REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie?

 AKB-POLAND
Nowoczesne oświetlenia w firmie
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Jak oszczędzać na energii elektrycznej w firmie? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dni stają się coraz krótsze, w naszych firmach coraz dłużej pali się światło, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Najwyższa pora, by zadbać o ograniczenie kosztów energii. Od czego powinniśmy zacząć?

Obniż cenę energii

Wielu z nas uważa, że realne oszczędności na tym polu mogą uzyskać tylko duże przedsiębiorstwa. Jeśli gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić na zmianie dostawcy kilka do kilkudziesięciu złotych rocznie, to i właściciele niezbyt energochłonnych biznesów nie spodziewają się skokowego spadku opłat. W takiej sytuacji wielu osobom nie chce się poświęcać czasu na groszowe, z punktu widzenia firmy oszczędności.

REKLAMA

Czasem warto jednak samodzielnie przeliczyć możliwe oszczędności, bo mogą nas one pozytywnie zaskoczyć. Oczywiście, wskazany jest tu ostrożny sceptycyzm i pamiętanie o kilku zasadach.

Obniżenie ceny energii nie zawsze wymaga zresztą zmiany dostawcy prądu. Czasem wystarczy wybrać inną taryfę oferowaną przez obecnego dostawcę. Warto też zwrócić uwagę, czy nie przekraczamy regularnie mocy umownej (limitu poboru energii, zapisanego w naszej umowie). Jeśli tak, za każdy dodatkowy kilowat płacimy wyższą cenę. Warto wtedy podnieść limit, żeby naprawdę odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz też: Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

REKLAMA

Wiele się w ostatnich latach mówi o energooszczędności. Nasze żarówki, lodówki czy zmywarki są oznaczane są literką A z coraz większą ilością plusów, a jednak często nie dostrzegamy spadku zużycia prądu, który miały przynosić. Tu znów warto pamiętać o zdrowym rozsądku podczas zakupu i użytkowania sprzętu. Należy przeliczyć sobie koszty i obliczyć, po jakim czasie zwróci się zakup urządzenia.

Warto też pamiętać, że nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że nasza kieszeń nie odczuje energooszczędności sprzętu. W przypadku oświetlenia LED warto rozprawić się z kilkoma mitami, które mogą obniżać jego efektywność. W przypadku sprzętu AGD, znaczący wpływ na zużycie prądu będzie miało ustawienie urządzeń. Jeśli znajdą się one przy kaloryferach albo piekarniku, nie powinniśmy spodziewać się obniżenia rachunków.

Zobacz: Jakie są składniki rachunku za prąd?

Zmień przyzwyczajenia

REKLAMA

Na nic zda się nawet najnowocześniejszy sprzęt, jeżeli okaże się, że w naszym przedsiębiorstwie nie ma nawyku oszczędzania prądu. A najprościej taki nawyk wyrobić pokazując konkretne działania, które możemy podjąć. Przydatne mogą być tu listy wskazówek dla gospodarstw domowych. Dajmy pracownikom szansę zapoznania się z nimi, a wielu samodzielnie zacznie stosować je w pracy. Oczywiście w przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu niezbędne może okazać się szkolenie, pokazujące jak wydajniej z niego korzystać.

Nawet w niewielkiej firmie można sporo zaoszczędzić, odłączając prąd od urządzeń pozostających w trybie czuwania (stand-by). Przydatne mogą być tu listwy zasilające z wyłącznikiem. Łatwo nauczyć pracowników, aby wyłączali je przed wyjściem do domu. Będzie to zapobiegać także pozostawianiu w biurze na noc ładowarek, które aktualnie nie ładują żadnego sprzętu, a pobierają energię.

Czy to wszystkie rozwiązania?

Oczywiście nie. Jeśli jednak zastosujemy się do nich sumiennie, z pewnością nasze rachunki się obniżą.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA