REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Zyski z lokat terminowych w dalszym ciągu są satysfakcjonujące. Fot. Fotolia
Zyski z lokat terminowych w dalszym ciągu są satysfakcjonujące. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z opodatkowanymi lokatami terminowymi w dalszym ciągu można uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Dzięki najlepszym na rynku lokatom terminowym posiadacze nadmiaru gotówki mogą spać spokojnie. Niestety po lokacie terminowej z dzienną kapitalizacją odsetek przyszedł czas na płacenie podatku Belki.

Nadszedł marzec. Niedługo pożegnamy zimę. Okazało się, że jeszcze wcześniej pożegnaliśmy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Od początku roku ich liczba systematycznie spadała – w styczniu było ich 5, w lutym – 2. Co jeszcze zmieniło się w rankingu, oprócz tego, że zostały w nim tylko lokaty „standardowe”?

REKLAMA

Po pierwsze eksperci zrezygnowali z podawania dwóch rodzajów oprocentowania: „porównywalnego” i po podatku. Taki sposób prezentacji miał sens w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, w przypadku których banki podawały zazwyczaj dwie stopy procentowe: nominalną i „porównywalną” z lokatą obciążoną podatkiem Belki.

Po drugie, warto dowiedzieć się, czy bank, w którym chcemy założyć lokatę, wymaga od nas posiadania konta. Po trzecie zaś, w rankingu prezentowane są tylko lokaty, w przypadku których umowa zawierana jest na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Nie znalazły się w nim lokaty dynamiczne.

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną zmianą, jest pokazanie, która z lokat da nam zysk wyższy od inflacji (ta, wg danych GUS, w styczniu 2012 r. wynosiła 4,3% rok do roku).

Poza tym, do grona porównywanych banków dołączyła nowa instytucja – neoBank onLINE, pod którą to nazwą kryje się Wielkopolski Bank Spółdzielczy. Jego historia sięga 1961 r. Skoro wiemy już, co zmieniło się w rankingu lokat terminowych, warto przejść do meritum i sprawdzić…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajdź najlepszą lokatę dla siebie! Wybór spośród 60-ciu ofert!

Najlepsza lokata 1-miesięczna

Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu lokat 1-miesięcznych zajmuje lokata standardowa o oprocentowaniu stałym eurobanku. Na pierwszej pozycji znalazła się lokata, którą można otworzyć przez Internet lub telefonicznie (5,40%), na drugiej zaś – lokata, otwierana w oddziale (5,30%).

Minimalna kwota, jaką musimy dysponować, żeby założyć lokatę w euro banku, to 200 zł, ale powinniśmy także posiadać lub założyć konto osobiste w tym banku.

Trzecią pozycję zajęła lokata standardowa, oferowana przez BGŻOptima (5,10%). W przypadku zdobywcy trzeciej lokaty minimalna kwota wpłaty wynosi 1 000 zł. BGŻOptima wymaga również posiadania konta – z tym, że w przypadku tego banku nie jest to ROR, a konto oszczędnościowe, i to całkiem przyzwoicie oprocentowane – 4,60% w skali roku.

Za podium znalazła się Lokata standardowa Alior Banku (4,25%). W przypadku lokat 1-miesięcznych jedynie oprocentowanie produktów z czołówki przewyższa stopę inflacji.

Wiemy już, gdzie można znaleźć najlepszą lokatę 1-miesięczną. A co, jeżeli chcemy powierzyć bankowi pieniądze na dłuższy czas?

Najlepsze lokaty 3, 6 i 12-miesięczne

REKLAMA

Na pierwszym miejscu zestawienia lokat 3-miesięcznych już po raz trzeci (i pewnie nie ostatni) znalazła się Pierwsza Lokata Meritum Bank (8,50%). Jest to lokata, oferowana tylko nowym klientom banku, zakładającym Konto Zarabiające (każdy klient może założyć tylko jedną lokatę). Do założenia Pierwszej Lokaty wystarczy 500 zł.

Drugą pozycję eq aequo zajęły Lokata terminowa Get Banku i Lokata onLINE 3M neoBANKU onLINE. Oprocentowanie obu tych lokat wynosi 6% w skali roku. Minimalna kwota lokaty w Get Banku to 3 000 zł i 1 000 zł – w przypadku neoBANKU onLINE. Get Bank nie wymaga posiadania konta od osób, zakładających lokatę. Inaczej jest w neoBANKU onLINE.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła Lokata Tradycyjna Getin Online (5,85%). Do jej założenia wystarczy 1 000 zł, a od osoby zainteresowanej nie jest wymagane posiadanie konta.

Tuż za podium, z oprocentowaniem niższym tylko o 0,05 pp. od oferty Getin Online, uplasowała się lokata standardowa o oprocentowaniu stałym euro banku, zakładana przez Internet lub telefon (5,80%). Oprocentowanie wszystkich produktów z zestawienia lokat zakładanych na 3 miesiące jest wyższe od inflacji.

Wśród lokat, zakładanych na 6 miesięcy, pierwsze miejsce przypadło Lokacie Standardowej Internetowej Meritum Banku (6,10%). Jej minimalna kwota to 1 000 zł, a do założenia lokaty wymagane jest posiadanie konta.

REKLAMA

Na drugim miejscu eq aequo znalazło się… 6 lokat: Lokata 6 na 6 z oferty BGŻOptima, FM Lokata FM Banku, Lokata terminowa Get Banku, dwie propozycje Meritum Banku: Lokata Meritum Zysku w Internecie i Lokata Standardowa dla Klientów indywidualnych oraz lokata standardowa o oprocentowaniu stałym euro banku, zakładana przez Internet lub telefon. Oprocentowanie wszystkich lokat, zajmujących drugą pozycję w zestawieniu, wynosi 6% w skali roku.

Trzecia pozycja przypadła eurobankowi i jego, zakładanej w placówce, lokacie standardowej o oprocentowaniu stałym oraz Lokacie Stabilnej Idea Banku. Oprocentowanie obu brązowych medalistów wynosi 5,90% w skali roku.

Czwartą pozycję zajęła Lokata na Plus Getin Banku (5,85%). Oprocentowanie wszystkich lokat 6-miesięcznych jest wyższe od inflacji.

Najlepsze lokaty roczne

Na pierwszym miejscu zestawienia lokat rocznych znalazły się (eq aequo) FM Lokata FM Banku, Lokata Standardowa Internetowa Meritum Banku i lokata Direct+ Internet Santander Consumer Banku. Ich oprocentowanie opiewa na 6,20%.

Drugie miejsce przypadło w udziale Get Banki i jego Lokacie terminowej (6,15%).

Na trzeciej pozycji zaś uplasowały się cztery lokaty: dwie propozycje Meritum Banku (Lokata Meritum Zysku w Internecie i Lokata Standardowa dla Klientów Indywidualnych) i dwie Santander Consumer Banku – Zysk+ i Direct+. Oprocentowanie tych lokat wynosi 6,10% w skali roku. Oprocentowanie wszystkich lokat 12-miesięcznych jest wyższe od inflacji.

Polecamy serwis: Kredyty

Można pokusić się o ostrożne stwierdzenie, że na rynku lokat terminowych nastąpiła już pewna stabilizacja. Banki wycofały się całkowicie (i przed terminem) z oferowania lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Dało się też – w porównaniu z ubiegłym miesiącem – zaobserwować obniżenie oprocentowania lokat (np. 12-miesięcznej FM Lokaty z 6,60% na 6,00% a 12-miesięcznej Lokaty Stabilnej z 6,10% na 5,90%).

Nie jesteśmy już w stanie uratować zysków z lokat przed podatkiem, co nie oznacza, że powinniśmy wycofać nasze pieniądze z banku i włożyć je do przysłowiowej skarpety. Nie można też wykluczyć, że banki nie odkryły jeszcze wszystkich kart i nie zaskoczą nas czymś w najbliższej przyszłości. Pierwsza jaskółka, w postaci 4-miesięcznej Lokaty Bezkarnej BGŻOptima, już się pojawiła. Czekając na to, co przyniesie przyszłość, korzystajmy z tego, co oferują nam banki i zakładajmy lokaty terminowe.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA