| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Z opodatkowanymi lokatami terminowymi w dalszym ciągu można uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Dzięki najlepszym na rynku lokatom terminowym posiadacze nadmiaru gotówki mogą spać spokojnie. Niestety po lokacie terminowej z dzienną kapitalizacją odsetek przyszedł czas na płacenie podatku Belki.

Nadszedł marzec. Niedługo pożegnamy zimę. Okazało się, że jeszcze wcześniej pożegnaliśmy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Od początku roku ich liczba systematycznie spadała – w styczniu było ich 5, w lutym – 2. Co jeszcze zmieniło się w rankingu, oprócz tego, że zostały w nim tylko lokaty „standardowe”?

Po pierwsze eksperci zrezygnowali z podawania dwóch rodzajów oprocentowania: „porównywalnego” i po podatku. Taki sposób prezentacji miał sens w przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, w przypadku których banki podawały zazwyczaj dwie stopy procentowe: nominalną i „porównywalną” z lokatą obciążoną podatkiem Belki.

Po drugie, warto dowiedzieć się, czy bank, w którym chcemy założyć lokatę, wymaga od nas posiadania konta. Po trzecie zaś, w rankingu prezentowane są tylko lokaty, w przypadku których umowa zawierana jest na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Nie znalazły się w nim lokaty dynamiczne.

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną zmianą, jest pokazanie, która z lokat da nam zysk wyższy od inflacji (ta, wg danych GUS, w styczniu 2012 r. wynosiła 4,3% rok do roku).

Poza tym, do grona porównywanych banków dołączyła nowa instytucja – neoBank onLINE, pod którą to nazwą kryje się Wielkopolski Bank Spółdzielczy. Jego historia sięga 1961 r. Skoro wiemy już, co zmieniło się w rankingu lokat terminowych, warto przejść do meritum i sprawdzić…

Znajdź najlepszą lokatę dla siebie! Wybór spośród 60-ciu ofert!

Najlepsza lokata 1-miesięczna

Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu lokat 1-miesięcznych zajmuje lokata standardowa o oprocentowaniu stałym eurobanku. Na pierwszej pozycji znalazła się lokata, którą można otworzyć przez Internet lub telefonicznie (5,40%), na drugiej zaś – lokata, otwierana w oddziale (5,30%).

Minimalna kwota, jaką musimy dysponować, żeby założyć lokatę w euro banku, to 200 zł, ale powinniśmy także posiadać lub założyć konto osobiste w tym banku.

Trzecią pozycję zajęła lokata standardowa, oferowana przez BGŻOptima (5,10%). W przypadku zdobywcy trzeciej lokaty minimalna kwota wpłaty wynosi 1 000 zł. BGŻOptima wymaga również posiadania konta – z tym, że w przypadku tego banku nie jest to ROR, a konto oszczędnościowe, i to całkiem przyzwoicie oprocentowane – 4,60% w skali roku.

Za podium znalazła się Lokata standardowa Alior Banku (4,25%). W przypadku lokat 1-miesięcznych jedynie oprocentowanie produktów z czołówki przewyższa stopę inflacji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zyski z lokat terminowych w dalszym ciągu są satysfakcjonujące. Fot. Fotolia
Zyski z lokat terminowych w dalszym ciągu są satysfakcjonujące. Fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »