Kategorie

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
lokaty oszczędnościowe
lokaty oszczędnościowe
Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rada Polityki Pieniężnej w marcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa w wysokości 2,5 % utrzymuje się od lipca 2013 roku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 2,75 %. Pomimo szacunków ekspertów, którzy prognozowali zmiany w wysokości oprocentowania w pierwszym kwartale tego roku, RPP zapewniła w ostatnim komunikacie, że stopy procentowe na niezmienionym poziomie powinny utrzymać się co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Niski zysk

To niezbyt dobra wiadomość dla osób trzymających swoje oszczędności na lokatach. Niska stopa procentowa powoduje, że banki niechętnie oferują klientom oprocentowanie depozytów przekraczające 3 %, a znaczna większość lokat niewiele przekracza wysokość stopy procentowej utrzymanej przez RPP. Można znaleźć co prawda lokaty oferujące oprocentowanie w wysokości 4 % lub więcej, ale są to zwykle krótkotrwałe oferty promocyjne dla nowych klientów i nowych środków, większość powiązana z rachunkami klientów i dedykowana kwotom nieprzekraczającym 10 tys. zł. Nowością są lokaty mobilne. Oferują je Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz Millenium Bank. Można je założyć tylko przez aplikacje do bankowości mobilnej, które ściąga się ze strony internetowej banku. Za to wymagają mniej formalności, gdyż założyć taką lokatę można z dowolnego miejsca, wystarczy posiadanie urządzenia mobilnego. Banki oferują tu oprocentowanie w wysokości 4 %. W Getin Banku ulokujemy środki na dwa miesiące, w BZ WBK zamrozić oszczędności trzeba na rok, a w Millenium Banku - na pół roku.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Powyżej czterech

Reklama

Wiosna przynosi delikatne ożywienie na rynku lokat. Najwyższe oprocentowanie oferuje obecnie Getin Online. Bank przygotował dla nowych klientów konto z lokatą, oprocentowaną na 6 %. Aby móc z niej skorzystać, klienci muszą założyć w banku konto. Niestety, zdeponują tu maksymalnie 5 tys. zł i tylko

na trzy miesiące. Atrakcyjną ofertę dla nowych klientów przygotował też Deutsche Bank. Tutaj osoby, które założą konto dbNet mogą zdeponować swoje środki na lokatę oprocentowaną na 5 %. Na dB Lok@ta ulokują maksymalnie 10 tys. zł, ale tylko na dwa miesiące. Więcej pieniędzy na dość korzystnym oprocentowaniu można ulokować w Toyota Bank. Bank oferuje klientom lokatę aktywną, z oprocentowaniem 4,5 %. Można zdeponować tu nawet 50 tys. zł, ale oznacza to zamrożenie pieniędzy na rok. Pokaźną kwotę, bo nawet 500 tys. zł można zostawić też w Meritum Bank. Bilokata Start oprocentowana jest na 4 %. Ulokujemy tu jednak środki tylko na trzy miesiące.


Tylko promocje

Choć coraz więcej banków decyduje się na oferowanie lokat oprocentowanych powyżej 4 %, to wciąż są to tylko krótkotrwałe promocje. Decydując się na nie, warto dokładnie zorientować się, jak dużo środków możemy ulokować, na jaki okres zostaną zamrożone nasze pieniądze i czy założenie lokaty wiąże się z koniecznością założenia i prowadzenia rachunku w banku. Jeśli tak, warto dowiedzieć się o dodatkowe koszty z tym związane. Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej atrakcyjnych na rynku lokat.  

Bank

Nazwa lokaty

Okres

%

Wkład maksymalny

Konieczność posiadania konta

Getin Online

Konto z lokatą 6%

3 miesiące

  6%

5000

tak

Deutsche Bank

dB Lok@ta

2 miesiące

    5%

10 000

tak

Idea Bank

Lokata na dobry początek

1 lub 3 miesiące

    4,5%

10 000

nie

Toyota Bank

Lokata aktywna

12 miesięcy

     4,5%

50 000

tak

Santander Consumer Bank

Direct+ Internet

24 miesiące

4,1%

Brak limitu

nie

Credit Agricole

Lokaty standardowe

3 lata

4,1%

brak

nie

Meritum Bank

Bilokata Start

 3 miesiące

4%

500 000

tak

BGŻ Optima

Lokata Bezkarna

3 miesiące

4%

20 000

tak

Getin Bank

Lokata mobilna

2 miesiące

  4%

10 000

tak

BZ WBK

Lokata mobilna

12 miesięcy

4%

10 000

tak

Eurobank

Lokata terminowa

3 lata

4%

brak

nie

Alior Bank

Lokata 2-miesięczna

2 miesiące

4%

100 000

nie

Millenium Bank

Lokata Mobilna

6 miesięcy

4%

10 000

tak

Bank Pocztowy

Lokaty terminowe

3 lata

4%

brak

tak

BNP Paribas Bank

Konto mocno oszczędnościowe

3 miesiące

3,5%

50 000

nie

BOŚ Bank

EKOlokata pozytywna

6 miesięcy

3,3%

100 000

nie

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?