| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Kiedy karta za granicą kosztuje zbyt wiele?

Kiedy karta za granicą kosztuje zbyt wiele?

Banki dobrze zarabiają na transakcjach, dokonywanych przy pomocy kart za granicą. Płacąc kartami w innej walucie, zawsze ponosimy koszty przewalutowania. Dodatkowo za korzystanie z karty w zagranicznym bankomacie większość banków pobiera prowizję.

W okresie ferii wielu rodziców bierze urlop, aby spędzić czas dziećmi. Część z nich decyduje się na rodzinny wyjazd za granicę. Jedni poszukują słońca i ciepła, a inni – ciekawych tras narciarskich. Jednak niezależnie od tego, w jakim celu i do jakiego kraju się wybieramy, warto sprawdzić wysokość opłat, naliczanych przez bank za korzystanie z karty.

Przede wszystkim należy pamiętać, że prowizje za wypłatę z bankomatu za granicą są zwykle wyższe niż w kraju. Wynoszą one ok. 3% pobranej kwoty. Aby jednak opłata nie była zbyt niska przy niewielkich wypłatach, banki często ustalają minimalną wysokość prowizji. W rezultacie nawet, jeśli wypłacimy 10 euro (równowartość 43 zł), możemy zapłacić nawet 12 zł prowizji.

Dowiedz się także: Co da nam zakup nieruchomości za granicą?

Uważać też powinny osoby, które na co dzień mogą bez opłat wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów. Część tego typu ofert pozwala bezpłatne korzystać jedynie z bankomatów w kraju. Tak jest np. w BOŚ (Konto bez kantów), BZ WBK (Konto Wydajesz i Zarabiasz) czy Euro Banku (Konto Online). Klienci tych banków za granicą mogą więc z przyzwyczajenia zapomnieć o tym, że wypłaty z bankomatów są płatne i narazić się na znaczne koszty.

Korzystając z karty za granicą, ponosimy również ukrytą prowizję w postaci spreadu walutowego. W większości przypadków, jeśli zapłacimy kartą kwotę, wyrażoną w euro, to zostanie ona przeliczona na złote po bankowym kursie sprzedaży. Z reguły taki kurs jest jednak istotnie wyższy od tego, jaki w danym momencie obowiązuje w kantorach.

Polecamy serwis: Kredyty

20 stycznia 2012 r. przeciętny kurs sprzedaży euro w bankach wynosił ok. 4,45 zł, a w kantorach – ok. 4,34 zł. Oznacza to, że za każde 100 euro, wydane kartą, trzeba było zapłacić
ok. 10 zł więcej niż kosztowałoby to nas w kantorze.

Niekiedy jeszcze wyższe koszty poniesiemy, płacąc w innej walucie niż euro. Wtedy następuje bowiem podwójne przewalutowanie. Najpierw organizacja płatnicza przelicza kwotę na euro po swoim kursie, a później bank – również po swoim kursie – z euro na złote. W takim przypadku część banków pobiera jeszcze dodatkową prowizję, która wynosi ok. 2%. Należy jednak dodać, że ta opłata zwykle występuje na tylko kartach Visy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »