REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załóż lokatę na wysoki procent zanim RPP obniży stopy

lokaty terminowe 2012 / 2013
lokaty terminowe 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Klient dysponujący nadwyżkami finansowymi może sobie zagwarantować, że przez najbliższe dwa lata bank będzie mu płacił 6,2% odsetek w skali roku – sprawdziła firma Idea Expert. Dla depozytów rocznych najkorzystniejsza oferta to 6,5%, zaś półrocznych – nawet 6,6% w skali roku.

REKLAMA

Już jutro dojdzie prawdopodobnie w Polsce do pierwszej od ponad trzech lat redukcji stóp procentowych, która uruchomi cykl obniżek. Analitycy oceniają, że w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się w sumie nawet na kilka cięć, w efekcie których stopy spadną z obecnego poziomu 4,75% nawet do 4%. Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi, należy liczyć się z tym, że banki wkrótce pogorszą warunki, na jakich przyjmują od klientów depozyty.

REKLAMA

Ponieważ od decyzji NBP dzieli nas już tylko jeden dzień, mamy ostatnią okazję, aby na starych, korzystniejszych warunkach zawrzeć z bankiem umowę o depozyt terminowy ze stałym oprocentowaniem. Zysk, jaki można osiągnąć dzięki takiej operacji, zależy od okresu deponowania pieniędzy, kwoty, jaką dysponuje oszczędzający i oczywiście od stawki oprocentowania. I tak w przypadku lokaty na jeden miesiąc dodatkowy punkt procentowy oznacza odsetki wyższe o niecałe 70 groszy (już po opodatkowaniu) za każdy wpłacony do banku tysiąc złotych.

Jednak już w przypadku lokaty sześciomiesięcznej każdy tysiąc złotych na lepszych warunkach przyniesie 4 zł netto za każdy dodatkowy punkt procentowy. W analizie wzięliśmy pod uwagę tylko lokaty zakładane na okres pół roku bądź dłuższy i oprocentowane na poziomie co najmniej 6% (w tabeli będącej załącznikiem do materiału uwzględniliśmy dodatkowo najlepszą lokatę 36-miesięczną oprocentowaną na 5,5%).

Najlepsze oferty na stały procent

Stałe oprocentowanie kojarzone jest zwykle z lokatami krótkoterminowymi. Jednak w ofercie banków można znaleźć lokaty ze stałą stopą procentową nawet na okres powyżej roku. W tej grupie wyróżniają się oferty Santander Consumer Bank (lokata na 15 miesięcy, oprocentowanie wynosi 6,5% rocznie) oraz dwuletnie lokaty w FM Banku (6,2%), Getin Noble Banku (6,05% lub 6,15%, w zależności od tego, czy posiadacz oszczędności ma konto w tej instytucji), Credit Agricole (6,1% dla depozytów zakładanych przez Internet) oraz BGŻ Optima (6%, wymagane jest posiadanie bezpłatnego konta oszczędnościowego).

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

REKLAMA

Pokaźna jest grupa banków, które przyjmą pieniądze klientów na stały procent na rok i zapłacą za to odsetki nie niższe niż 6% brutto. Wśród nich są Idea Bank (6,5% dla klientów detalicznych) FM Bank (6,45%), Meritum Bank (6,4%) i Santander Consumer Bank (6,3%). Korzystne propozycje mają też NeoBank (6,1%), BGŻ Optima i Getin Noble Bank (wszystkie oferują 6,0% w skali roku, jednak ten ostatni tak dobrą ofertę kieruje tylko do posiadaczy ROR).

Zainteresowani zdeponowaniem pieniędzy na mniej typowy, dziewięciomiesięczny okres, powinni w pierwszej kolejności zainteresować się ofertami NeoBanku (6,2%) i Santander Consumer Banku (6,1%). Natomiast kolejny typowy termin lokowania oszczędności, czyli pół roku, znów daje większe możliwości wyboru. 6,6 % w skali roku płaci Getin Bank, ale tylko za nowe środki, 6,5% - FM Bank, zaś 6,4% - NeoBank. Meritum Bank proponuje 6,3% w skali roku (lokaty internetowe), zaś BGŻ Optima 6,2% (dużym plusem tej oferty jest wypłata aż 5,6% odsetek w skali roku, jeżeli lokata zostanie zerwana przed terminem). 6% płaci BNP Paribas, ale tylko posiadaczom ROR, którzy wpłacą na lokatę nowe środki.

Gwarancji utrzymania oprocentowania co do zasady nie dają konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest zmienne, a to oznacza. że bank może dowolnie reagować na ruchy RPP i towarzyszące im zmiany stopy WIBOR. Wyjątkiem są sytuacje, gdy bank w ramach promocji gwarantuje utrzymanie stałego, atrakcyjnego poziomu oprocentowania w określonym okresie. Jednak takie promocje bywają kierowane tylko do nowych klientów albo podwyższona stawka oprocentowania stosowana jest jedynie do środków wpłaconych na rachunek w okresie trwania promocji.

Dodatkowe ograniczenia

Oprocentowanie nie jest jedynym parametrem lokaty, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze. Duże znaczenie mają także minimalna i maksymalna akceptowane przez instytucję finansową kwoty depozytu. Jeżeli bank ogranicza maksymalną sumę do kilku tysięcy złotych, nie jest to poważny produkt oszczędnościowy, a tylko wabik, który ma skusić klientów do zainteresowania się ofertą banku. Różne mogą też być minimalne wymagane kwoty lokaty, jednak zazwyczaj progowa kwota nie przekracza kilku tysięcy złotych. 

Należy także sprawdzić, co stanie się z pieniędzmi po zakończeniu okresu umownego. Zdarza się, że po wygaśnięciu lokaty bank automatycznie odnawia ją na taki sam termin, ale już na warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. To niezbyt korzystne rozwiązanie. Znacznie lepiej jest, gdy to klient może wybrać, czy depozyt ma się odnowić.  

Depozyt oferowany na korzystnych warunkach może być częścią transakcji łączonej. To oznacza, że bank może go oferować tylko osobom, które już posiadają albo zdecydują się równocześnie z lokatą kupić inny produkt. W efekcie wybrane oferty są więc dostępne np. tylko dla posiadaczy ROR w tej samej instytucji, albo dla klientów decydujących się w raz z otwarciem lokaty regularnie oszczędzać z wykorzystaniem innego produktu.

Z kolei poważnym ułatwieniem jest możliwość założenia lokat zdalnie, także przez osoby, które nigdy wcześniej nie kontaktowały się z bankiem przyjmującym wpłatę. Aby zawrzeć umowę, należy wtedy wypełnić formularz na stronie internetowej tej instytucji, wskazać w nim konto, z którego zostanie zasilony rachunek lokaty, a następnie dokonać przelewu z tego konta. Potwierdzeniem zawarcie umowy jest dla banku zgodność danych dwóch rachunków – wskazanego we wniosku i tego, z którego napłynęły pieniądze. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem mogą być jednak dostępne tylko w placówkach banku.

Najwyżej oprocentowane lokaty dla klientów indywidualnych o okresie zapadalności 6 miesięcy i więcej ze stałym oprocentowaniem

Nazwa banku

Nazwa lokaty

Okres zapadalności

Oprocentowanie

Min. kwota

Max. kwota

Kanał dystrybucji

Dodatkowe warunki

BGŻOptima

Lokata standardowa

24 M

6,00%

1 000 zł

n/d

internet

Konto BGŻOptima

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk +

15 M

6,50%

1 000 zł

9 999,99 zł

oddział

n/d

Idea Bank

Lokata Efektywna

12 M

6,50%

1 000 zł

1 000 000 zł

internet

n/d

FM Bank

Lokata terminowa

9 M

6,50%

1 000 zł

2 000 000,00 zł

oddział, internet

n/d

Getin Noble Bank

Lokata Zyskowna

6 M

6,60%

500 zł

n/d

oddział, telefon

tylko nowe środki (nadwyżka powyżej salda środków złotowych klienta)

Źródło: Idea Expert na podstawie informacji ze stron banków

Piotr Ceregra, Idea Expert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA