Karta kredytowa na poprawę historii kredytowej w BIK-u
REKLAMA
REKLAMA
Historia kredytowa w BIK-u
Obecnie, aby uzyskać kredyt hipoteczny, należy spełnić wiele wymagań. Najważniejszym jest oczywiście odpowiednio wysoki dochód. Jednak banki coraz większą uwagę przywiązują także do innych elementów, które mogą świadczyć o tym, czy kredytobiorca będzie terminowo spłacał zadłużenie. Jednym z takich elementów jest pozytywna historia kredytowa.
REKLAMA
REKLAMA
Banki znacznie bardziej ufają klientom, którzy w przeszłości zaciągnęli i terminowo spłacili jakiś kredyt niż osobom, które zadłużają się po raz pierwszy. Dlatego warto postarać się o to, aby stworzyć sobie pozytywną historię kredytową. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na uzyskanie atrakcyjnej oferty, gdy będziemy chcieli uzyskać kredyt na mieszkanie.
Historia kredytowa powstaje, gdyż banki przekazują informacje o naszych długach do BIK-u. Tam trafiają informacje o tym, o jakie produkty kredytowe wnioskujemy, jakie posiadamy oraz czy terminowo je spłacamy. Jeśli występują opóźnienia, to zapisywana jest informacja o tym, jak długo trwały.
Polecamy także: Dlaczego warto mieć konto bankowe?
Oczywiście historia kredytowa tworzy się niezależnie od tego, czy zaciągniemy kredyt gotówkowy, skorzystamy z oferty kredytu w rachunku czy też karty kredytowej. Warto więc rozważyć, który produkt będzie dla nas najkorzystniejszy. Jeśli jednak nie mamy większych potrzeb kredytowych, a głównym celem jest stworzenie pozytywnej historii kredytowej, to warto wybrać kartę kredytową.
Zalety karty kredytowej
REKLAMA
Do podstawowych zalet karty kredytowej należy łatwość korzystania z niej i niskie opłaty. Plastiki często są wydawane za darmo, a należności banki zaczynają naliczać dopiero po roku korzystania. Koszty nie są jednak zbyt wysokie – wynoszą około 60 zł rocznie. Poza tym łatwo można ich uniknąć dzięki aktywnemu korzystaniu z karty.
Dodatkowo karta oferuje nam coś, co nie jest możliwe na innych produktach kredytowych – nieoprocentowany kredyt. Warunkiem braku odsetek jest jednak spłata całego zadłużenia w terminie.
Polecamy serwis: Inwestycje
Rezygnacja z karty kredytowej
Należy jednak dodać, że posiadanie karty kredytowej będzie miało też pewne negatywne skutki. W momencie, gdy staramy się o kredyt hipoteczny, karta obniża naszą zdolność kredytową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrezygnować z karty kredytowej, np. tuż przed złożeniem wniosku o nowy kredyt.
Można też zaczekać, aż bank oszacuje naszą zdolność kredytową i zrezygnować z karty dopiero wówczas, gdy okaże się to konieczne. Mimo rezygnacji, w BIK-u nadal będą oczywiście zapisane informacje, że poprawnie korzystaliśmy z karty kredytowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.