REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking 2- i 3-letnich lokat terminowych

Lokaty terminowe
Lokaty terminowe

REKLAMA

REKLAMA

TotalMoney.pl co miesiąc przygotowuje ranking lokat terminowych. Najdłuższymi lokatami w nim porównywanymi są te z 12-miesięcznym okresem umownym. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej lokatom, których umowy można zawrzeć na 2 i na 3 lata

Banki chętnie promują lokaty terminowe. To fakt niezbity. Znaczna większość promowanych lokat to produkty krótkoterminowe – z okresami umownymi nie przekraczającymi 12 miesięcy. Można zauważyć także jeszcze jedną prawidłowość – często najkorzystniej (z punktu widzenia klienta) oprocentowane są lokaty 3- czy 6-miesięczne (chociaż i wśród tych zawieranych na krótsze okresy także znajdują się całkiem ciekawe oferty). Co jednak ma zrobić osoba, która może sobie pozwolić na „zamrożenie” kapitału na 2 czy 3 lata i, która chciałaby po tym okresie otrzymać godziwe odsetki? Czy banki mogą jej coś zaproponować? Tak. W ofertach banków można znaleźć – korzystnie oprocentowane lokaty 2- i 3-letnie. Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy, które z nich dadzą nam najwyższy zysk.

REKLAMA

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

Lokaty 2-letnie

REKLAMA

W czołówce zestawienia lokat 2-letnich znajdują się dwa produkty, których oprocentowanie powiązane jest z rynkową stopą referencyjną WIBOR 6M.  Jedną z nich jest, zajmująca pierwsze miejsce, FM Lokata WIBOR Plus FM Banku (6,14% w skali roku), a drugą – Lokata Wiborowa Meritum Banku (6,04% w skali roku). Depozyt oferowany przez Meritum Bank zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. Lokaty te łączy jeszcze jedna (poza sposobem ustalania oprocentowania) cecha. Ich powiązanie z rynkową stawką referencyjną powoduje, że są one oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Aktualnie – zarówno w przypadku Meritum Banku jak i FM Banku – oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 6M z 27 września (4,94%). Listopadowa i grudniowa obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza dla posiadaczy tych lokat najprawdopodobniej obniżkę oprocentowania. Aktualnie WIBOR 6M wynosi 4,29% i wykazuje tendencję spadkową… Bardziej opłacalną, biorąc pod uwagę horyzont czasowy, jest – zajmująca trzecie miejsce w zestawieniu lokata Direct+ on-line Santander Consumer Banku. Jej oprocentowanie jest tylko minimalnie niższe (o 0,03 pp.) od zdobywczyni drugiego miejsca (wynosi 6,00% w skali roku), ale oprocentowana jest wg stałej stopy procentowej, co daje jej posiadaczowi gwarancję utrzymania wysokości oprocentowania w całym okresie umownym. Lokata Santander Consumer Banku dzieli najniższy stopień podium z Lokatą standardową Credit Agricole Banku Polska.

Trzeba dodać, że za podium znalazły się dwie inne lokaty Santander Consumer Banku: Zysk+ Wzrost i Direct+ Wzrost. Ich oprocentowanie wynosi 5,90% w skali roku, a różnią się wysokością minimalnej kwoty, która wynosi odpowiednio 1000 zł i 5000 zł. Tak bogata „reprezentacja” Santander Consumer Banku świadczy o tym, że bank ten na poważnie podchodzi do tematu oszczędzania długoterminowego i oferuje klientom atrakcyjne produkty depozytowe.

Zobacz: Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skoro wiemy już, która lokata dwuletnia da nam najwyższy zysk, sprawdźmy…

… w którym banku najlepiej założyć lokatę na trzy lata

Zestawienie lokat 3-letnich przedstawia się nieco inaczej niż opisane powyżej. Większość znajdujących się w nim produktów (4 na 6) stanowią lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

REKLAMA

W czołówce znalazły się trzy produkty, których oprocentowanie uzależnione jest od stawki WIBOR 6M. Wśród nich są „znajomi” z podium zestawienia „dwulatek”: FM Lokata WIBOR Plus (6,24%) i Lokata Wiborowa (6,14%). Na trzecim miejscu znalazła się, druga w zestawieniu propozycja, Meritum Banku – lokata Meritum Zysku w Internecie WIBOR (6,04% w skali roku).

Wbrew pozorom w bankach można znaleźć warte zainteresowania oferty lokat długoterminowych. Biorąc pod uwagę to, co nie tak dawno działo się na rynku depozytowym po obniżce stóp procentowych, warto chyba bliżej przyjrzeć się ofertom oprocentowanym wg stałych stóp procentowych. W ich przypadku, już w dniu zakładania lokaty, możemy – praktycznie co do grosza – wyliczyć odsetki, jakie wypłaci nam bank. Takiej pewności nie mamy w przypadku lokat o oprocentowaniu zmiennym. W ich przypadku jesteśmy narażeni na to, że bank zmieni oprocentowanie w trakcie trwania okresu umownego. Obserwując to, co aktualnie dzieje się na rynku finansowym, można być pewnym tego, że dojdzie do następnych obniżek stóp procentowych. Podsumowując: w przypadku dwu- czy trzyletniego okresu umownego, jedynie stała stopa procentowa daje pewność, że – mówiąc prosto z mostu – wyjdziemy na swoje. Warto więc nie bać się długoterminowych lokat terminowych. Wiedząc, że po okresie umownym otrzymamy całkiem konkretne odsetki nie będziemy zastanawiać się nad przedterminowym zerwaniem takiej lokaty.

Zobacz: Lokaty oparte na WIBORze

Autor: Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA