania.

REKLAMA

Więcej szczegółów planowanej akcji przekazał w ostatnich dniach Minister Sławomir Nowak, odpowiedzialny za transport, budownictwo i gospodarkę morską. Zgodnie z propozycją na projekt ma zostać przeznaczona kwota 600-700 mln PLN, a ostatecznie nawet 1,1 mld PLN, sfinansowane z  likwidowanego zwrotu VAT za dokonywane remonty.

Kto może skorzystać z „Mieszkania dla Młodych”?

Docelowo program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany będzie do ograniczonej grupy społecznej. Kwalifikować na dopłatę 10% do kupowanego mieszkania mają się:

 • osoby poniżej 35 roku życia
 • małżeństwa oraz single

Łączne dofinansowanie będzie mogło wynosić jednak nawet 20%. Dodatkową bonifikatę otrzymają osoby:

 • które mają dziecko (+5%, czyli łącznie 15% dopłat)
 • którym w ciągu 5-ciu lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub, jeżeli mają już trójkę, kolejne dziecko (+5%, czyli łącznie 20% dopłat).

REKLAMA

Gdy do MDM przystępuje więc rodzina z 1-2 dzieci, otrzymają od Skarbu Państwa łącznie 15% wartości nieruchomości. Jeżeli w ciągu 5-ciu lat urodzi im się kolejne dziecko, saldo kredytu spadnie im o kolejne 5%, sumując się do dopłat w wysokości 20%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program zawiera ma więc komponent pronatalny i najsilniej wspiera związki wielodzietne. Z badań wynika, że właśnie takim rodzinom jest najtrudniej o własne mieszkanie, a także o kredyt hipoteczny, gdyż każde dziecko pomniejsza znacząco zdolność kredytową.

Polecamy: Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu

Jakie mieszkania mogą liczyć na dopłatę?

Również typ nieruchomości, objętej pomocą, będzie narzucony z góry. Rząd pomoże jedynie w nabyciu mieszkania:

 • o powierzchni do 75m2
 • z rynku pierwotnego
 • którego cena nie przekracza średniej ceny metra odtworzeniowego w  danym województwie
 • które jest pierwszym mieszkaniem wnioskodawcy

REKLAMA

Kontrowersję budzi szczególnie fakt wykluczenia z programu rynku wtórnego.  - Oprócz komponentu prorodzinnego, „Mieszkanie dla Młodych” ma również komponent prodeweloperski – wskazuje Romuald Pilitowski, Członek Zarządu w firmie Salomon Finance. – Młodzi beneficjenci mają kupować nie jakiekolwiek mieszkania, ale nowe, dopiero co wybudowane. Pośrednio celem rządu jest więc pomoc nie tylko obywatelom, ale i firmom deweloperskim, które w ostatnich miesiącach mocno podupadły. Ruch ten nie dziwi: budownictwo mieszkaniowe jest jednym z motorów polskiej gospodarki i znacząco wpływa na nasze PKB - dodaje. 

Na deweloperski charakter pomysłu wskazuje również nie objęcie pomocą budżetu budowy domu. W większości przypadków Polacy wznoszą swoje własne cztery ściany metodą gospodarczą, czyli bez pomocy wykonawcy. Na takie działania koalicja rządowa nie znalazła już jednak dodatkowych środków.

Jak wyglądać będzie dofinansowanie?

Tak jak przy Rodzinie na swoim, oprócz kwalifikowalności danej osoby i jej nieruchomości, ważny dla beneficjentów będzie sposób liczenia dopłat. Państwo jednorazowo wypłaci 10% do kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Wypłata nastąpi prawdopodobnie za pośrednictwem BGK i będzie stanowiła obniżenie salda kredytu hipotecznego.

Niejasne jest jeszcze, czy banki potraktują środki z budżetu jako wkład własny. Jeżeli tak, kredytobiorcy mogliby dodatkowo oszczędzić na ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego, a także otrzymać niższe oprocentowanie. Szersza byłaby również sama oferta bankowa – kredytów na 100% wartości nieruchomości udziela dzisiaj jedynie nieco ponad 1/3 instytucji finansowych.

Można przyjąć, że formę obniżki salda kredytu miałyby także dopłaty pronatalne – 5% przy pierwszym dziecku oraz 5% przy 3-cim i kolejnym. Ustawodawca środki będzie chciał zapewne ulokować w ramach spłaty zobowiązania, a nie na koncie samego kredytobiorcy. To drugie rozwiązanie prowadziłoby zapewne do licznych nadużyć i nie przeznaczenia środków, na ich pierwotny cel, czyli ulżenie w ratach kredytowych.

Co ważne, dopłata dedykowana będzie do mieszkań o powierzchni do 75m2, ale dokonywana jedynie do poziomu 50m2 o maksymalnej wysokości średniej ceny metra odtworzeniowego w danym województwie przemnożonym przez wskaźnik 1.0. Pytaniem otwartym jest, czy tak jak w Rodzinie na swoim ponownie główne miasta wojewódzkie będą miały indywidualne wskaźniki. Dla przykładu: o ile stosunkowo niski limit RnS dla Warszawy w wysokości 5,789PLN/m2 jest jeszcze osiągalny na obrzeżach stolicy, to już limit mazowiecki na poziomie 3,450PLN/m2 jest już nierealny.

Polecamy: Kierowcy oszczędzają na ... OC

Kiedy program wchodzi w życie?

Propozycja wprowadzenia „Mieszkania dla Młodych” została wypowiedziana przez samego Premiera, a następnie potwierdzona przez Ministrów. Jako że, oprócz zabierania im pieniędzy, wyborcy bardziej nienawidzą obiecania im dopłat, a następnie ich skasowania, program  należy potraktować z pełną powagą.

Zgodnie z planem, MDM ma wystartować w II połowie 2013 roku, a najpóźniej na początku 2014. Biorąc pod uwagę prospołeczność i sympatię koalicjanta do popularnych programów dofinansowań, terminy te wydają się bardzo prawdopodobne. Jednak jedynie, przy szczerej determinacji ich wprowadzenia.

Konsekwencje programu

Naturalną i zamierzoną konsekwencją „Mieszkania dla Młodych” będzie zwiększenie szans młodych małżeństw i singli na nabycie swojego własnego mieszkania i wyprowadzenia się od rodziców. Według statystyk 2,5 mln Polaków boryka się z takim problemem, jest więc co poprawiać.

Sprytne rozwiązanie z współfinansowaniem jedynie rynku pierwotnego skutkować będzie utrzymaniem cen nieruchomości u deweloperów i ratowaniem ich spadających rentowności. Jednocześnie państwo zapewniło sobie powrót części środków do budżetu – sprzedaż wybudowanych mieszkań, komórek i garażów wiąże się w końcu z odprowadzeniem podatku VAT w wysokości odpowiednio 8 lub 23%.

Proponując MDM i związane z nim terminy wprowadzenia rządzący nie pomyśleli zapewne o koncepcji odroczonego popytu. Nieświadomie mogą więc wywołać silny spadek popytu na rynku nieruchomości między grudniem 2012 roku, gdy kończy się Rodzina na swoim, a lipcem 2013 roku, gdy rozpocząć ma się nowy program dla młodych. Inteligentny kredytobiorca odroczy więc zakup nieruchomości w oczekiwaniu na nowe warunki, w nadziei otrzymania dopłat, co na rynkach o dużej świadomości finansowej, jak Wrocław, Kraków, czy Warszawa może doprowadzić to do istnej zapaści i zamarcia transakcji na rynku pierwotnym – przecież deweloperzy, węsząc swój interes, również nie będą chcieli zbywać nieruchomości po zaniżonej cenie i odłożą ich sprzedaż.

Skrajną dewiacją mogą okazać się przerzucanie ceny z m2 na miejsca postojowe i piwnice, „specjalne oferty” bankowe zbudowane pod program i fikcyjne małżeństwa. Nim jednak popadniemy w obsesję potencjalnych patologii, należy sobie uświadomić, że większość zwykłych ludzi, jest uczciwa. Z „Mieszkania dla Młodych” skorzystają więc w znamienitej przewadze nie osoby nieuczciwe i hochsztaplerzy, ale przede wszystkim młode małżeństwa, którym prawdopodobnie w naturalnych okolicznościach ciężko byłoby marzyć o usamodzielnieniu się. Beneficjentami będą również rodziny wielodzietne, którym obniżone saldo kredytowe przyniesie ulgę w obciążonym budżecie i pozwoli zamieszkać w nieco większych czterech ścianach - zapewniając tym samym lepsze warunki do życia ich dzieciom

Czy tak się stanie, zależy jednak od ostatecznego kształtu rządowej propozycji oraz skuteczności egzekwowania związanych z nią ograniczeń. Pozostaje mieć nadzieję, że będą one stały na najwyższym poziomie – tak, aby środki rzeczywiście trafiły do tych, którzy tego wsparcia najbardziej potrzebują.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA