REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek oprocentowania lokat

lokaty
lokaty

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Spowolnienie gospodarcze dotarło także do Polski i nasze PKB co prawda rośnie, ale tempo jego wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednich kwartałach. Jego wzrost jest mniejszy niż oczekiwano na początku tego roku. Oczywiście wiele z krajów zachodnich, dotkniętych recesją, chciałoby mieć jakikolwiek wzrost. Nawet taki jak Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że przyduszenie naszej gospodarki odczuwamy, coraz silniej na wielu różnych płaszczyznach.

REKLAMA

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

REKLAMA

9 stycznia doszło do pierwszej w tym roku, a czwartej w ostatnich miesiącach, obniżki stóp procentowych.  Obniżanie stóp procentowych ma służyć pobudzeniu gospodarki – niższe stopy procentowe to mniejsze oprocentowanie kredytów. Jednak mniejsze stopy procentowe to także niższe oprocentowanie lokat – pożyczek udzielanych przez klientów bankom.

Na szczęście inflacja  regularnie spada, co oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy jest ciut większa. Inflacja w listopadzie 2012 r. wyniosła 2,8% podczas gdy w lipcu wynosiła aż 4%. To dobra wieść dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy myślą o oszczędzaniu na lokatach. W skrócie im mniejsza inflacja tym nasz zysk z depozytów jest większy. Niestety nie możemy mieć pewności, co do wysokości tego wskaźnika w przyszłości, jednak generalne prognozy NBP są optymistyczne.

Lokata długoterminowa lekiem na wszystko?

Wiemy, że obniżenie stóp procentowych banku centralnego może przełożyć się na zmniejszenie oprocentowania lokat. Jak możemy się ustrzec przed niższymi odsetkami? Zaproponowane rozwiązanie może niektórych zdziwić: warto rozejrzeć się za lokatami długoterminowymi. Ale uwaga: nie wszystkie są atrakcyjne i uchronią nas przed spadkiem odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu lokata długoterminowa? Założona w odpowiednim momencie, kiedy oferowane jest wysokie oprocentowanie, nie tylko uchroni nas przed inflacją, ale pozwoli nam przeczekać okres obniżek oprocentowania depozytów z bezpiecznie zdeponowanymi pieniędzmi. Oczywiście sformułowanie „długoterminowy” dla każdego oznacza coś innego. Jako, że na rynku dominują lokaty krótkookresowe na 3 czy 6 miesięcy możemy uznać, że najłatwiejszym do przełknięcia dla każdego z nas będzie depozyt roczny.

Zobacz: Oszczędzanie długoterminowe


W reklamach lokat często widzimy wysokie oprocentowanie, wynoszące często ponad 6%, nie zapominajmy, że z powodu 19% podatku od dochodów kapitałowych rzeczywiste oprocentowanie lokat jest niższe. Takie właśnie przedstawiono w poniższej tabeli.

TOP 5 12-miesięcznych lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,54%
Toyota Bank: Depozyt Plus 4,53%
eurobank: lokata standardowa (placówka), Polski Bank Przedsiębiorczości: Lokata Spinająca 4,46%
Meritum Bank: Meritum Zysku, Lokata Standardowa dla Klientów Indywidualnych, neoBANK onLINE: Lokata promocyjna 12M, Toyota Bank: Lokata terminowa 4,29%
FM Bank: FM Lokata 4,21%
Źródło: TotalMoney.pl

Osoby skłonne powierzyć bankowi oszczędności na 2 lata również mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje:

TOP 5 2-letnich lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
Credit Agricole Bank Polska: Lokata standardowa 4,86%
Santander Consumer Bank: Santander Consumer Bank: Direct+ Internet 4,58%
Santander Consumer Bank: Zysk+, Direct+ 4,50%
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,46%
Getin Online: lokata 24-miesięczna 4,50%
Źródło: TotalMoney.pl

W przypadku lokat 12-miesięcznych, po opodatkowaniu, możemy zyskać prawie 5%. Uwzględniając obecny poziom inflacji, i zakładając, że utrzyma się  przez rok, nasz zysk netto może wynieść nawet 1,5%. Na odsetki w podobnej wysokości możemy liczyć w przypadku lokat 2-letnich. Wspominając o nich nie sposób nie zauważyć, że bardzo korzystną ofertę w tym zakresie ma Santander Consumer Bank. Instytucja ta oferuje długoterminowe lokaty terminowe o oprocentowaniu stałym. Pozwala to na – mówiąc kolokwialnie – „dowiezienie” do końca okresu umownego zysku, jaki wyliczyliśmy sobie zakładając lokatę. W przypadku lokaty Direct+ Internet wyniesie on (dla lokaty w kwocie 5000 zł) 458 zł.

Zobacz: Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych


A może obligacje?

REKLAMA

Obligacje Skarbu Państwa to opcja dla tych, którzy naprawdę nie boją się długoterminowego oszczędzania. Poza tym finansujemy w ten sposób dług naszego państwa, teoretycznie jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania – wszak kraj ma więcej majątku niż jakikolwiek bank. Przykłady Grecji i Argentyny pokazują jednak, że bywa z tym różnie.

W Polsce emituje się obligację na okresy: 2, 3, 4 i 10 lat. Na każdy z tych okresów mamy inną ofertę. Najwięcej można zyskać na obligacjach dziesięcioletnich – w chwili obecnej ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 5,00% (co po uwzględnieniu „podatku Belki” daje 4,05%). Trzeba jednak pamiętać o tym, że 10-letnie obligacje skarbowe oprocentowane są wg zmiennej stopy procentowej, której wysokość uzależniona jest od wskaźnika inflacji.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

Długi termin to większy zysk

Szukając wysokich zysków powinniśmy  zacząć inwestować długoterminowo. To, czy nasze oszczędności powierzymy bankowi, zakładając lokatę terminową, czy będziemy kupować obligacje skarbowe, zależy od naszych preferencji. Podstawową zaletą lokat długoterminowych jest ich dostępność i możliwość wybrania produktu najbardziej dopasowanego do naszych oczekiwań oraz – w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu – gwarancja osiągnięcia założonego zysku. Pieniądze można także inwestować na giełdzie lub za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jednak te rozwiązania są przeznaczone dla tych, którzy mają wiedzę na temat działania rynków finansowych, mogą pozwolić sobie na dywersyfikację portfela i lubią ryzyko.

Zobacz:Moneyback – czy to może się opłacać?

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA