| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych

Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych

TotalMoney.pl co miesiąc przygotowuje ranking lokat terminowych. Najdłuższymi lokatami w nim porównywanymi są te z 12-miesięcznym okresem umownym. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej lokatom, których umowy można zawrzeć na 2 i na 3 lata

Banki chętnie promują lokaty terminowe. To fakt niezbity. Znaczna większość promowanych lokat to produkty krótkoterminowe – z okresami umownymi nie przekraczającymi 12 miesięcy. Można zauważyć także jeszcze jedną prawidłowość – często najkorzystniej (z punktu widzenia klienta) oprocentowane są lokaty 3- czy 6-miesięczne (chociaż i wśród tych zawieranych na krótsze okresy także znajdują się całkiem ciekawe oferty). Co jednak ma zrobić osoba, która może sobie pozwolić na „zamrożenie” kapitału na 2 czy 3 lata i, która chciałaby po tym okresie otrzymać godziwe odsetki? Czy banki mogą jej coś zaproponować? Tak. W ofertach banków można znaleźć – korzystnie oprocentowane lokaty 2- i 3-letnie. Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy, które z nich dadzą nam najwyższy zysk.

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

Lokaty 2-letnie

W czołówce zestawienia lokat 2-letnich znajdują się dwa produkty, których oprocentowanie powiązane jest z rynkową stopą referencyjną WIBOR 6M.  Jedną z nich jest, zajmująca pierwsze miejsce, FM Lokata WIBOR Plus FM Banku (6,14% w skali roku), a drugą – Lokata Wiborowa Meritum Banku (6,04% w skali roku). Depozyt oferowany przez Meritum Bank zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Lokaty te łączy jeszcze jedna (poza sposobem ustalania oprocentowania) cecha. Ich powiązanie z rynkową stawką referencyjną powoduje, że są one oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Aktualnie – zarówno w przypadku Meritum Banku jak i FM Banku – oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 6M z 27 września (4,94%). Listopadowa i grudniowa obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza dla posiadaczy tych lokat najprawdopodobniej obniżkę oprocentowania. Aktualnie WIBOR 6M wynosi 4,29% i wykazuje tendencję spadkową… Bardziej opłacalną, biorąc pod uwagę horyzont czasowy, jest – zajmująca trzecie miejsce w zestawieniu lokata Direct+ on-line Santander Consumer Banku. Jej oprocentowanie jest tylko minimalnie niższe (o 0,03 pp.) od zdobywczyni drugiego miejsca (wynosi 6,00% w skali roku), ale oprocentowana jest wg stałej stopy procentowej, co daje jej posiadaczowi gwarancję utrzymania wysokości oprocentowania w całym okresie umownym. Lokata Santander Consumer Banku dzieli najniższy stopień podium z Lokatą standardową Credit Agricole Banku Polska.

Trzeba dodać, że za podium znalazły się dwie inne lokaty Santander Consumer Banku: Zysk+ Wzrost i Direct+ Wzrost. Ich oprocentowanie wynosi 5,90% w skali roku, a różnią się wysokością minimalnej kwoty, która wynosi odpowiednio 1000 zł i 5000 zł. Tak bogata „reprezentacja” Santander Consumer Banku świadczy o tym, że bank ten na poważnie podchodzi do tematu oszczędzania długoterminowego i oferuje klientom atrakcyjne produkty depozytowe.

Zobacz: Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »