REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
lokaty oszczędnościowe
lokaty oszczędnościowe

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rada Polityki Pieniężnej w marcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa w wysokości 2,5 % utrzymuje się od lipca 2013 roku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 2,75 %. Pomimo szacunków ekspertów, którzy prognozowali zmiany w wysokości oprocentowania w pierwszym kwartale tego roku, RPP zapewniła w ostatnim komunikacie, że stopy procentowe na niezmienionym poziomie powinny utrzymać się co najmniej do końca pierwszego półrocza.

REKLAMA

Niski zysk

To niezbyt dobra wiadomość dla osób trzymających swoje oszczędności na lokatach. Niska stopa procentowa powoduje, że banki niechętnie oferują klientom oprocentowanie depozytów przekraczające 3 %, a znaczna większość lokat niewiele przekracza wysokość stopy procentowej utrzymanej przez RPP. Można znaleźć co prawda lokaty oferujące oprocentowanie w wysokości 4 % lub więcej, ale są to zwykle krótkotrwałe oferty promocyjne dla nowych klientów i nowych środków, większość powiązana z rachunkami klientów i dedykowana kwotom nieprzekraczającym 10 tys. zł. Nowością są lokaty mobilne. Oferują je Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz Millenium Bank. Można je założyć tylko przez aplikacje do bankowości mobilnej, które ściąga się ze strony internetowej banku. Za to wymagają mniej formalności, gdyż założyć taką lokatę można z dowolnego miejsca, wystarczy posiadanie urządzenia mobilnego. Banki oferują tu oprocentowanie w wysokości 4 %. W Getin Banku ulokujemy środki na dwa miesiące, w BZ WBK zamrozić oszczędności trzeba na rok, a w Millenium Banku - na pół roku.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Powyżej czterech

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiosna przynosi delikatne ożywienie na rynku lokat. Najwyższe oprocentowanie oferuje obecnie Getin Online. Bank przygotował dla nowych klientów konto z lokatą, oprocentowaną na 6 %. Aby móc z niej skorzystać, klienci muszą założyć w banku konto. Niestety, zdeponują tu maksymalnie 5 tys. zł i tylko

na trzy miesiące. Atrakcyjną ofertę dla nowych klientów przygotował też Deutsche Bank. Tutaj osoby, które założą konto dbNet mogą zdeponować swoje środki na lokatę oprocentowaną na 5 %. Na dB Lok@ta ulokują maksymalnie 10 tys. zł, ale tylko na dwa miesiące. Więcej pieniędzy na dość korzystnym oprocentowaniu można ulokować w Toyota Bank. Bank oferuje klientom lokatę aktywną, z oprocentowaniem 4,5 %. Można zdeponować tu nawet 50 tys. zł, ale oznacza to zamrożenie pieniędzy na rok. Pokaźną kwotę, bo nawet 500 tys. zł można zostawić też w Meritum Bank. Bilokata Start oprocentowana jest na 4 %. Ulokujemy tu jednak środki tylko na trzy miesiące.


Tylko promocje

Choć coraz więcej banków decyduje się na oferowanie lokat oprocentowanych powyżej 4 %, to wciąż są to tylko krótkotrwałe promocje. Decydując się na nie, warto dokładnie zorientować się, jak dużo środków możemy ulokować, na jaki okres zostaną zamrożone nasze pieniądze i czy założenie lokaty wiąże się z koniecznością założenia i prowadzenia rachunku w banku. Jeśli tak, warto dowiedzieć się o dodatkowe koszty z tym związane. Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej atrakcyjnych na rynku lokat.  

Bank

Nazwa lokaty

Okres

%

Wkład maksymalny

Konieczność posiadania konta

Getin Online

Konto z lokatą 6%

3 miesiące

  6%

5000

tak

Deutsche Bank

dB Lok@ta

2 miesiące

    5%

10 000

tak

Idea Bank

Lokata na dobry początek

1 lub 3 miesiące

    4,5%

10 000

nie

Toyota Bank

Lokata aktywna

12 miesięcy

     4,5%

50 000

tak

Santander Consumer Bank

Direct+ Internet

24 miesiące

4,1%

Brak limitu

nie

Credit Agricole

Lokaty standardowe

3 lata

4,1%

brak

nie

Meritum Bank

Bilokata Start

 3 miesiące

4%

500 000

tak

BGŻ Optima

Lokata Bezkarna

3 miesiące

4%

20 000

tak

Getin Bank

Lokata mobilna

2 miesiące

  4%

10 000

tak

BZ WBK

Lokata mobilna

12 miesięcy

4%

10 000

tak

Eurobank

Lokata terminowa

3 lata

4%

brak

nie

Alior Bank

Lokata 2-miesięczna

2 miesiące

4%

100 000

nie

Millenium Bank

Lokata Mobilna

6 miesięcy

4%

10 000

tak

Bank Pocztowy

Lokaty terminowe

3 lata

4%

brak

tak

BNP Paribas Bank

Konto mocno oszczędnościowe

3 miesiące

3,5%

50 000

nie

BOŚ Bank

EKOlokata pozytywna

6 miesięcy

3,3%

100 000

nie

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA