reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Na wiosnę ożywienie na rynku lokat

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim, marcowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopę procentową na poziomie 2,5 %. To stan niezmieniony od przeszło dziewięciu miesięcy. Banki reagują na decyzję RPP niskim oprocentowaniem lokat. Nadal niewiele da się na nich zarobić.

Rada Polityki Pieniężnej w marcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa w wysokości 2,5 % utrzymuje się od lipca 2013 roku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 2,75 %. Pomimo szacunków ekspertów, którzy prognozowali zmiany w wysokości oprocentowania w pierwszym kwartale tego roku, RPP zapewniła w ostatnim komunikacie, że stopy procentowe na niezmienionym poziomie powinny utrzymać się co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Niski zysk

To niezbyt dobra wiadomość dla osób trzymających swoje oszczędności na lokatach. Niska stopa procentowa powoduje, że banki niechętnie oferują klientom oprocentowanie depozytów przekraczające 3 %, a znaczna większość lokat niewiele przekracza wysokość stopy procentowej utrzymanej przez RPP. Można znaleźć co prawda lokaty oferujące oprocentowanie w wysokości 4 % lub więcej, ale są to zwykle krótkotrwałe oferty promocyjne dla nowych klientów i nowych środków, większość powiązana z rachunkami klientów i dedykowana kwotom nieprzekraczającym 10 tys. zł. Nowością są lokaty mobilne. Oferują je Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz Millenium Bank. Można je założyć tylko przez aplikacje do bankowości mobilnej, które ściąga się ze strony internetowej banku. Za to wymagają mniej formalności, gdyż założyć taką lokatę można z dowolnego miejsca, wystarczy posiadanie urządzenia mobilnego. Banki oferują tu oprocentowanie w wysokości 4 %. W Getin Banku ulokujemy środki na dwa miesiące, w BZ WBK zamrozić oszczędności trzeba na rok, a w Millenium Banku - na pół roku.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Powyżej czterech

Wiosna przynosi delikatne ożywienie na rynku lokat. Najwyższe oprocentowanie oferuje obecnie Getin Online. Bank przygotował dla nowych klientów konto z lokatą, oprocentowaną na 6 %. Aby móc z niej skorzystać, klienci muszą założyć w banku konto. Niestety, zdeponują tu maksymalnie 5 tys. zł i tylko

na trzy miesiące. Atrakcyjną ofertę dla nowych klientów przygotował też Deutsche Bank. Tutaj osoby, które założą konto dbNet mogą zdeponować swoje środki na lokatę oprocentowaną na 5 %. Na dB Lok@ta ulokują maksymalnie 10 tys. zł, ale tylko na dwa miesiące. Więcej pieniędzy na dość korzystnym oprocentowaniu można ulokować w Toyota Bank. Bank oferuje klientom lokatę aktywną, z oprocentowaniem 4,5 %. Można zdeponować tu nawet 50 tys. zł, ale oznacza to zamrożenie pieniędzy na rok. Pokaźną kwotę, bo nawet 500 tys. zł można zostawić też w Meritum Bank. Bilokata Start oprocentowana jest na 4 %. Ulokujemy tu jednak środki tylko na trzy miesiące.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

lokaty oszczędnościowe
lokaty oszczędnościowe

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama