REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak płacić kartą kredytową bez dodatkowych opłat?

Karta kredytowa przydaje się w przypadku nieprzewidzianych zakupów. Fot. Fotolia
Karta kredytowa przydaje się w przypadku nieprzewidzianych zakupów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie pozwoli tanio korzystać z kart kredytowych. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach opłaca się płacić kartami kredytowymi. Warto również poznać podejście banków do zakupów na raty czy ogólnego zadłużenia na karcie kredytowej.

W portfelach Polaków znajduje się 7,1 mln kart kredytowych. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że jest to wygodny w użyciu instrument, dzięki któremu możemy szybko uzyskać dodatkowe środki finansowe. Wejście w posiadanie karty kredytowej nie jest zbyt skomplikowane – wystarczy posiadać stały dochód, choć nie zawsze on wymagany. Od wysokości naszych dochodów zależy przede wszystkim limit kwotowy, jaki będziemy mogli zaciągnąć w formie kredytu na karcie.

REKLAMA

Zanim wybierzesz kartę

Pierwszym ważnym krokiem jest wybór karty kredytowej. Należy sprawdzić, jaka jest opłata za jej użytkowanie (podawana zwykle w skali roku). Zazwyczaj opłata taka może zostać obniżona lub anulowana, jeśli aktywnie korzystamy z karty, wykonując określoną liczbę transakcji lub osiągając odpowiednio wysoką wartość dokonywanych transakcji.

Sprawdź najatrakcyjniejsze karty kredytowe na rynku!

REKLAMA

Drugą sprawą, którą należy brać pod uwagę przy wyborze karty, jest oprocentowanie. Im niższe –  tym lepiej. Jest to ważne, ponieważ po tzw. grace period, czyli okresie bezodsetkowym, na jego podstawie będą naliczane odsetki od zadłużenia na karcie.

Jeżeli już o oprocentowaniu mowa, to warto sprawdzić również, ile wynosi spłata minimalna – zwykle 5% wartości naszego zadłużenia. Jest to kwota, która zostanie od nas pobrana jako „zaliczka” na poczet spłaty naszego kredytu, zaś od pozostałego zadłużenia będą naliczane odsetki według opisanego wcześniej oprocentowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecim istotnym punktem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w naszym procesie decyzyjnym, jest wspomniany już okres bezodsetkowy. Jest to okres, w jakim musimy spłacić nasze zadłużenie, aby nie zostały nam naliczone od niego odsetki. Należy jednak zwrócić uwagę, że bankowcy „lubią” dodawać do okresu prolongaty, także czas trwania cyklu rozliczeniowego.

Czwarta pozycja, która może decydować o wyborze karty, to dodatkowe usługi, jakie otrzymamy za darmo wraz z kartą. Mogą to być usługi assistance, dodatkowe ubezpieczenie czy specjalne programy rabatowe.

Niektóre banki, np. Polbank EFG, proponują swoim klientom zwrot części kosztów zakupów, dokonanych kartą kredytową – dokładnie 0,5% od każdej transakcji bezgotówkowej, maksymalnie do 10 zł miesięcznie (120 zł rocznie). Bank zapewnia również niższe koszty przy zakupach ratalnych, dokonanych kartą.

mBank proponuje swoim klientom możliwość rozłożenia zadłużenia z karty na raty, które są niżej oprocentowane od oprocentowania zadłużenia na karcie kredytowej.

Citi Handlowy pozwala swoim klientom na darmowe płacenie rachunków domowych (nie pobiera prowizji od transakcji), np. za gaz, prąd czy wodę. Wystarczy spłacić zadłużenie w terminie i wcześniej poinformować konsultanta na infolinii o chęci skorzystania z tej oferty, a następnie zdefiniować odbiorców naszych płatności. Przykładów innych dodatkowych usług jest bardzo wiele.

Użytkowanie karty

Wracając do kwestii okresu bezodsetkowego: banki, informując np. o długości tego okresu, wynoszącego 54 dni, podają nam sumę cyklu rozliczeniowego (czyli 30 dni) i okresu prolongaty, (pozostałe 24 dni). Oznacza to, że jeśli cykl rozliczeniowy rozliczany jest 1. dnia miesiąca, to jeżeli wykonamy transakcję 2. dnia, mamy jeszcze 53 dni na spłatę zadłużenia. Ale jeśli transakcji dokonamy 28 dnia, to na spłatę tego zobowiązania zostaje nam już tylko 26 dni. A odsetki zostaną naliczone od dnia dokonania transakcji.

Polecamy serwis: Budżet Domowy

REKLAMA

Unikajmy też używania karty kredytowej do wypłacania gotówki z bankomatów. Banki często ustalają spore prowizje na wybranie gotówki, sięgające kilku procent wysokości pobieranej kwoty, przy czym nie będzie to kwota niższa niż określona w taryfie opłat i prowizji, czyli wyniesie przynajmniej kilka złotych. Co gorsza, operacje gotówkowe nie są objęte okresem bezodsetkowym!

Dbajmy o to, by spłacać swoje zobowiązania w terminie. Inaczej zostaną naliczone odsetki, których wysokość może dotkliwie wpłynąć na nasze finanse. Jeśli nie posiadamy środków na spłatę całości zadłużenia, pamiętajmy o wykonaniu przynajmniej wymaganej przez bank spłaty minimalnej. Jest to ważne z tego względu, że w innym przypadku zapłacimy nie tylko odsetki od swoich zobowiązań, ale również karę.

Bądźmy ostrożni przy wykonywaniu przelewów z rachunku karty kredytowej. Zwykle są one opatrzone wysoką prowizją, wyrażoną w procentach, a minimalna wysokość prowizji to przynajmniej kilka złotych. Co więcej, jeżeli bank uznaje takie przelewy za transakcje gotówkowe, odsetki będą naliczane od chwili wykonania przelewu. Traktujmy więc tę możliwość jedynie jako opcję awaryjną.

Dodatkowe finansowanie dzięki karcie kredytowej

Jeżeli przy wyborze karty oraz jej użytkowaniu będziemy się trzymać tych kilku prostych zasad, opłaty nie powinny nas zaskoczyć, a być może uda się nawet ograniczyć je do zera. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z wieloma ofertami kart – a tych na rynku nie brakuje. Banki prześcigają się w obniżaniu poszczególnych opłat i prowizji, a do tego oferują znaczną gamę dodatkowych usług.

Odpowiedni wybór i użytkowanie pozwolą też uniknąć niebezpiecznego przekredytowania i spirali zadłużenia. Pamiętajmy - plastikowy kredyt wciąż jest jedynie produktem w naszych rękach. Jeżeli będziemy z głową używać karty kredytowej, nie stanie się ona źródłem niepotrzebnych problemów.

Eksperci TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA