REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie?

 AKB-POLAND
Nowoczesne oświetlenia w firmie
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni stają się coraz krótsze, w naszych firmach coraz dłużej pali się światło, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Najwyższa pora, by zadbać o ograniczenie kosztów energii. Od czego powinniśmy zacząć?

Obniż cenę energii

Wielu z nas uważa, że realne oszczędności na tym polu mogą uzyskać tylko duże przedsiębiorstwa. Jeśli gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić na zmianie dostawcy kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie, to i właściciele niezbyt energochłonnych biznesów nie spodziewają się skokowego spadku opłat. W takiej sytuacji wielu osobom nie chce się poświęcać czasu na groszowe, z punktu widzenia firmy oszczędności.

REKLAMA

Czasem warto jednak samodzielnie przeliczyć możliwe oszczędności, bo mogą nas one pozytywnie zaskoczyć. Oczywiście, wskazany jest tu ostrożny sceptycyzm i pamiętanie o kilku zasadach.

Obniżenie ceny energii nie zawsze wymaga zresztą zmiany dostawcy prądu. Czasem wystarczy wybrać inną taryfę oferowaną przez obecnego dostawcę. Warto też zwrócić uwagę, czy nie przekraczamy regularnie mocy umownej (limitu poboru energii, zapisanego w naszej umowie). Jeśli tak, za każdy dodatkowy kilowat płacimy wyższą cenę. Warto wtedy podnieść limit, żeby naprawdę odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz też: Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

REKLAMA

Wiele się w ostatnich latach mówi o energooszczędności. Nasze żarówki, lodówki czy zmywarki są oznaczane są literką A z coraz większą ilością plusów, a jednak często nie dostrzegamy spadku zużycia prądu, który miały przynosić. Tu znów warto pamiętać o zdrowym rozsądku podczas zakupu i użytkowania sprzętu. Należy przeliczyć sobie koszty i obliczyć, po jakim czasie zwróci się zakup urządzenia.

Warto też pamiętać, że nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że nasza kieszeń nie odczuje energooszczędności sprzętu. W przypadku oświetlenia LED warto rozprawić się z kilkoma mitami, które mogą obniżać jego efektywność. W przypadku sprzętu AGD, znaczący wpływ na zużycie prądu będzie miało ustawienie urządzeń. Jeśli znajdą się one przy kaloryferach albo piekarniku, nie powinniśmy spodziewać się obniżenia rachunków.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

Zmień przyzwyczajenia

REKLAMA

Na nic zda się nawet najnowocześniejszy sprzęt, jeżeli okaże się, że w naszym przedsiębiorstwie nie ma nawyku oszczędzania prądu. A najprościej taki nawyk wyrobić pokazując konkretne działania, które możemy podjąć. Przydatne mogą być tu listy wskazówek dla gospodarstw domowych. Dajmy pracownikom szansę zapoznania się z nimi, a wielu samodzielnie zacznie stosować je w pracy. Oczywiście w przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu niezbędne może okazać się szkolenie, pokazujące jak wydajniej z niego korzystać.

Nawet w niewielkiej firmie można sporo zaoszczędzić, odłączając prąd od urządzeń pozostających w trybie czuwania (stand-by). Przydatne mogą być tu listwy zasilające z wyłącznikiem. Łatwo nauczyć pracowników, aby wyłączali je przed wyjściem do domu. Będzie to zapobiegać także pozostawianiu w biurze na noc ładowarek, które aktualnie nie ładują żadnego sprzętu, a pobierają energię.

Czy to wszystkie rozwiązania?

Oczywiście nie. Jeśli jednak zastosujemy się do nich sumiennie, z pewnością nasze rachunki się obniżą.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA