REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek oprocentowania lokat

lokaty
lokaty

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Spowolnienie gospodarcze dotarło także do Polski i nasze PKB co prawda rośnie, ale tempo jego wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednich kwartałach. Jego wzrost jest mniejszy niż oczekiwano na początku tego roku. Oczywiście wiele z krajów zachodnich, dotkniętych recesją, chciałoby mieć jakikolwiek wzrost. Nawet taki jak Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że przyduszenie naszej gospodarki odczuwamy, coraz silniej na wielu różnych płaszczyznach.

REKLAMA

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

REKLAMA

9 stycznia doszło do pierwszej w tym roku, a czwartej w ostatnich miesiącach, obniżki stóp procentowych.  Obniżanie stóp procentowych ma służyć pobudzeniu gospodarki – niższe stopy procentowe to mniejsze oprocentowanie kredytów. Jednak mniejsze stopy procentowe to także niższe oprocentowanie lokat – pożyczek udzielanych przez klientów bankom.

Na szczęście inflacja  regularnie spada, co oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy jest ciut większa. Inflacja w listopadzie 2012 r. wyniosła 2,8% podczas gdy w lipcu wynosiła aż 4%. To dobra wieść dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy myślą o oszczędzaniu na lokatach. W skrócie im mniejsza inflacja tym nasz zysk z depozytów jest większy. Niestety nie możemy mieć pewności, co do wysokości tego wskaźnika w przyszłości, jednak generalne prognozy NBP są optymistyczne.

Lokata długoterminowa lekiem na wszystko?

Wiemy, że obniżenie stóp procentowych banku centralnego może przełożyć się na zmniejszenie oprocentowania lokat. Jak możemy się ustrzec przed niższymi odsetkami? Zaproponowane rozwiązanie może niektórych zdziwić: warto rozejrzeć się za lokatami długoterminowymi. Ale uwaga: nie wszystkie są atrakcyjne i uchronią nas przed spadkiem odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu lokata długoterminowa? Założona w odpowiednim momencie, kiedy oferowane jest wysokie oprocentowanie, nie tylko uchroni nas przed inflacją, ale pozwoli nam przeczekać okres obniżek oprocentowania depozytów z bezpiecznie zdeponowanymi pieniędzmi. Oczywiście sformułowanie „długoterminowy” dla każdego oznacza coś innego. Jako, że na rynku dominują lokaty krótkookresowe na 3 czy 6 miesięcy możemy uznać, że najłatwiejszym do przełknięcia dla każdego z nas będzie depozyt roczny.

Zobacz: Oszczędzanie długoterminowe


W reklamach lokat często widzimy wysokie oprocentowanie, wynoszące często ponad 6%, nie zapominajmy, że z powodu 19% podatku od dochodów kapitałowych rzeczywiste oprocentowanie lokat jest niższe. Takie właśnie przedstawiono w poniższej tabeli.

TOP 5 12-miesięcznych lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,54%
Toyota Bank: Depozyt Plus 4,53%
eurobank: lokata standardowa (placówka), Polski Bank Przedsiębiorczości: Lokata Spinająca 4,46%
Meritum Bank: Meritum Zysku, Lokata Standardowa dla Klientów Indywidualnych, neoBANK onLINE: Lokata promocyjna 12M, Toyota Bank: Lokata terminowa 4,29%
FM Bank: FM Lokata 4,21%
Źródło: TotalMoney.pl

Osoby skłonne powierzyć bankowi oszczędności na 2 lata również mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje:

TOP 5 2-letnich lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
Credit Agricole Bank Polska: Lokata standardowa 4,86%
Santander Consumer Bank: Santander Consumer Bank: Direct+ Internet 4,58%
Santander Consumer Bank: Zysk+, Direct+ 4,50%
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,46%
Getin Online: lokata 24-miesięczna 4,50%
Źródło: TotalMoney.pl

W przypadku lokat 12-miesięcznych, po opodatkowaniu, możemy zyskać prawie 5%. Uwzględniając obecny poziom inflacji, i zakładając, że utrzyma się  przez rok, nasz zysk netto może wynieść nawet 1,5%. Na odsetki w podobnej wysokości możemy liczyć w przypadku lokat 2-letnich. Wspominając o nich nie sposób nie zauważyć, że bardzo korzystną ofertę w tym zakresie ma Santander Consumer Bank. Instytucja ta oferuje długoterminowe lokaty terminowe o oprocentowaniu stałym. Pozwala to na – mówiąc kolokwialnie – „dowiezienie” do końca okresu umownego zysku, jaki wyliczyliśmy sobie zakładając lokatę. W przypadku lokaty Direct+ Internet wyniesie on (dla lokaty w kwocie 5000 zł) 458 zł.

Zobacz: Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych


A może obligacje?

REKLAMA

Obligacje Skarbu Państwa to opcja dla tych, którzy naprawdę nie boją się długoterminowego oszczędzania. Poza tym finansujemy w ten sposób dług naszego państwa, teoretycznie jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania – wszak kraj ma więcej majątku niż jakikolwiek bank. Przykłady Grecji i Argentyny pokazują jednak, że bywa z tym różnie.

W Polsce emituje się obligację na okresy: 2, 3, 4 i 10 lat. Na każdy z tych okresów mamy inną ofertę. Najwięcej można zyskać na obligacjach dziesięcioletnich – w chwili obecnej ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 5,00% (co po uwzględnieniu „podatku Belki” daje 4,05%). Trzeba jednak pamiętać o tym, że 10-letnie obligacje skarbowe oprocentowane są wg zmiennej stopy procentowej, której wysokość uzależniona jest od wskaźnika inflacji.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

Długi termin to większy zysk

Szukając wysokich zysków powinniśmy  zacząć inwestować długoterminowo. To, czy nasze oszczędności powierzymy bankowi, zakładając lokatę terminową, czy będziemy kupować obligacje skarbowe, zależy od naszych preferencji. Podstawową zaletą lokat długoterminowych jest ich dostępność i możliwość wybrania produktu najbardziej dopasowanego do naszych oczekiwań oraz – w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu – gwarancja osiągnięcia założonego zysku. Pieniądze można także inwestować na giełdzie lub za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jednak te rozwiązania są przeznaczone dla tych, którzy mają wiedzę na temat działania rynków finansowych, mogą pozwolić sobie na dywersyfikację portfela i lubią ryzyko.

Zobacz:Moneyback – czy to może się opłacać?

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    Obsługa zwrotów w sektorze e-mody będzie drożeć. Wszystko przez bracketing i wardrobing

    REKLAMA

    Ministerstwo Cyfryzacji: firmy pośredniczące w przewozie osób muszą zweryfikować kierowców (tożsamość, niekaralność, uprawnienia) - do 1 października 2023 r.

    Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.

    Rozszerzenia pakietu pomocy dla producentów rolnych. Wnioski do 31 X 2023 r.

    Rząd przyjął projekt rozporządzenia, na podstawie którego pomoc mają uzyskać wszyscy producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej ze względu na wojnę w Ukrainie, a którzy nie otrzymali pomocy na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wsparcie dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

    Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

    W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.

    Premie dla młodych rolników. Więcej czasu na złożenie wniosków. Można dostać nawet 200000 zł

    Termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Premie dla młodych rolników Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zostanie przedłużony do 16 października 2023 r. Oznacza to, że młodzi rolnicy mają więcej czasu na przygotowanie dokumentacji oraz złożenie wniosków.

    REKLAMA

    O ile zdrożały codzienne zakupy w stosunku do ubiegłego roku?

    Codzienne zakupy. Czy wreszcie można kupować taniej? Niekoniecznie. Dynamika wzrostu cen spada, ale to nie oznacza, że w sklepach jest taniej. Największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza. Co jeszcze najbardziej drenuje kieszenie Polaków?

    Skutki obniżki stóp procentowych dla kredytobiorców. Mniejszy przyrost długu!

    Uwolnione obniżką stóp procentowych pieniądze mogą pomóc zahamować przyrost długów Polaków - ocenił dr hab. Waldemar Rogowski. Niższe stopy to mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców spłacających zdecydowaną większość kredytów mieszkaniowych w Polsce - dodał.

    REKLAMA