reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Oszczędności w firmie – jak i gdzie ich szukać?

Oszczędności w firmie – jak i gdzie ich szukać?

Prowadzenie firmy to wyjątkowe zadanie dla jej właścicieli i osób nią zarządzających. Rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość przedsiębiorstwa nie mają znaczenia jeśli mówimy o oszczędnościach w firmie. Pamiętam bardzo ciekawe stwierdzenie jednego z moich znajomych „Nie oszczędzaj tylko zarabiaj więcej”. Można zgodzić się z tym sformułowaniem, jeśli mamy na myśli generowanie coraz większych przychodów oraz rozwój firmy. Natomiast oszczędności w firmie to najczęściej racjonalizowanie wydatków oraz poprawa efektywności gospodarowania pieniędzmi w przedsiębiorstwie. Jak i gdzie szukać oszczędności? Jak mądrze gospodarować pieniędzmi? Czy jest możliwe generowanie oszczędności w firmie? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.

Jak i gdzie szukać oszczędności?

Możliwości oraz pomysłów na szukanie oszczędności jest sporo. Najczęściej spotykanym jest redukcja kosztów zużycia energii. Większość z firm prowadzących działalność używa do pracy komputera, drukarki, maszyn i urządzeń elektrycznych. Nie wyobrażamy sobie dziś życia i prowadzenia biznesu bez laptopa. Wszystkie te urządzenia pobierają prąd. Jeśli nie jest to konieczne starajmy się wyłączać komputery na czas ich bezczynności. Możemy zainwestować w oświetlenie z czujnikiem ruchu w pomieszczeniach mało uczęszczanych tj. toalety czy klatki schodowe. Używajmy światła dziennego najwięcej jak to możliwe. To również przynosi korzyści nie tylko materialne ale również jest dobre dla naszych oczu. Czy zawsze wykorzystujemy całą powierzchnię naszego biura? Czy zdarza się, że część powierzchni stoi pusta? To dobry sposób na generowanie dodatkowych przychodów w postaci np. wpływów z najmu. W ten sposób zarobione pieniądze możemy przeznaczyć na zakup potrzebnego sprzętu biurowego lub inne wydatki. Ale czy zawsze kupowany sprzęt musi być nowy z salony? Otóż niekoniecznie. Kupienie używanego komputera czy drukarki w dobrym stanie pozwoli nam zaoszczędzić ponad połowę kosztów związanych z zakupem nowego urządzenia. Zwłaszcza, że sprzęt komputerowy traci dość szybko na wartości a jego sprawność jest ciągle bez zarzutu.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Jak mądrze gospodarować pieniędzmi?

Umiejętność negocjowania przydaje się w procesie efektywnego gospodarowania pieniędzmi Negocjując warunki umowy możemy uzyskać dobrą cenę nie rezygnując w wysokiej jakości towarów lub usług. Warto negocjować wszędzie gdzie się da, choć nie zawsze jest to skuteczne. Ta umiejętność pozwala na zbudowanie pewności siebie osób zarządzających firmą. Cyfryzacja to galopujący proces w dzisiejszych czasach. Dlatego też, większość dokumentów dziś przesyłamy i otrzymujemy w formie scanów czy pdf-ów. To pozwala na redukcję kosztów materiałów biurowych do niezbędnego minimum. Oczywiście nie wszystko da się przechowywać w formie elektronicznej. Przepisy prawa stanowią co, jak długi i w jakiej formie mamy obowiązek przechowywać. W związku z tym część dokumentów i tak jest drukowana i przechowywana papierowo. Ekologiczne rozwiązania w firmie to jeden z lepszych pomysłów na mądre gospodarowanie pieniędzmi.

Zobacz: Prawo dla firm

Czy jest możliwe generowanie oszczędności w firmie?

Oczywiście, że jest to możliwe – jednak nigdy nie kosztem pracownika. Powyższe, to tylko kilka propozycji optymalizacji kosztów. Pamiętajmy, że czynnik ludzki jest najważniejszym i najcenniejszym elementem całego procesu funkcjonowania firma. To o pracownika powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności a następnie możemy szukać optymalizacji w innych obszarach działalności przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się „Jak mądrze gospodarować pieniędzmi” - WYRWIJ SIĘ NA DWA DNI OD CODZIENNOŚCI I ZRÓB COŚ DOBREGO DLA SWOJEGO BIZNESU

http://elzbietajachymczak.ro-partners.pl/events/546,show,Szkolenie+LIFE+BALANCE+SEMINAR.htm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zdjęcia

Oszczędności w firmie – jak i gdzie ich szukać? /fot. Shutterstock
Oszczędności w firmie – jak i gdzie ich szukać? /fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama