| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Załóż lokatę na wysoki procent zanim RPP obniży stopy

Załóż lokatę na wysoki procent zanim RPP obniży stopy

Klient dysponujący nadwyżkami finansowymi może sobie zagwarantować, że przez najbliższe dwa lata bank będzie mu płacił 6,2% odsetek w skali roku – sprawdziła firma Idea Expert. Dla depozytów rocznych najkorzystniejsza oferta to 6,5%, zaś półrocznych – nawet 6,6% w skali roku.

Już jutro dojdzie prawdopodobnie w Polsce do pierwszej od ponad trzech lat redukcji stóp procentowych, która uruchomi cykl obniżek. Analitycy oceniają, że w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się w sumie nawet na kilka cięć, w efekcie których stopy spadną z obecnego poziomu 4,75% nawet do 4%. Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi, należy liczyć się z tym, że banki wkrótce pogorszą warunki, na jakich przyjmują od klientów depozyty.

Ponieważ od decyzji NBP dzieli nas już tylko jeden dzień, mamy ostatnią okazję, aby na starych, korzystniejszych warunkach zawrzeć z bankiem umowę o depozyt terminowy ze stałym oprocentowaniem. Zysk, jaki można osiągnąć dzięki takiej operacji, zależy od okresu deponowania pieniędzy, kwoty, jaką dysponuje oszczędzający i oczywiście od stawki oprocentowania. I tak w przypadku lokaty na jeden miesiąc dodatkowy punkt procentowy oznacza odsetki wyższe o niecałe 70 groszy (już po opodatkowaniu) za każdy wpłacony do banku tysiąc złotych.

Jednak już w przypadku lokaty sześciomiesięcznej każdy tysiąc złotych na lepszych warunkach przyniesie 4 zł netto za każdy dodatkowy punkt procentowy. W analizie wzięliśmy pod uwagę tylko lokaty zakładane na okres pół roku bądź dłuższy i oprocentowane na poziomie co najmniej 6% (w tabeli będącej załącznikiem do materiału uwzględniliśmy dodatkowo najlepszą lokatę 36-miesięczną oprocentowaną na 5,5%).

Najlepsze oferty na stały procent

Stałe oprocentowanie kojarzone jest zwykle z lokatami krótkoterminowymi. Jednak w ofercie banków można znaleźć lokaty ze stałą stopą procentową nawet na okres powyżej roku. W tej grupie wyróżniają się oferty Santander Consumer Bank (lokata na 15 miesięcy, oprocentowanie wynosi 6,5% rocznie) oraz dwuletnie lokaty w FM Banku (6,2%), Getin Noble Banku (6,05% lub 6,15%, w zależności od tego, czy posiadacz oszczędności ma konto w tej instytucji), Credit Agricole (6,1% dla depozytów zakładanych przez Internet) oraz BGŻ Optima (6%, wymagane jest posiadanie bezpłatnego konta oszczędnościowego).

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Pokaźna jest grupa banków, które przyjmą pieniądze klientów na stały procent na rok i zapłacą za to odsetki nie niższe niż 6% brutto. Wśród nich są Idea Bank (6,5% dla klientów detalicznych) FM Bank (6,45%), Meritum Bank (6,4%) i Santander Consumer Bank (6,3%). Korzystne propozycje mają też NeoBank (6,1%), BGŻ Optima i Getin Noble Bank (wszystkie oferują 6,0% w skali roku, jednak ten ostatni tak dobrą ofertę kieruje tylko do posiadaczy ROR).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »