Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

lokaty oszczędnościowe
lokaty oszczędnościowe
Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rada Polityki Pieniężnej w marcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa w wysokości 2,5 % utrzymuje się od lipca 2013 roku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 2,75 %. Pomimo szacunków ekspertów, którzy prognozowali zmiany w wysokości oprocentowania w pierwszym kwartale tego roku, RPP zapewniła w ostatnim komunikacie, że stopy procentowe na niezmienionym poziomie powinny utrzymać się co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Niski zysk

To niezbyt dobra wiadomość dla osób trzymających swoje oszczędności na lokatach. Niska stopa procentowa powoduje, że banki niechętnie oferują klientom oprocentowanie depozytów przekraczające 3 %, a znaczna większość lokat niewiele przekracza wysokość stopy procentowej utrzymanej przez RPP. Można znaleźć co prawda lokaty oferujące oprocentowanie w wysokości 4 % lub więcej, ale są to zwykle krótkotrwałe oferty promocyjne dla nowych klientów i nowych środków, większość powiązana z rachunkami klientów i dedykowana kwotom nieprzekraczającym 10 tys. zł. Nowością są lokaty mobilne. Oferują je Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz Millenium Bank. Można je założyć tylko przez aplikacje do bankowości mobilnej, które ściąga się ze strony internetowej banku. Za to wymagają mniej formalności, gdyż założyć taką lokatę można z dowolnego miejsca, wystarczy posiadanie urządzenia mobilnego. Banki oferują tu oprocentowanie w wysokości 4 %. W Getin Banku ulokujemy środki na dwa miesiące, w BZ WBK zamrozić oszczędności trzeba na rok, a w Millenium Banku - na pół roku.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Powyżej czterech

Wiosna przynosi delikatne ożywienie na rynku lokat. Najwyższe oprocentowanie oferuje obecnie Getin Online. Bank przygotował dla nowych klientów konto z lokatą, oprocentowaną na 6 %. Aby móc z niej skorzystać, klienci muszą założyć w banku konto. Niestety, zdeponują tu maksymalnie 5 tys. zł i tylko

na trzy miesiące. Atrakcyjną ofertę dla nowych klientów przygotował też Deutsche Bank. Tutaj osoby, które założą konto dbNet mogą zdeponować swoje środki na lokatę oprocentowaną na 5 %. Na dB Lok@ta ulokują maksymalnie 10 tys. zł, ale tylko na dwa miesiące. Więcej pieniędzy na dość korzystnym oprocentowaniu można ulokować w Toyota Bank. Bank oferuje klientom lokatę aktywną, z oprocentowaniem 4,5 %. Można zdeponować tu nawet 50 tys. zł, ale oznacza to zamrożenie pieniędzy na rok. Pokaźną kwotę, bo nawet 500 tys. zł można zostawić też w Meritum Bank. Bilokata Start oprocentowana jest na 4 %. Ulokujemy tu jednak środki tylko na trzy miesiące.


Tylko promocje

Choć coraz więcej banków decyduje się na oferowanie lokat oprocentowanych powyżej 4 %, to wciąż są to tylko krótkotrwałe promocje. Decydując się na nie, warto dokładnie zorientować się, jak dużo środków możemy ulokować, na jaki okres zostaną zamrożone nasze pieniądze i czy założenie lokaty wiąże się z koniecznością założenia i prowadzenia rachunku w banku. Jeśli tak, warto dowiedzieć się o dodatkowe koszty z tym związane. Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej atrakcyjnych na rynku lokat.  

Bank

Nazwa lokaty

Okres

%

Wkład maksymalny

Konieczność posiadania konta

Getin Online

Konto z lokatą 6%

3 miesiące

  6%

5000

tak

Deutsche Bank

dB Lok@ta

2 miesiące

    5%

10 000

tak

Idea Bank

Lokata na dobry początek

1 lub 3 miesiące

    4,5%

10 000

nie

Toyota Bank

Lokata aktywna

12 miesięcy

     4,5%

50 000

tak

Santander Consumer Bank

Direct+ Internet

24 miesiące

4,1%

Brak limitu

nie

Credit Agricole

Lokaty standardowe

3 lata

4,1%

brak

nie

Meritum Bank

Bilokata Start

 3 miesiące

4%

500 000

tak

BGŻ Optima

Lokata Bezkarna

3 miesiące

4%

20 000

tak

Getin Bank

Lokata mobilna

2 miesiące

  4%

10 000

tak

BZ WBK

Lokata mobilna

12 miesięcy

4%

10 000

tak

Eurobank

Lokata terminowa

3 lata

4%

brak

nie

Alior Bank

Lokata 2-miesięczna

2 miesiące

4%

100 000

nie

Millenium Bank

Lokata Mobilna

6 miesięcy

4%

10 000

tak

Bank Pocztowy

Lokaty terminowe

3 lata

4%

brak

tak

BNP Paribas Bank

Konto mocno oszczędnościowe

3 miesiące

3,5%

50 000

nie

BOŚ Bank

EKOlokata pozytywna

6 miesięcy

3,3%

100 000

nie

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.