REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie?

 AKB-POLAND
Nowoczesne oświetlenia w firmie
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni stają się coraz krótsze, w naszych firmach coraz dłużej pali się światło, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Najwyższa pora, by zadbać o ograniczenie kosztów energii. Od czego powinniśmy zacząć?

Obniż cenę energii

Wielu z nas uważa, że realne oszczędności na tym polu mogą uzyskać tylko duże przedsiębiorstwa. Jeśli gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić na zmianie dostawcy kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie, to i właściciele niezbyt energochłonnych biznesów nie spodziewają się skokowego spadku opłat. W takiej sytuacji wielu osobom nie chce się poświęcać czasu na groszowe, z punktu widzenia firmy oszczędności.

REKLAMA

Czasem warto jednak samodzielnie przeliczyć możliwe oszczędności, bo mogą nas one pozytywnie zaskoczyć. Oczywiście, wskazany jest tu ostrożny sceptycyzm i pamiętanie o kilku zasadach.

Obniżenie ceny energii nie zawsze wymaga zresztą zmiany dostawcy prądu. Czasem wystarczy wybrać inną taryfę oferowaną przez obecnego dostawcę. Warto też zwrócić uwagę, czy nie przekraczamy regularnie mocy umownej (limitu poboru energii, zapisanego w naszej umowie). Jeśli tak, za każdy dodatkowy kilowat płacimy wyższą cenę. Warto wtedy podnieść limit, żeby naprawdę odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz też: Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

REKLAMA

Wiele się w ostatnich latach mówi o energooszczędności. Nasze żarówki, lodówki czy zmywarki są oznaczane są literką A z coraz większą ilością plusów, a jednak często nie dostrzegamy spadku zużycia prądu, który miały przynosić. Tu znów warto pamiętać o zdrowym rozsądku podczas zakupu i użytkowania sprzętu. Należy przeliczyć sobie koszty i obliczyć, po jakim czasie zwróci się zakup urządzenia.

Warto też pamiętać, że nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że nasza kieszeń nie odczuje energooszczędności sprzętu. W przypadku oświetlenia LED warto rozprawić się z kilkoma mitami, które mogą obniżać jego efektywność. W przypadku sprzętu AGD, znaczący wpływ na zużycie prądu będzie miało ustawienie urządzeń. Jeśli znajdą się one przy kaloryferach albo piekarniku, nie powinniśmy spodziewać się obniżenia rachunków.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

Zmień przyzwyczajenia

REKLAMA

Na nic zda się nawet najnowocześniejszy sprzęt, jeżeli okaże się, że w naszym przedsiębiorstwie nie ma nawyku oszczędzania prądu. A najprościej taki nawyk wyrobić pokazując konkretne działania, które możemy podjąć. Przydatne mogą być tu listy wskazówek dla gospodarstw domowych. Dajmy pracownikom szansę zapoznania się z nimi, a wielu samodzielnie zacznie stosować je w pracy. Oczywiście w przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu niezbędne może okazać się szkolenie, pokazujące jak wydajniej z niego korzystać.

Nawet w niewielkiej firmie można sporo zaoszczędzić, odłączając prąd od urządzeń pozostających w trybie czuwania (stand-by). Przydatne mogą być tu listwy zasilające z wyłącznikiem. Łatwo nauczyć pracowników, aby wyłączali je przed wyjściem do domu. Będzie to zapobiegać także pozostawianiu w biurze na noc ładowarek, które aktualnie nie ładują żadnego sprzętu, a pobierają energię.

Czy to wszystkie rozwiązania?

Oczywiście nie. Jeśli jednak zastosujemy się do nich sumiennie, z pewnością nasze rachunki się obniżą.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

REKLAMA