REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załóż lokatę na wysoki procent zanim RPP obniży stopy

Subskrybuj nas na Youtube
lokaty terminowe 2012 / 2013
lokaty terminowe 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Klient dysponujący nadwyżkami finansowymi może sobie zagwarantować, że przez najbliższe dwa lata bank będzie mu płacił 6,2% odsetek w skali roku – sprawdziła firma Idea Expert. Dla depozytów rocznych najkorzystniejsza oferta to 6,5%, zaś półrocznych – nawet 6,6% w skali roku.

REKLAMA

Już jutro dojdzie prawdopodobnie w Polsce do pierwszej od ponad trzech lat redukcji stóp procentowych, która uruchomi cykl obniżek. Analitycy oceniają, że w najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się w sumie nawet na kilka cięć, w efekcie których stopy spadną z obecnego poziomu 4,75% nawet do 4%. Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi, należy liczyć się z tym, że banki wkrótce pogorszą warunki, na jakich przyjmują od klientów depozyty.

REKLAMA

Ponieważ od decyzji NBP dzieli nas już tylko jeden dzień, mamy ostatnią okazję, aby na starych, korzystniejszych warunkach zawrzeć z bankiem umowę o depozyt terminowy ze stałym oprocentowaniem. Zysk, jaki można osiągnąć dzięki takiej operacji, zależy od okresu deponowania pieniędzy, kwoty, jaką dysponuje oszczędzający i oczywiście od stawki oprocentowania. I tak w przypadku lokaty na jeden miesiąc dodatkowy punkt procentowy oznacza odsetki wyższe o niecałe 70 groszy (już po opodatkowaniu) za każdy wpłacony do banku tysiąc złotych.

Jednak już w przypadku lokaty sześciomiesięcznej każdy tysiąc złotych na lepszych warunkach przyniesie 4 zł netto za każdy dodatkowy punkt procentowy. W analizie wzięliśmy pod uwagę tylko lokaty zakładane na okres pół roku bądź dłuższy i oprocentowane na poziomie co najmniej 6% (w tabeli będącej załącznikiem do materiału uwzględniliśmy dodatkowo najlepszą lokatę 36-miesięczną oprocentowaną na 5,5%).

Najlepsze oferty na stały procent

Stałe oprocentowanie kojarzone jest zwykle z lokatami krótkoterminowymi. Jednak w ofercie banków można znaleźć lokaty ze stałą stopą procentową nawet na okres powyżej roku. W tej grupie wyróżniają się oferty Santander Consumer Bank (lokata na 15 miesięcy, oprocentowanie wynosi 6,5% rocznie) oraz dwuletnie lokaty w FM Banku (6,2%), Getin Noble Banku (6,05% lub 6,15%, w zależności od tego, czy posiadacz oszczędności ma konto w tej instytucji), Credit Agricole (6,1% dla depozytów zakładanych przez Internet) oraz BGŻ Optima (6%, wymagane jest posiadanie bezpłatnego konta oszczędnościowego).

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

REKLAMA

Pokaźna jest grupa banków, które przyjmą pieniądze klientów na stały procent na rok i zapłacą za to odsetki nie niższe niż 6% brutto. Wśród nich są Idea Bank (6,5% dla klientów detalicznych) FM Bank (6,45%), Meritum Bank (6,4%) i Santander Consumer Bank (6,3%). Korzystne propozycje mają też NeoBank (6,1%), BGŻ Optima i Getin Noble Bank (wszystkie oferują 6,0% w skali roku, jednak ten ostatni tak dobrą ofertę kieruje tylko do posiadaczy ROR).

Zainteresowani zdeponowaniem pieniędzy na mniej typowy, dziewięciomiesięczny okres, powinni w pierwszej kolejności zainteresować się ofertami NeoBanku (6,2%) i Santander Consumer Banku (6,1%). Natomiast kolejny typowy termin lokowania oszczędności, czyli pół roku, znów daje większe możliwości wyboru. 6,6 % w skali roku płaci Getin Bank, ale tylko za nowe środki, 6,5% - FM Bank, zaś 6,4% - NeoBank. Meritum Bank proponuje 6,3% w skali roku (lokaty internetowe), zaś BGŻ Optima 6,2% (dużym plusem tej oferty jest wypłata aż 5,6% odsetek w skali roku, jeżeli lokata zostanie zerwana przed terminem). 6% płaci BNP Paribas, ale tylko posiadaczom ROR, którzy wpłacą na lokatę nowe środki.

Gwarancji utrzymania oprocentowania co do zasady nie dają konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest zmienne, a to oznacza. że bank może dowolnie reagować na ruchy RPP i towarzyszące im zmiany stopy WIBOR. Wyjątkiem są sytuacje, gdy bank w ramach promocji gwarantuje utrzymanie stałego, atrakcyjnego poziomu oprocentowania w określonym okresie. Jednak takie promocje bywają kierowane tylko do nowych klientów albo podwyższona stawka oprocentowania stosowana jest jedynie do środków wpłaconych na rachunek w okresie trwania promocji.

Dodatkowe ograniczenia

Oprocentowanie nie jest jedynym parametrem lokaty, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze. Duże znaczenie mają także minimalna i maksymalna akceptowane przez instytucję finansową kwoty depozytu. Jeżeli bank ogranicza maksymalną sumę do kilku tysięcy złotych, nie jest to poważny produkt oszczędnościowy, a tylko wabik, który ma skusić klientów do zainteresowania się ofertą banku. Różne mogą też być minimalne wymagane kwoty lokaty, jednak zazwyczaj progowa kwota nie przekracza kilku tysięcy złotych. 

Należy także sprawdzić, co stanie się z pieniędzmi po zakończeniu okresu umownego. Zdarza się, że po wygaśnięciu lokaty bank automatycznie odnawia ją na taki sam termin, ale już na warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. To niezbyt korzystne rozwiązanie. Znacznie lepiej jest, gdy to klient może wybrać, czy depozyt ma się odnowić.  

Depozyt oferowany na korzystnych warunkach może być częścią transakcji łączonej. To oznacza, że bank może go oferować tylko osobom, które już posiadają albo zdecydują się równocześnie z lokatą kupić inny produkt. W efekcie wybrane oferty są więc dostępne np. tylko dla posiadaczy ROR w tej samej instytucji, albo dla klientów decydujących się w raz z otwarciem lokaty regularnie oszczędzać z wykorzystaniem innego produktu.

Z kolei poważnym ułatwieniem jest możliwość założenia lokat zdalnie, także przez osoby, które nigdy wcześniej nie kontaktowały się z bankiem przyjmującym wpłatę. Aby zawrzeć umowę, należy wtedy wypełnić formularz na stronie internetowej tej instytucji, wskazać w nim konto, z którego zostanie zasilony rachunek lokaty, a następnie dokonać przelewu z tego konta. Potwierdzeniem zawarcie umowy jest dla banku zgodność danych dwóch rachunków – wskazanego we wniosku i tego, z którego napłynęły pieniądze. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem mogą być jednak dostępne tylko w placówkach banku.

Najwyżej oprocentowane lokaty dla klientów indywidualnych o okresie zapadalności 6 miesięcy i więcej ze stałym oprocentowaniem

Nazwa banku

Nazwa lokaty

Okres zapadalności

Oprocentowanie

Min. kwota

Max. kwota

Kanał dystrybucji

Dodatkowe warunki

BGŻOptima

Lokata standardowa

24 M

6,00%

1 000 zł

n/d

internet

Konto BGŻOptima

Santander Consumer Bank

Lokata Zysk +

15 M

6,50%

1 000 zł

9 999,99 zł

oddział

n/d

Idea Bank

Lokata Efektywna

12 M

6,50%

1 000 zł

1 000 000 zł

internet

n/d

FM Bank

Lokata terminowa

9 M

6,50%

1 000 zł

2 000 000,00 zł

oddział, internet

n/d

Getin Noble Bank

Lokata Zyskowna

6 M

6,60%

500 zł

n/d

oddział, telefon

tylko nowe środki (nadwyżka powyżej salda środków złotowych klienta)

Źródło: Idea Expert na podstawie informacji ze stron banków

Piotr Ceregra, Idea Expert

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA