REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry czas na lokaty długoterminowe

Lokaty długoterminowe
Lokaty długoterminowe

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie nigdy nie jest łatwe, to sztuka wyrzeczeń i odmawiania sobie przyjemności. Jeszcze ciężej jest o motywację, jeśli oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych spada, a w celu znalezienia zyskownej oferty trzeba często prowadzić długie poszukiwania i zmieniać banki. Remedium może kryć się w ofertach, na którą większość z nas nie zwraca uwagi – długoterminowych.

Polacy mają problem z długoterminowym oszczędzaniem. Większość z nas, bowiem tego w ogóle nie robi, albo o tym nie myśli. Nie zdajemy sobie sprawy z zalet wynikających z tego rozwiązania. Bardziej boimy się bezpiecznego powierzenia swoich oszczędności bankowi – w zamian za atrakcyjne oprocentowanie, niż brania kredytów. Na czym polega problem?

REKLAMA

Gwarancja zysku? Załóż lokatę 2-letnią o stałym oprocentowaniu!

Brak edukacji finansowej

REKLAMA

Polacy są fatalnie wyedukowani pod względem finansów i podstaw ekonomii. Wielu ma problem z wyborem sposobu, który przyniesie nam największy zysk, czy też z rzeczą tak prostą jak właściwe wyliczenie oprocentowania lokaty i należnych odsetek. W chwili obecnej w bankach trzymamy około 480 mld złotych. Z tej kwoty ponad 330 miliardów to środki zdeponowane na krócej niż miesiąc. Lokaty zakładane na okres 2 lat to zaledwie 6 miliardów złotych.  Lokaty krótkoterminowe stanowią zaś 98% wszystkich depozytów. Co więcej, szacuje się, że na zwykłych ROR-ach leży około 500 miliardów złotych, które w ogóle na siebie nie zarabiają. Te pieniądze wręcz się marnują. Oczywiście trzeba mieć pieniądze na bieżące wydatki. Jednak wielu z nas trzyma na kontach nadwyżki finansowe, po które nie sięga, a które mogłyby przynieść niezły zysk. Przed zainwestowaniem ich chociażby w lokaty terminowe powstrzymuje nas strach przed „zamrożeniem” tych pieniędzy i wątpliwości typu „a co jeśli będę potrzebował tych pieniędzy”. Prawda jest taka, że jeśli będziemy naprawdę potrzebowali pieniędzy to możemy zerwać każda lokatę natychmiast nie ponosząc żadnych konsekwencji. Przepadną nam jedynie odsetki – ale ich i tak nie będziemy mieli, jeśli środki będą ulokowane na niskooprocentowanym koncie.

Dodatkowym problemem jest marny poziom edukacji i świadomości, co do przekazu, jaki płynie z reklam depozytów bankowych. Wciąż zdarza się, że przeciętny Kowalski widząc reklamę lokaty na 3 miesiące z oprocentowaniem rzędu 6% myśli, że po trzech miesiącach dostanie faktycznie 6% od całej wpłaconej sumy. Oczywiście świadomi klienci są  coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wielu jednak wciąż uczy się, że oferowane oprocentowanie jest w skali roku i by wiedzieć na ile faktycznie oprocentowana jest nasza lokata trzeba wykonać proste dzielenie.

Co więcej, niewielu wciąż pamięta, że od każdej sumy zdeponowanej w banku musimy zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%, który powoduje, że  rzeczywiste oprocentowanie lokaty jest niższe niż te, które widzimy na billboardach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych


Długoterminowe lokaty to szansa

Szansa na stabilny i pewny zarobek zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę dwa bardzo istotne czynniki.

  • Po pierwsze na początku grudnia dokonano kolejnej obniżki stóp procentowych. Przełożyło się to już na spadek oprocentowania oferowanych nam depozytów. Jeśli uwzględnimy inflację i podatek Belki wyjdzie nam, że aby nie stracić na lokacie, jej realne oprocentowanie powinno oscylować około 4,5-5%. Otwierając teraz lokatę dwuletnią  w Santander Consumer Banku oprocentowaną na 6% czy 5,90% ( 4,86% i 4,78% po podatku) unikniemy inflacji i zagwarantujemy sobie zysk. Skorzystamy także jeszcze z wysokich stawek nim banki dostosują swoje oferty do nowych stóp procentowych.
  • Po drugie Komisja Nadzoru Finansowego regularnie upomina banki względem ich polityki finansowej. Te instytucje finansowe realizują swoją działalność kredytową ze zgromadzonych przez siebie środków. Większość kredytów udzielanych przez banki to kredyty długoletnie, w tym hipoteczne na 20 i więcej lat. Lwia część pieniędzy pochodzi z lokat, ale problem polega na tym, że większość z nich to depozyty krótkookresowe. W przypadku nawet drobnej destabilizacji rynku, pogorszenia się oferty depozytowej, kiedy ludzie wycofaliby swoje pieniądze, bankom groziłby brak wypłacalności.  KNF za ten stan rzeczy obwinia same banki, które swoimi działaniami nakręcały rynek lokat krótkoterminowych, które przez długi czas były o wiele atrakcyjniejsze niż długoterminowe. Szef KNF w liście skierowanym do banków wyraził się jasno: „Oczekuję, że banki niezwłocznie dokonają przeglądu oraz wyeliminują nieprawidłowości w procesie zarządzania ryzykiem braku zgodności [terminów lokat i kredytów]”.  W przypadku braku odpowiednich kroków nie wyklucza się nawet zastosowania sankcji nadzorczych. Dla banków byłoby to fatalne rozwiązanie, zwłaszcza wizerunkowo. Dodatkowo banki muszą przygotowywać się do zasad wprowadzonych przez Bazylea III – pakietu przepisów mających wzmocnić stabilność sektora. Wchodzi on  w życie dopiero za kilka lat, jednak KNF już teraz zaleca dostosowywanie się do niego. Banki muszą więc odświeżyć ofertę swoich depozytów długoterminowych.

Ulokuj pieniądze na lokacie 3-letniej. To się opłaca!

Teraz albo nigdy?

Lokaty długoterminowe są coraz częściej stają się coraz ciekawszą ofertą. Wciąż jednak rynek zdominowany jest przez lokaty trzy- i sześciomiesięczne. Mając jednak świadomość obniżek stóp procentowych i nadchodzących oprocentowania dla całego sektora warto przyjrzeć się bliżej depozytom długoterminowym. Założenie długoterminowej lokaty pozwoli nam ustrzec się przed potencjalną stratą i przeczekać z oszczędnościami cięższe czasy.

Zobacz: Początek obniżek oprocentowania lokat

Autor: Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA