reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Droga do euro > Wpływ francuskiego rynku finansowego na strefę euro

Wpływ francuskiego rynku finansowego na strefę euro

Obniżenie ratingu Francji przez agencję S&P oznaczałoby brak porozumienia na linii Merkel-Sarkozy i byłoby odczuwalne dla rynków finansowych. To mogłoby uświadomić rynkom finansowym wpływ czynnika francuskiego na kryzys w strefie euro.

Uważni obserwatorzy życia politycznego na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważą, że w tandemie Sarkozy-Merkel francuski prezydent musiał godzić się na coraz więcej ustępstw. W zasadzie to, co zostało uzgodnione na szczycie Unii Europejskiej 9 grudnia, stanowi duży sukces niemieckiej kanclerz. To Niemcy zablokowały koncepcję emisji euro obligacji i zmusiły do pełnego respektowania niezależności Europejskiego Banku Centralnego.

Wprawdzie Nicholas Sarkozy starał się za każdym razem sprawiać wrażenie, że to Francja rozgrywa ten polityczny mecz, ale było dokładnie odwrotnie. Najbliższe miesiące najprawdopodobniej przyniosą jego polityczny upadek, do czego mogą przyczynić się coraz gorsze notowania francuskiej gospodarki i utrata ratingu AAA.

Wiele wskazuje na to, że Nicholas Sarkozy będzie pierwszym prezydentem w powojennej historii, za którego urzędowania kraj przeszedł dwie gospodarcze recesje. Pierwszej Francja doświadczyła w latach 2008/09, kiedy to dynamika PKB pozostawała ujemna aż przez 4 kwartały. Teraz, zdaniem instytutu INSEE, którego prognozy są bardziej pesymistyczne niż rządowe, francuska gospodarka może odnotować spadek o 0,2 proc. kw/kw w ostatnim kwartale 2011 r. i zniżkę o 0,1 proc. kw/kw w kolejnym.

Przeczytaj także: Kurs dolara a notowania surowców

Sytuacja ma się poprawić w II kwartale 2012 r., ale i tak INSEE wskazuje, że potencjalne ożywienie nie musi być zdecydowane. To po części stawia pod znakiem zapytania ambitne założenia gabinetu Francois Fillona, który w ostatnim półroczu 2011 r. przedstawił już dwa programy oszczędności budżetowych, mających na celu zejście z deficytem budżetowym do poziomu 3 proc. PKB w 2012 r. Tymczasem to może okazać się konieczne, jeżeli wyliczenia potwierdzą, że w mijającym roku nie udało się ściąć deficytu do poziomu 5,7 proc. PKB. No dobrze, ale jak wdrożyć trzeci plan cięć w roku wyborczym?

W kwietniu i maju Francuzi będą wybierać prezydenta, a w czerwcu i lipcu – nowy parlament. Ostatnie sondaże (Ifop) pokazują, że Nicholas Sarkozy przegrywa z kandydatem socjalistów, Francois Hollandem – w drugiej rundzie obecny prezydent dostałby około 44 proc. głosów. Co gorsza, Sarkozy ma kiepskie notowania wśród ludzi w wieku do 35 lat, co w pewnym sensie jest wynikiem rosnącego bezrobocia (zdaniem INSEE może ono w tym roku dojść do 10 proc.) i rosnącego rozczarowania sytuacją gospodarczo-polityczną.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek finansowy w strefie euro jest wrażliwy na zmiany ratingu Francji.
Rynek finansowy w strefie euro jest wrażliwy na zmiany ratingu Francji.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama